Şanlıurfa DEVA İl Başkanlığı, Suç Duyurusunda Bulundu

Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz Fırat Nehrine akıtılan siyanür nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Tüysüz, "Olayın takipçisiyiz" dedi.

deva sanliurfa
Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz Fırat Nehrine akıtılan siyanür nedeniyle suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı. Tüysüz, belirttiği ilgililer hakkında bugün şikayette bulundu.
 
Fırat Nehri’ne akıtılan siyanür için çeşitli gruplardan tepkiler yapmaya devam ediyor. Son olarak konu ile ilgili şikayette bulunacağı belirten gruplardan biri de Şanlıurfa DEVA Partisi oldu. Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, bugün şikayet dilekçesini verdi. Anagold Madencilik San ve Tic A.Ş Yöneticileri ve yerli ortağı Lidya Madencilik (Çalık Grup) yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunan Tüysüz, konu ile ilgili basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
 
 
“Erzincan’daki Anagold Madencilik San ve Tic A.Ş Yöneticileri ve yerli ortağı Lidya Madencilik (Çalık Grup) Yöneticileri hakkında basın açıklamamızda da belirttiğimiz üzere Fırat nehrine akıtılan siyanür nedeniyle suç duyurusunda bulunduk.
 
Gerek şirketin bizzat yaptığı açıklamada suçunu ikrar etmiş olması gerekse ilgili bakanlığın anılan şirketin bu olay nedeniyle faaliyetlerinin durdurulduğu açıklaması tek başına ilgililer hakkında savcıların resen harekete geçerek kamu davası açmaları gerektiğini göstermektedir.
 
Ancak hem yargılama hem soruşturma makamlarının talimatla hareket eden pozisyona sokulduğu fiilden ziyade failine göre işlem yapılmasına zorlandığının bu nedenle bu suçun failleri hakkında da ya bir işlem yapılmayacağı ya da eylemin vahametine denk gelen adil bir kararın çıkmayacağı endişesini de herkes gibi bizler de taşımıyor değiliz. Bu haklı endişeye rağmen yargıçların sadece Berlin’de olmadığını bu ülkede de vicdan sahibi savcı ve yargıçların olduğunu bu suç duyurusu ile de bu fırsatı sunmak istediğimizi göstermek istiyoruz.
 
Ayrıca bu suç duyurusu ile hem basın açıklamamızda verdiğimiz sözü yerine getirdiğimizi hem de bu işin sonuna kadar takipçisi olduğumuzu, en başta söylediğimiz gibi “insan yaşamı altından çok daha kıymetlidir” bunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu