Şanlıurfa Dahil 28 İlde ‘Çekirge’ Operasyonu

Aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik “Çekirge Operasyonu” başlattı.


İçişleri Bakanlığı, nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik “Çekirge Operasyonu” başlattı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, kolay yoldan haksız kazanç elde edenlere yönelik Emniyet Genel Mücadele Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekipleri harekete geçti.  

KOM Daire Başkanlığı koordinesinde ve İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda 9 ay süren çalışmada, aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 28 ilde Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) milyonlarca lira zarara uğratan 20 örgütlü yapı ve 386 şüpheli tespit edildi.

Şüphelilerin sahte engelli raporu, usulsüz reçete, sahte PCR testi ve usulsüz sigorta primi düzenledikleri, dublör kullanarak başkasının yerine sınava girdikleri, kendilerini ‘kamu görevlisi’ olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı, yüksek kar vaadiyle saadet zinciri, dini duyguları istismar ederek falcılık ve medyumluk yaptığı belirlendi.

Hazine arazilerinin, gayrimenkullerin satışlarında usulsüzlük yaptığı da tespit edilen şüphelilerin, ‘avantajlı esnaf kredisi’ sağlanacağını vadederek, naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yapanları saptandı.

EŞ ZAMANLI OPERASYON

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak’ta çok sayıda kişiyi mağdur eden ve devleti milyonlarca lira zarara uğratan şüphelilerin yakalanması için bugün eş zamanlı gerçekleştirildi.

‘Çekirge’ adı verilen operasyonda şüpheli 235 kişinin yakalanması için çalışmalar sürerken, diğer 151 şüpheli de ifadeleri alınmak üzere emniyete davet edildi.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu