Şanlıurfa Barosu’ndan Ekrem İmamoğlu Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın ardından Şanlıurfa Barosu: "Yargı bağımsızlığı ve hukuka güven ağır yara almıştır." dedi.

ekrem imamoglu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın ardından Şanlıurfa Barosundan tepki geldi. Baronun sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda, “Hukuk devletinin temel unsuru olan yargı bağımsızlığı, seçme ve seçilme hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırı davranılamaz” ifadeleri kullanıldı.

ŞANLIURFA -İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Alınan bu kararın ardından birçok kesimden tepki gelmişti. Bir tepki de Şanlıurfa Barosundan geldi.

Baronun sosyal medya hesabında yapılan açıklamada, “Bugün İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası verilmiştir. Bugün tarihi bir hukuksuzluk daha yaşanmıştır, bu dava siyasi bir davadır. İstanbul’da yaşayan 16 milyon vatandaşımızın iradesine darbe vurulmuştur. Yargı siyasi iktidarın dizayn aracı değildir. Hukuk devletinin temel unsuru olan yargı bağımsızlığı, seçme ve seçilme hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırı davranılamaz.

Yargı bağımsızlığı ve hukuka güven ağır yara almıştır. Yargının siyasallaştırılarak daha önceki uygulamalarında olduğu gibi siyasi yasaklar, siyasilerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmaları ve kayyum atamalarında bir sindirme aracı olarak kullanılmasına karşı mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu