Şahanoğlu’nda Akkor’a: Bilmiyorsan Benden Öğren

Şef Ömür Akkor, Şanlıurfa’nın yöresel yemeğine ‘Söğürme’ demesine tepki gösteren Şahanoğlu: “Bilmiyorsan benden öğren” dedi.
sogulme 1
Şef Ömür Akkor’un Şanlıurfa’nın yöresel yemeği ‘Sögülme’ye ‘Söğürme’ demesi Murat Şahanoğlu’nun eleştirisine neden oldu. Şahanoğlu: Bilmiyorsan benden öğren.” dedi.
 

Söğülme Mi Söğürme Mi?

Şanlıurfa’ya özgü bir yemek olan söğürme, közlenmiş Birecik balcanının üzerine kavrulmuş yağlı kuzu kıyması, sadeyağı ve pul biber eklenerek yapılır… Bu yöresel lezzet Şanlıurfa’da ‘SÖGÜLME’ olarak bilinir ve böyle adlandırılır.
 

Ömür Akkor Sögülmeye Söğürme Dedi

Şef Ömür Akkor’un Şanlıurfa ziyaretinde yediği sögülmeden sonra yaptığı açıklama tepkileri de beraberinde getirdi. Akkor, paylaşımında; “Bu mevisimde Şanlıurfa’ya sadece SÖĞÜRME yemek için gelip dönebilirsiniz.” dedi. Urfa halkı, bilinen ve kullanılan bir yemek isminin değiştirilerek ifade edilmesine tepki gösterdi.
 

Şahanoğlu’ndan Akkor’a Tepki

Tepki gösteren isimlerden biri de Murat Şahanoğlu oldu. Müzepotamia butik otel Yönetim kurulu başkanı olan aynı zamanda TV programcısı ve yorumcusu, yerel tarihçi olma özelliği ile birlikte makale yazıları ile bilinen Şahanoğlu, Akkor’un paylaşımının altına yaptığı yorumda şu ifadelere yer verdi;
 
“Sayın gurme bey… Yemeğin orijinal halk dilinde adı söğürme değil. Madem gurmesiniz size doğrusunu ben söyleyeyim siz de öğrenin bilin… Bu yemeğin adı SÖGÜLME…”
 

Şahanoğlu’na Urfa Halkında da Destek Geldi

Şahanoğlu’nun bu yorumuna Urfalılardan da destek geldi. Vatandaşlar, yöresel yemeklerin isminin değiştirilmemesi ve halk dilinde nasıl kullanılıyorsa öyle iletilmesi gerektiğini ifade ederek Şahanoğlu’na destek verdi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu