Genel

Rizeli Viranşehir Kaymakamı Dereci’den Kürtçe Tepki

Rizeli Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci’den ırkçılık yapan öğretmene Kürtçe tepki.


Nusaybin’de öğretmenlik yaptığı belirtilen Büşra Tarım isimli şahıs sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımda bulunarak, “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” diye yazdı.

Rizeli Kaymakam’dan Irkçı Öğretmene Tepki

Bu ırkçı paylaşıma birçok kesimden tepkiler yağdı. Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği icra eden birinin ırkçılık yapması hoş karşılanmazken, ırkçı öğretmene bir tepki de Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci’den geldi.

Karadenizli olan Ömer Dereci, “Artık tayinim çıkabilir mi Allahım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı da” şeklinde yaptığı ırkçı paylaşıma Kürtçe karşılık verdi. Dereci, ırkçı öğretmenin paylaşımına “Aqlê sıvık barê gırane” şeklinde cevap verdi. Dereci’nin Kürtçe dilinde yaptığı bu paylaşım “Aklı az, yükü ağır” manasını taşıyor. Dereci’nin yaptığı bu paylaşım takdirleri topladı. Vatandaşlar, eğitimin ne kadar önemli olduğundan bahsederken Rizeli bir kaymakamın ırkçılığa tepki göstermesinin büyük önem taşıdığını belirttiler


Ömer Dereci Kimdir?

1979 yılında Rize ili Ardeşen ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Rize/Ardeşen İlçesinde tamamladı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetiminden mezun oldu. 2008 yılında Kaymakam Adaylığı sınavını kazandı.

 Eskişehir Valiliğinde mesleğe başlayan Sayın Ömer Dereci, Samsun İli Çarşamba İlçesinde Kaymakam Refikliği, Kocaeli İli Kandıra İlçesinde teftiş stajı, Giresun İli Yağlıdere İlçesinde Kaymakam vekilliği ve Colchester Üniversitesinde bir yıllık yurtdışı eğitimini başarıyla tamamladı. 21.02.2011-06.08.2013 tarihleri arasında Trabzon İli Hayrat Kaymakamı olarak görev yaptı.

18.08.2013 ve 27.12.2016 tarihleri arasında Yusufeli Kaymakamı olarak görev yaptı. 30/11/2016 tarihli 2016/861 nolu Müşterek Kararname ile Şenkaya Kaymakamı olarak görevine başlayan Ömer Dereci, 1 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018/157 Sayılı Karar ile Viranşehir Kaymakamlığı’na atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı