Prof. Dr. Altay, Uyardı: Gölet ve kanallarda yüzmek riskli

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, sıcak havalarda serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenlerin boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Prof. Dr. Altay, Uyardı: Gölet ve kanallarda yüzmek riskli

Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, sıcak havalarda serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenlerin boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

 

Türkiye’de yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet Akif Altay’dan uyarı geldi.

 

Prof. Dr. Altay, Gölet ve Kanallarda Su sıcaklığının düşük olması sebebiyle kaslarda gerilme yaşanması ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması boğulma riskini artırdığını söyledi

 

Gölet ve Sulama kanallarında alınan önlemlere rağmen aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşların serinlemek için sulama kanalarında yüzmeyi tercih ettiğini ifade eden Prof. Dr. Altay, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması boğulma riski olduğunun altını çizdi.

DENİZ SUYU TUZLU OLDUĞU İÇİN KALDIRMA KUVVETİ FAZLA

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, “Özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte tatlı suda serinleme amaçlı yüzme istemleri artıyor. Bundan dolayı göletler kanaletler ve baraj göletlerini kullanan vatandaşlarımız var. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: tatlı suyun tuzlu suya göre kaldırma kuvveti ciddi bir azlık konusu var. Yani deniz suyu tuzlu olduğu için kaldırma kuvveti fazla. Genelde şöyle bir alışkanlığımız var: ben denizde iyi yüzüyorum. Orada suyun üstünde rahatlıkla kalabiliyorum. Tatlı suda da bunları rahatlıkla yapabilirim şeklinde. Ancak tuzlu suyun kaldırma kuvvetindeki fazlalığı bilmemiz lazım. Yani tatlı su daha az bir kaldırma kuvvetine sahip.” dedi.

HAVUZ İLE GÖLET BİR DEĞİL

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, “Yine bir diğer karşılaştırma konusu havuzlar hocam ben tatlı suda yüzüyorum havuzda gayet iyiyim. Baraj göllerinde göletlerinde bu yüzmede herhangi bir sorun olmaması lazım. Diye bir görüş var. Oysa bildiğiniz gibi havuzlar genellikle insan boylarına sınırlarına yakın bir şekilde ayarlanıyor. 140- 150 cm 170 cm civarında yüzme havuzlarımız ve zeminler buna için uygun.

Yani şahıslar batsa da kendini tekrar suyun üstüne çıkarabiliyor. Ancak göllerin göletlerin zeminleri çamurla dolu. Ve bu nedenlerden dolayı yüzme sırasında kaldırma kuvveti azken ve yavaş yavaş aşağı doğru batarken ayaklarına bir çamurla batması söz konusu. Yine panik sırasında ciddi bir kas yorgunluğu başlıyor. Yani suyun üstünde kalamayınca daha fazla kas kullanmaya başlıyor. Suyun biraz daha altına indiğimizde bilindiği üzere baraj göletlerin beslenmesi en fazla çevredeki karların erimesiyle başlıyor. Yani kar suları soğuk sular bu nedenle de suyun yüzey kısmı güneş enerjisiyle birlikte kısmen ısınsa da derin kısımları daha soğuk daha serin bu da kaslarda geçici diye bildiğimiz stapz kasılmaya özellikle panik hareketlenmelerde anormal durumlara neden oluyor” diye konuştu.

SULAMA KANALLARI YÜZMEK İÇİN UYGUN ALANLAR DEĞİL

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay şunları söyledi: “Kişiler suyun kaldırma kuvveti az olduğu için tatlı su da suyun üzerinde kalmayı başarmadıkları zaman hızlı bir panik yaşıyor. Hızlı bir çırpınma başlıyor. Ve yavaş yavaş suyun altına batmaya başlıyor. Hem soğuk suyla karşılaşma hem kaslardaki ani yorgunluk. Bu boğulmalarda esas sebeplerden bir tanesi onun için zaten baraj göllerinde göletlerde çevresinde yüzmek için uygun olmadığını yüzmenin yasak olduğunu bildiren uyarı levhaları var. Yine bölgemizde şehrimizde karşılaştığımız bir diğer sorun tarımsal sulama kanallarındaki yüzmeler maalesef bunlar yüzmek için uygun alanlar değil. Adı üzerinde tarımsal sulama kanaları kamu kurumları bu konuyla her zaman uyarı levhaları var yüzmeye uygun olmadığını yönünde. Özellikle kenar kısımları çıkmak için tırmanmak için uygun değil. Suyun kendisi de hem kaldırma kuvveti hem de soğuk su sebebiyle yosunlaşma daha fazla tüm bunların etkisiyle baktığımızda tatlı suda kişinin çok daha profesyonel bir şekilde yüzme biliyor olması lazım ki: serinleme ve spor yapmaya uygun bir alan değil. Özellikle belirlenmiş alanların dışında yüzmeyi önermiyoruz. Yüzmek için ayrılan alanlar olsa bile burada suyun kaldırma kuvveti fazla olduğu zeminin daha soğuk olduğunu suyun alt kısmının ve su zemininde kısmen çamurlu olduğunu bilmemiz ve buna göre tedbir almamız lazım. Bu nedenle vatandaşlarımızın profesyonel cankurtaranların olmadığı alanlarda soğuk suya göletlere, kanalara barajlara girmelerine uygun olmadığını belirtmek istiyorum.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu