Özaslan: Urfa’da Dere Kenarlarını İmara Açtılar

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emin Özaslan, kentte sel felaketinin gelme sebebi için: “Dere kenarlarını imara açtılar.” dedi.

Özaslan: Urfa'da Dere Kenarlarını İmara Açtılar

Şanlıurfa’da sel felaketlerinin yaşanmasının sebebini dere kenarlarının imara açılması olduğunu belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emin Özaslan, alanları imara verenlerin büyük vebal aldığını belirtti…

Özaslan, konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Şanlıurfa halkı olarak bu hafta bir sel felaketi ile karşılaştık. Şanlıurfa HÜDA PAR olarak biz de bu sel felaketi ile ilgili yapılması gereken, yapılmayanlar bazı yanlışları, bazı acı gerçekleri konuşacağız…

Urfa etrafındaki dağlardan tepelerden yağmur suyu bütün dereleri taşırdı ve felaketin acı sonuçları kaçınılmaz oldu. Neden? çünkü 40 yıldır bu şehri yöneten yöneticiler şehri ovaya doğru yaydılar. Şehir dağlara doğru yayılmış olsaydı Urfa bugün felaketin acı sonuçları ile karşılaşmayacaktı.

Burası Mance Deresi. Adı var ama kendisi yok. Derenin geçtiği tam orta yerde cadde yapılmış. Sağına ve soluna ise imar verilmiştir ve bunu şimdi verilen bir imar izni değil. 40 yıldır bu Mahalle böyle.

Karakoyun Deresi! burada belediyenin o müthiş imar planlamasını çok rahat görebiliyorsunuz. Derenin sağında solunda 50 metre 100 metre mesafe bırakılmalıydı ve dere ıslahı yapılırken suyun debisine göre bir de ıslahı yapılmalıydı… Karakoyun deresinin dibindeki büyük devasa Alışveriş Merkezi… Zamanında kim ruhsat vermişse büyük vebal altındadır.

Maşuk bölgesi imara yeni açılan bir yer. Belediyenin Mühendislik harikası.. Dere projesini görüyor musunuz. Eni kenarı 2 metre var ya da yok.

Karaköprü deresine görüyorsunuz istinat duvarı yıkılmış. Dere yatağa etrafı binalarla dolu. Bir ablamız önce konuştu. Diyor ki bize bina yapmadılar. Bizim için mezar yaptılar bu sözler yeterlidir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu