GenelSporYurt

Urfa Futbolunun Üstüne Toprak Atmaya Mı Geliyorlar?

O gün Urfaspor'u öldürenler, bugün Urfa Futbolunun Üstüne Toprak Atmaya Mı Geliyorlar?

 

 

Şanlıurfaspor’un 2 ligden Kemal Saraçoğlu başkanlığında 1. Lig’e çıktığı süreçte kentte futbol sevgisi yeniden ateşlenmiş ,Urfaspor sevdası tekrardan alev almaya başlamıştı. Kemal Saraçoğlu takımın 1. Ligdeki ilk sezonunda mütevazı bir bütçe ve özverili bir çalışmayla kaliteli bir takım kurmuştu ne olduysa bundan sonra oldu. 

Dönemin valisi ardından Büyükşehir belediye başkanı olan Celalettin Güvenç Şanlıurfaspor kulübünde yöneticilerin daha paralı ve daha zengin kişilerden olmasını belirterek Urfaspor’un şampiyon yönetimini lav edip İstanbul’dan ısmarlama ekibİ Urfaspor’un başına getirdi işte o gün Urfaspor’un öldüğü gündü. O gün Urfaspor’un ölüm fermanını yazan İstanbul ekibi bugün Urfa’da futbolun, Urfaspor’un ve Karaköprüspor’un üstüne toprak atmaya geliyorlar ?

 

NEDEN Mİ?

 İstanbul ekibi: Fotakis, Eldin Adilovic,Hakan Arslan ,Tugay Kerimoğlu gibi facialarının baş mimarlarıydı.Binlerce hatalarının içinde sadece 3-5 tanesi  İstanbul ekibinin Urfaspor’u nasıl öldürdüğünün belgesidir.

 

1. FOTAKİS VAKASI

33 yaşındaki Yunan oyuncuyu yıllık 350 bin  Euro’ya 3 yıllık  transfer eden bu ekip Urfasporun  1 milyon eurosunu  çöpe attılar.(1milyon Euro bugün ki kurla 8 milyon Türk lirası eski parayla 8 trilyon)

O gün Fotakise verilen para bugün Urfaspor’un kurtuluş parasından bile daha fazla.

2. HAKAN ARSLAN TRANSFERİ FACİASI

Boluspor’dan transfer edilen Hakan Arslan kulübündeki sözleşmesi fesih edilmeden Şanlıurfaspor kulübü ile sözleşme imzaladı. Urfaspor takımı ile birlikte kampa katıldı.

Boluspor kulübü yaptığı açıklamada Hakan Arslan’ın sözleşmeli futbolcuları olduğunu belirterek Şanlıurfaspor kulübünü TFF ye şikayet ettiler. Şanlıurfa Spor kulübü futbol şube sorumlusu maruf Güneş Boluspor Kulübü’nün bu açıklamasına Hakan Arslan bizim sözleşmeli futbolcumuzdur ve şu anda bizimle kamptadır. hiçbir sorun yoktur diyerek yaptığı açıklama ile tüm sorumluluğu üstüne almıştı. Boluspor’un itirazı haklı bulun TFF yaptığı açıklamada Şanlıurfaspor’un sözleşmede bir futbolcuyu ayarttığı gerekçesiyle Şanlıurfaspor kulübüne bir sezon transfer yasağı getirmesine oy birliği ile karar verdi. Bu süreçte dönemin siyasileri devreye girerek belki de bu yasağın kalkması için Urfaspor’a en büyük kötülüğü yapmış oldular. Urfaspor’un ceza almaması kararını onaylayan tahkim kurulu üyelerine tepki veren tahkim kurulu başkanı Urfaspor’un  bu baskısına tepki vererek görevinden istifa etti ve ardından Şanlıurfa Spor kulübü bir dönem yasaktan kurtulmuş oldu. Fakat bu olay burada bitmedi tahkim kurulu başkanını istifasının ardından Şanlıurfaspor bir ligde bitiş biletini almış oldu.

 

 TFF, MHK, PFDK ve tahkim kurulu Şanlıurfaspor’un her türlü olaylı sorunlarında Şanlıurfaspor’a red ve cezalar vererek Urfaspor’un bitişine, tahkim kurulu başkanı istifasının haklılığına ve TFF ayağında Şanlıurfaspor’un cezasını kesmiş oldular.Hakan ARSLAN faciası bununla da bitmedi. Şanlıurfaspor kulübü bu yanlış transferin bedelini Boluspor kulübüne 2 milyon TL,O günün parasıyla vererek ancak kurtula bilmiş oldu.Bugün O gün ki 2 milyonla yerli futbolcuların büyük çoğunluğu halledilecek durumda.

 

ELDİN ADİLOVİÇ

Bir önceki sezonu boş boş geçiren Boşnak futbolcuyu İstanbul ekibi yönetimi büyük bir transfer başarısı gibi camiaya lanse ederek Şanlıurfaspor’a getirdiler maalesef tıpkı Fotakis gibi doğru dürüst bir maç oynamayan Adiloviç kazığını yeni yönetime gelen Fahri başkan olan Mehmet Ekinci ve Kulüp başkanı Emin Yetim ödemişti.

 

YENİ YÖNETİMİN ADİLOVİÇ AÇIKLAMASI

Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, uzun zamandır FIFA’da devam eden dava sonucunda futbolcunun 435 bin avroluk alacağının zamanında ödenerek, yaşanabilecek tüm olumsuzlukların ortadan kaldırıldığı belirtildi. (435 Euro bugün ki parayla 3.5 milyon eski kurla üç buçuk trilyon)

“2014-2015 sezonunun devre arasında sarı-yeşilli ekiple sözleşme imzalayan Boşnak futbolcu Adilovic, Şanlıurfaspor ile devam eden dava sonucunda futbolcunun tüm alacağı, yönetim kurulu üyelerinin kendi aralarında topladıkları paralarla ödenerek sarı-yeşilli kulübün önü açıldı. Geçmişten gelen çok sayıda borcu kap sözleşmesini feshedip FIFA’ya başvurmuştu. 2 yılı aşkın bir

fahri başkan Mehmet Ekinci ve kulüp başkanı Emin Yetim başkanlığındaki Şanlıurfaspor yönetim kurulu, önündeki büyük bir engeli de ortadan kaldırdı.”

İstnbul ekibinin Galatasaray sevdası bitmek tükenmek bilmedi:

 Raşit Çetiner ardından Cihat Arslan onun ardından Tugay Kerimoğlu ve birçok sayamadığımız eski Galatasaraylı futbolcularla devam etti.

TUGAY KERİMOĞLU VAKASI

Devre arasında takımın başına getirilen eski Galatasaraylı Tugay Kerimoğlu 15 futbolcuyu kulüpten gönderip, 17 futbolcu transfer ederek kulübü yine büyük bir ekonomik çıkmaza soktu devre arasında 17 futbolcu transfer eden Tugay Kerimoğlu sezon sonu bitmeden kulüpten ayrılarak yönetimi ve kulübü kaderine terk etti ve Urfa sporun bir sezonda elli futbolcuya yakın transfer sülkilasyonu ile Türkiye futbol gündemine alay konusu olmuşlardı.

 

TÜM YANLIŞ TRANSFERLE RAĞMEN, BÜYÜK RAKAMLI BORÇLARA RAĞMEN

zaten bitmiş olan kulüp büyük özverilerle iki sezon neredeyse parasız şampiyonluğa oynatıldı,borçlar ödenmeye çalışıldı  ancak yine bir değişimle bu fırsatta sona erdi.Transfer yasakları düşünülerek ekonomik bütçelerle 4-5 yıllık planlama yapılarak genç oyuncu transferleri yapıldı ancak yine çıkmaza girilerek bu kadroda korunamadı dağıtıldı ve Urfaspor’un kurtuluşu yine mucizelere kalmıştı.

Şimdi yeni bir fırsat yeni bir şans daha var Urfaspor’un 2.ligde kalması yeni bir umut oldu ama yanlış kişilerle değil doğru kişilere teslim edilirse bu mucize belki gerçek olacak.

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı