Necmettin Cevheri’nin hayatı Kitap Oldu

Geçen eylülde hayatını kaybeden Türk siyasetinin duayen isimlerinden Şanlıurfalı eski bakan Necmettin Cevheri’nin hayatı kitap oldu.

Necmettin Cevheri Hayatını Kaybetti

Türk siyasetinin duayen isimlerinden olan Şanlıurfalı devlet adamı Necmettin Cevheri, 5 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

TBMM’de iki dönem Şanlıurfa milletvekilliği yapmış ve bakanlık görevlerinde bulunmuş olan Şanlıurfalı Necmettin Cevheri’nin hayatı kitap oldu.

Şanlıurfalılar tarafından sevilen ve Türk siyaset tarihinde önemli roller üstlenen Necmettin Cevheri’nin hayatını anlatan, ‘Türk siyasi Hayatında Necmettin Cevheri ile 51 yıl’ adlı kitabı, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’tan (KDY) çıktı.

Necmettin Cehveri’nin siyasi yaşamından anekdotlar sunan kitabın satış fiyatı 420 TL.

Kitabı, Prof.Dr Hüseyin Şeyhanlıoğlu ve Gazeteci yazar M.Salih İlhan kaleme aldı.

NECMETTİN CEHVERİ KİMDİR?

Necmettin Cevheri, 1930 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek avukatlık yapmaya başlayan Necmettin Cevheri, hukukçuluk mesleğinin yanı sıra çiftçilikle de uğraştı.

Adalet Partisi (AP) listesinden 1965 ve 1969 seçimlerinde Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne giren Necmettin Cevheri, İkinci (1969-70) ve Üçüncü (1970-71) Süleyman Demirel hükümetlerinde Turizm ve Tanıtma Bakanlığı yaptı. 1990 ve 1995 genel seçimlerinde de Doğru Yol Partisi (DYP) listesinden Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Süleyman Demirel hükümetinde Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tansu Çiller hükümetinde Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu