Nebati: En Yüksek Büyüyen İkinci Ülke Olduk

Bakan Nebati yaptığı açıklamada Türkiye'nin büyüme hızının da üstünde bir performansla büyüdüğünü ve dünyada büyüme hızında ikinci ülke olduğunu belirtti.

Bakan Nebati'den 2002 ile 2022 kıyaslaması
Bakan Nebati yaptığı açıklamada Türkiye’nin büyüme hızının da üstünde bir performansla büyüdüğünü ve dünyada büyüme hızında ikinci ülke olduğunu belirtti.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin büyüme hızıyla ilgili bilgilere yer verdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin büyüme hızı olarak dünyada ikinci sırada yer aldığını belirtti. Nebati, ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 
 
“Ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda reel olarak ilk çeyrekteki kuvvetli büyüme performansımızın da üzerinde yüzde 7,6 büyümüştür. Böylece Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri içerisinde yılın ikinci çeyreğinde en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olmuştur.
 
İkinci çeyrekte sadece kuvvetli büyüme performansı göstermedik, aynı zamanda 5 çeyrektir devam eden dengeli büyümeyi bu dönemde de sürdürdük. Son 2,5 yıldır makine ve teçhizat yatırımlarındaki güçlü yıllık artış bu dönemde de yüzde 17,8 ile devam etmiştir. Bu gelişmeyi üretim kapasitemizin artırılması açısından olumlu değerlendiriyoruz. Büyümedeki kuvvetli seyrin iş gücü piyasasındaki yansımaları yılın ilk yarısında görüldü. Bu dönemde geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla yaklaşık 900 bin kişilik ilave istihdam sağlandı ve işsizlik oranı yüzde 10,3’e düştü. Büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren, üretimi ve ihracatı destekleyen Türkiye Ekonomi Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar yılın kalan döneminde de sürecektir. Artık ekonomimizin alamet-i farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.”
 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu