GenelGüncel

Koyun Banyolama Makineleri Hizmet Sunmaya Başladı

Şanlıurfa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Şanlıurfa Şubesi tarafından satın alınan Mobil koyun banyolama makineleri hizmet vermeye başladı.

Şanlıurfa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Şanlıurfa Şube Başkanı Hasan Eyyüpoğlu yapmış olduğu açıklamada Birliğimiz tarafından satın alınan mobil koyun banyolama makineleri hizmet vermeye başladı.

Başkan Eyyüpoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

MOBİL KOYUN BANYOLAMA MAKİNELERİMİZİ HİZMETE SUNMAYA BAŞLADIK.

Gap Bölge Başkanımız Gap Bölge Müdürüm Tarım İl Müdürüm Tarım İl Müdür Yardımcılarım Hayvan Sağlığı Şube Müdürüm ve Çok değerli Üyelerim geldiğiniz için yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum.

Koyunlarda Geleneksel olarak yapılan banyo işi çok meşakkatli. Hayvanların yılda 2 kez ilaçlı suyla yıkanarak hastalıklardan korunmasını amaçlıyoruz. Çiftçilerimiz daha önce geleneksel yöntemlerle koyunlarını yıkıyordu. Ama büyük emek ve çaba gerektirirken, istenilen verim de alınamıyordu. İlimiz hayvan sayısı 2 milyon 200 binin üzerinde olması bakımından Türkiye’de ilk 3 sıralamasında bulunmaktadır. Proje kapsamında alınan 4 adet mobil koyun banyolama makinesini Toplam üye sayımız 5.500 civarında olduğundan hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde yanı Siverek Ceylanpınar Viranşehir ve Merkez İlçe olmak üzere 4 bölgeye dağıtımı yapılıp kullanılacaktır. Bugün uygulamalı olarak tanıtılan makinemizin açılışını yapmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bir saatte yaklaşık bin koyun yıkanmaktadır. Bu çalışmamızla koyunların dış parazit ve hastalıklara maruz kalmasını engellemeyi amaçlıyoruz. Bu şekilde kayıpların azaltılarak, verimliliğin artırılacağına inanıyoruz.

Projemizin en büyük destekçisi olan ve her zaman üyelerimizin yanında olan Gap İdaresi başkanlığına müdürlüğüne ayrıca teşekkür etmek istiyorum çünkü 4 adet almış olduğumuz makinelerimizin yüzde 70’lik kısmını Gap İdaresi karşılamış olup yüzde 30’luk kısmını birlik olarak bizler karşılamaktayız. Biz birlik olarak herhangi bir talepte bulunmadan birlik bütçesinde karşılayıp hizmetinize sunmuş bulunmaktayız.

Makinelerimiz kişiye özel olarak değil tüm üyelerimizin hizmetindedir. kullanmak isteyen üyelerimiz birlik ile irtibata geçtikleri takdirde makine o köye istediği üyemize yönlendirilip kullanabileceklerdir.

Bu projede emeği geçen Gap bölge başkanımıza Gap Bölge müdürümüze Tarım il müdürümüze il müdür yardımcılarımıza ve teknik personellerimize huzurunuzda tekrardan çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Gap İdaresine sunmuş olduğumuz süt sağım makinesi, kırkım makinesi ve göçer hayvancılık yapan üyelerimiz için Güneş Enerji Panelli Çadır gibi 3 yeni projelerimizide Gap İdaresine sunmuş olup Gap İdaresi Başkanımız ve Bölge Müdürümüzde burda hazır bulunuyorlar inşallah uygun görülüp desteklenirse hizmetinize sunacağız.

YÖNETİM KURULU ADINA

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

HASAN EYYÜPOĞLU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı