Millet Ayaklandı! Bakan Koca İstifa

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların ölüme sürüklediğinin belirtildiği makaleleri geri çeviren Bakan Koca için istifa çağrısında bulunuldu.

Bakan Koca vakaların en çok azaldığı illeri paylaştı
Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların ölüme sürüklediğinin belirtildiği makaleleri geri çeviren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca için istifa çağrısında bulunuldu.

Gündeme bomba gibi düşen olayda, Koronavirüs değil ilaçların öldürdüğü belirtildi. Söz konusu iddiaların yer aldığı makaleler Türkiye il paylaşıldı. Makaleleri geri çevirdiği iddia edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa etmesi istendi.

Bakan Koca, Hidroksiklorokin’i Bizden Daha Yaygın Kullanan Başka Ülke Yok

Söz konusu öldürücü olduğu belirlenen sıtma ilacı en çok Türkiye’de kullanıldı.
Hidroksiklorokin isimli ilacın Türkiye uygulanan koronavirüs tedavisinde sık kullanıldığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından belirtilmişti. Hatta salgının Türkiye’de ilk görüldüğü dönemlerde açıklama yapan Bakan Koca; “Bizde görülmediği dönemden önce Hidroksiklorokin isimli ilacın tedarikini sağlayan ve bu dönemde vatandaşına ücretsiz veren ve bu kadar da yaygın kullanan bir ikinci ülke yok. Şu an dünya bu ilacın peşinde. Biz 1 milyon kutudan fazla ilacı baştan stokladık. Hidroksiklorokin’i Amerika’da veya başka ülkelerde daha ciddi entübe olan hastalarda kullanıldığını biliyoruz ki o dönemde faydasının olmadığını, entübe olmadan önceki dönemde kullanılması gerektiğini biliyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

 

Bakan Koca’nın Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili videosunu aşağıdaki görsele tıklayarak izleyebilirsiniz.

Koca, Veriler Gerçeği Yansıtmıyor

Koronavirüsün değil Koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin isimli ilacın ölüm oranını arttırdığı, tıp camiasının itibarlı iki dergisinde yayınlandı. Makalede Türkiye’deki veriler örnek gösterildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yayınlanan verilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek iki dergiye mektup yazdı ve dergiler makalelerini geri çekti. Bakan Koca mektubunda, “Şunu belirtmek isterim ki bu dönemde tüm Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testleri yalnızca Bakanlığın laboratuvarlarında yapılmaktaydı. 11 Mart 2020’de ilk PCR onaylı COVID-19 vakasını açıkladık. 15 Mart 2020 itibarıyla resmi kayıtlarımıza göre, ülkemde sadece 18 PCR pozitif vaka tespit edilmişti. Açıkçası, makalede doğruluktan uzak, aynı zamanda tutarsız veriler sunulmaktadır. Ayrıca ülkemde Surgisphere ile çalışan ve hasta verilerini veri tabanlarına kaydeden hiçbir hastane veya laboratuvar tespit edilememiştir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Koca İstifa

Verilerin gündeme düşmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifası istendi. Kullanıcılar, #İlaçlarÖldürdüKocaİstifa etiketi ile sosyal medyadan binlerce gönderi yayınlayarak Bakan Koca’nın istifasını istedi. İşte o yorumlar;

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu