Meyve fiyatları yüzde 300 arttı

Şanlıurfa’da önceden kasa kasa aldıkları meyve artık vatandaşlar için “lüksün de lüksü” oldu.

Meyve fiyatları yüzde 300 arttı

Türkiye Raporu, turunçgiller ve diğer kış meyvelerinde geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan fiyat değişimini inceledi. Vatandaşlar pazardan eve meyveyi önceden olduğu gibi bol bol götüremiyor. Mandalina ve elmadaki fiyat artışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 300’ü aşmış durumda.

Türkiye Raporu’nun incelemesine göre, mandalinanın fiyatı 1.80 TL’den 7.84 TL’ye çıkarak yüzde 335 zamlandı. Elma ise, yüzde 312 zamlanarak 2.97 TL’den 12.26 TL’ye yükseldi. Limon fiyatlarında yaşanan artış yüzde 202 oldu. Aralık 2021’de 2.81 TL olan limon, bu ay 8.51 TL’ye satılıyor.

 

TAŞ: ÖNCEDEN MANDALİNAYI KASA İLE EVE GÖTÜRÜYORDUM

 

Meyve fiyatlarının ‘inanılmaz’ derecede arttığını belirten vatandaşlardan İbrahim Halil Taş, “Daha önce ben mandalinayı kasa ile alıp eve götürüyordum. Doyuncaya kadar yiyorduk. Şimdi ise mandalinanın kilosu 1-2 liradan 10 liraya kadar çıkmış. Yüzde 300-400 zam gelmiş. Şimdi çocuklara 1-2 kilo alabiliyoruz, C vitamini olsun hastalık geçirmesinler diye” ifadelerini kullandı.

 

BALTACI: 400 TL İLE GELDİM PAZARA GERİYE KALAN 10 LİRA

 

Meyve fiyatlarını yüksek bulan vatandaşlardan emekli Ahmet Baltacı, pazardan meyve alamadan eve döneceğini söyledi. Baltacı, “Emekliyim, 3 kişilik bir aileyiz, 400 TL ile geldim pazara, cebimde geriye kalan 10 lira. Meyve alamadım bile, daha alamadığım şey de çok. Meyve fiyatları uçmuş, yüzde 300 değil yüzde 400 zam olmuş. Akaryakıtta indirim oldu. Ama halen (pazarcılar) mazotu ve benzini söylüyorlar. Eskiden 50 TL ile gelip kaç poşet alıyordum. Şimdi ise… ailem nar al dedi, alamadım. Kilosu 20 lira” dedi.

 

“AYDA BİR MEYVE ALIRSAK NE MUTLU”

 

İsmini vermek istemeyen emekli bir vatandaş ise alım gücünün çok düştüğünü belirterek, “Ayda 3 bin 500 lirayla 5 nüfus geçinmeye çalışıyorum. Pazardan ne kalırsa akşamüstü gelip almaya çalışıyorum. Ayda bir meyve alırsak ne mutlu” diye konuştu.

 

OLGUN: ÖNCEDEN 20 KASA ALIRDIK

 

Pazarda esnaf da meyve satışlarının eskisi gibi olmamasından dertli. Geçen yıllara kıyasla halden kasayla aldığı mandalina sayısını azalttıklarını belirten Nurettin Olgun, “10 yıldır bu işi yapıyorum. Geçen yıl mandalina 3-5, elma 2-5 lira arasındaydı. Bu sene mandalina 10 lira, elma 12-15 lira arasında. Yüzde 300-400 zam geldi. Önceden 20 kasa alırdık hal pazarından şimdi ise 10 kasa alıyoruz ama yine satamıyoruz” dedi.

 

RAT: MİLLET NE YAPSIN HIRSIZLIK MI YAPSIN

 

Diğer bir esnaf Mahmut Rat da geçen yıl 4 liraya sattığı ürünü bu yıl 12 ile 15 lira arasında sattığını belirterek, “Geçen sene 4 liraya sattığım elmayı bu sene 12-15 lira oldu. Milletin alım gücü yok. Millet ne yapsın hırsızlık mı yapsın? Sabahtan beri 100 liralık bile satış yapmadım. Meyve almak lüksünde lüksü oldu. Mazot dediler, mazot da düştü. Ama fiyatlar düşmüyor” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu