Melik: Urfa’da Çiftçilerin yüzde 48’i Üretimi Bıraktı

Urfa ZMO Başkanı Arpa ve Buğday maliyetlerini açıkladı

Türkiye Tarımının Geleceği ve GAP’ adlı panelde konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “Çiftçilerin yüzde 48’i üretimi bıraktı” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası (TMMOB ) Şanlıurfa Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türkiye tarımının geleceği ve GAP’ panelde Türkiye ve Şanlıurfa tarımı konuşuldu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik,  Şanlıurfalı çiftçilerin de sorunlarına değinerek açıklamalarda bulundu. Melik yaptığı açıklamada;

“Şanlıurfa pamukta yüzde 50, fıstıkta yüzde 50, mısırda yüzde 16, buğdayda yüzde 16 ve kırmızı mercimekte yaptığı yüzde 36’lık üretimle Türkiye’de üretim açısından önemli bir yere sahip. Bu tarımsal üretimiyle yıllık 50 milyar TL’lik bir katkı sunuyor ama ilimizde tarıma dayalı sanayinin olmaması sebebiyle 50 milyar TL’yi, 500 milyar TL’ye dönüştüremiyoruz. GAP’ın ve tarımın başkenti olan ilimizin ciddi bir ayıbı ve kaybıdır. İlimize tarıma dayalı sanayiyi kazandırmamız gerekiyor.

Bunu kazandırdığımız takdirde yılda 350-400 bin arasında tarım işçisinin de başka yere gitmesini engellemiş olacağız. Yine üretim bakımından ülkemiz zor günler yaşıyor. Türkiye’de 2009 yılında 1 milyondan fazla çiftçi varken, 2021 yılında bu sayı 541 bine düşmüştür. Türkiye’de 11 yılda çiftçilerin yüzde 48’i üretimi bırakmış.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu