KültürYurt

“Light of the Past” Bakan Ersoy’a takdim edildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ndan “Light of the Past” adlı parça hediye edildi. 

Taş Tepeler programı kapsamında Şanlıurfa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ndan “Light of the Past” adlı parça hediye edildi. 

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve basın mensubunun katıldığı programla, dünya üzerinde ilk yerleşik yaşam ve sosyal topluluk örneklerine ev sahipliği yapan Taş Tepeler dünyaya tanıtıldı.

 

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. ve Design Elements işbirliğinde hayata geçirilen ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’, ‘Taş Tepeler’ lansmanında ilk defa sergilendi. Aralık 2019 tarihinde Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Doğal Taş Ürünler Tasarımı Atölyesi’ kapsamında geliştirilen ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’, Sirmersan / Design Elements işbirliğinde üretildi ve hayata geçirildi. 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin tarafından tasarım koleksiyonundaki “Light of the Past” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a takdim edildi.

 

 

 

 

 

GÖBEKLİTEPE’Yİ TASARLIYORLAR

Koleksiyon için tasarımcılar Buket Hoşcan Bazman, Ceren Gürkan, Eli Bensusan, Emre Yunus Uzun, Mustafa Timur ve Şule Koç, Nurcihan Beyazıt’ın küratörlüğünde Göbeklitepe’de bir araya gelerek Göbeklitepe’nin figürlerinden, tarihinden, coğrafyasından, doğasından, mimarisinden ve anıtsal yapılarından ilhamla tasarımlarını geliştirdiler. Binlerce yıldır kullanılan doğal kaynakların ve sahip olunan kültürel mirasını bakış açısıyla ele alınmasıyla oluşturulan koleksiyon, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan farklı doğal taşlar kullanılarak Design Elements tarafından hayata geçirildi. 

 

Koleksiyon aracılığıyla, Göbeklitepe’nin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması, Türkiye’nin doğal taşlarının tasarım aracılığıyla tanıtılması, doğal taşların kullanım alanlarının ele alınarak sorgulanması ve yeni kullanım alanlarına açılması, geliştirilen özgün, katma değeri ve ihracat potansiyeli yüksek ürün tasarımlarının dünya pazarlarına açılması hedefleniyor. 

 

BİHA

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı