KYK yurtlarında öğrencilerin eşya telaşı!

Depremlerin ardından üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alınırken Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin, odalarını boşaltmaları istendi.

KYK yurtlarında öğrencilerin eşya telaşı!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve Şanlıurfa dâhil 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından eğitim öğretim yılının bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasına karar verildi.

Kararın ardından ülke genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’nun birçok yurdunda öğrencilerin odalarını bir an önce boşaltmaları istendi.

Bu duruma bazı ailelerin de tepkisin çekti.

Deprem bölgesinde olan, ailesini kaybeden, yol parası olmayan öğrencilerden bile yurttaki odalarının boşaltması istendiği ileri sürülürken, öğrencilerin bulundukları illerden eşyalarını almak için yurtlarına gidebilmede maddi ve manevi büyük zorluk çektiği belirtiliyor.

Öğrenciler, depremzedelerin de kendilerinin de mağdur edildiğini belirtirken veliler de duruma tepkili. Veliler, “Olacak iş mi? Çocuklarımız aktarmalı ya da fahiş fiyatlarla uçaklara, otobüslere binip yurtlarına gitmeye çalışıyor. Alınan karar hem eğitime büyük zarar verecek hem de şu anda öğrenciler için büyük mağduriyet oluşturuyor” diyerek yetkilileri seslendi.

PANDEMİDE DE AYNI SORUNLA KARŞI KARŞIYA KALDILAR

Pandemi sürecinde de yurtlarda kalan öğrenciler benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştı. O dönem alınan uzaktan eğitim kararının ardından yurtlarda kalan öğrenciler, yurt dışından gelen ve karantinaya alınması gereken kişiler için odalarını boşaltmak zorunda kalmıştı. Öğrencilerin yaşadığı yurtlara yurt dışından gelenler yerleştirilmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu