Kuyumcular Çarşısı Esnafından Protesto

Şanlıurfa’da kamulaştırma kararıyla yıkılması gündemde olan Özdiker Kuyumcular Çarşısı esnafı, Büyükşehir Belediyesini protesto ediyor.

kuyumcular carsisi

Şanlıurfa’da kente yeni meydan kazandırmak amacıyla kamulaştırma kararıyla yıkılması gündemde olan Özdiker Kuyumcular Çarşısı esnafı, Büyükşehir Belediyesini protesto ediyor.

Şanlıurfa’daki tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından “Özdiker Kuyumcular Çarşısı” ile ilgili kamulaştırma kararı alındı.

Resmi Gazete ile yayımlanan “Cumhurbaşkanı Kararları” kapsamında yıkılması planlanan çarşı ile ilgili kamulaştırılma yetkisi de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne verildi

Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda Özdiker Kuyumcular Çarşısında  bulunan 122 iş yeri yıkılarak yerine meydan yapılması kararlaştırıldı.

Çarşı esnafı, işyerlerinin yıkılması halinde mağdur olacaklarını belirterek seslerini duyurmak amacıyla eylem yaptı.

Öğle saatlerinde çarşı binasına pankartlar asan esnaf, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e tepki gösterdi.

Esnaf, “Esnafı muhatap almayan belediye başkanı istemiyoruz”, “Yıkan değil yapan belediye başkanı istiyoruz”, “Sayın Valimiz olaya el koyun”, “122 esnaf nereye gitsin başkan bize uygun yer ver” yazılı pankartlar astı.

Pankartlar asılırken bir esnaf, “Haşimiye esnafı Özdiker pasajı fişeği ateşlemiştir bugünden sonra” diye bağırdı.

İş yerlerinin yıkılması halinde mağdur olacaklarını belirten kuyumcular çarşısı esnafı, Büyükşehir Belediyesi’nin iş yerlerine karşılık kendilerine yer tahsis etmesini ya da işyerleri için belirlenen bedelinin gerçek değerinin verilmesi istiyor.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu