Bu makale 01 Temmuz 2017 02:23:39 Tarihinde eklenmiştir.

ENGEL(Lİ) OLMAYIN

Kendinizi hiç engelli bir insanın yerine koydunuz mu?

Kendinizi hiç engelli bir insanın yerine koydunuz mu?
Hayatın engellerle devam etmesinin ne kadar zor olduğunu düşündünüz mü hiç?
Peki ya engelli insanlara sağlanan ve onların hayatını kolaylaştırmak için yapılan uygulamaları, yolları, işaretleri, geçiş düzenini fark ettiğiniz oldu mu?

 

Çocuklarınızla kaldırımda yürürken, sarı kabartmalı şeritlerin görme engellilerin yollarını rahat bulmaları için yapılmış bir şerit olduğundan bahsettiniz mi?
Kaldırım sonlarındaki rampaların tekerlekli sandalye kullanan engelli insanların kaldırımdan rahat inmeleri için yapılmış bir yol olduğundan bahsettiniz mi?

 

Durun bir saniye! Çocuklarınıza bunları öğretmeyi bir kenara bırakalım da yetişkin insanlar olarak sizin bunlardan haberiniz var mı? Cevabını ben vereyim, YOK!

 

Neden yok biliyor musunuz? 
Çünkü gözleriniz gördüğü halde körsünüz, ayaklarınız tuttuğu halde sakatsınız, kulağınız duyduğu halde sağırsınız, konuşabildiğiniz halde dilsizsiniz. Zeka seviyeniz standart değerlerde olduğu halde zihinsel engellisiniz!..
Üslubumdan dolayı bana kızabilirsiniz, kızın! Çünkü insani değerleri bildiğiniz halde uygulamaya dökemeyecek kadar haksızsınız!
Çok değil daha 1 ay öncesine kadar haber sitelerinde engelli rampalarına araçların park edilmesi ve engelli vatandaşların geçiş yolunun kapatılmasının yanlış olduğuyla alakalı bir çok haber yapıldı.

Hangimiz bu sese kulak verip oturduğumuz rahat koltuklardan kalkıp, sıcak evlerin camından dışarıya bunun yanlış olduğunu bas bas bağırdık?
Üzgünüm ama hiç biriniz bunu yapmadınız? Genelleme yapmayarak üç beş insan dışında bu haksızlıklara göz yummalarınız akıl, mantık işi değil!


Daha birkaç hafta öncesinde Şanlıurfa’da engelli rampasının önüne park edilmiş bir haberi ikinci kez yayınladık. İlk haberimiz ses getirmemiş olmalı ki ikinci hata tekrardan yapıldı. Ve bu hata herkesin gözlerinin önünde olduğu resmi araç plakalı olan zabıta ekiplerince yapıldı.

 

Belediye bu işe el atmadı mı?
Attı tabi ki, çözüm bulundu. Rampaların sağına soluna araçların park etmesinin yasak olduğunu gösteren iki tane duba konuldu. Gerek var mıydı böyle birşeye? Yoktu tabi ki. Eğer o rampaların önüne park etmemeniz gerektiğini bilseydiniz zeka seviyenizle dalga geçilir şekilde o dubaların oraya konulmasına gerek kalmazdı. 


Belediyenin o dubaları oraya koymasının manası nedir biliyor musunuz? “Sevgili vatandaşlarımız! Siz o rampaların hala ne için yapıldığını bilmiyorsunuz, öğrenmeye de çalışmıyorsunuz. Eee siz öğrenmiyorsanız biz de sizin önünüze engel koyarak öğretmeye çalışıyoruz.”


Büyükşehirin bir suçu yok, eleştirdiğim de Büyükşehir değil zaten sizin kullanmaya korktuğunuz zihniyetiniz. Maazallah azıcık çalışırda baş kaldırırsanız haksızlıklara yerinizden, yurdunuzdan, ekmek paranızdan mahrum kalırsınız. Böyle bir zihniyetle de zaten kaldırmayın o başları, eğin! Size boyun eğmek yakışır.


Fil hikayesini hepiniz bilirsiniz. Hatırlatmak amacıyla kısaca bahsedeyim.

"Hindistan’da filleri yetiştirmek için, onları küçücükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlarmış. Tabi bu yavru filin bu zinciri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamaz. Yıllar geçer, fil kocaman olur... Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık. Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. O özgür olamayacağına inanmıştır, artık kırılamayan şey, filin zinciri değil inancıdır."

 

 Engelli insanların hayatları bedenlerinde ömür boyu taşıyacakları engellerle dolu zaten, azıcık da olsa onların engellerini unutturacak, yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaların normal insanlar tarafında gasp edilmesine göz yumup onların yaşama umuduna, inancına zincir bağlamayın!

Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:32
Güneş
06:52
Öğle
12:43
İkindi
15:52
Akşam
18:24
Yatsı
19:38
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ