Bu makale 22 Mart 2020 08:21:54 Tarihinde eklenmiştir.

CORONA HER YERDE

Uzun süredir yazamadım, elim varamadı klavyenin tuşlarına... Önce kişisel yaşamımda iyiye doğru ama sancılı gelişmeler başladı sonra annemin rahatsızlığı devreye girdi. Bu sırada deprem oldu, ardından savaş oldu ve halen daha deneyimlediğimiz bizi işimizden gücümüzden alıkoyup can derdine bırakan bu corona virüsü salgını oldu. Bu kadar yoğunluğun içinde yazamadım, yazacaklarımın şu dünya dertleri içinde hiçbir anlamı olmadığını düşündüm. Gerçeklerle yola çıkıp kafama göre kurmacalar yazmak bunca acı içinde duyarsızlık gibi geldi. Fakat salı günü annemde geçirdiğim 3 günün ardından eve doğru giderken aklımda ve ruhumda var olan tek istek yazmaktı. İşte yine seninleyim hayalet okuyucum.

Eskiden bilim kurgu filmlerinde bütün dünyayı kasıp kavuran salgın hastalıkların doğurduğu sonuçları hayretle, korkuyla izlerdik. Meğerse tüm o filmler geleceğe yönelik sağlam distopyalarmış da bizim haberimiz yokmuş. Gül gibi yaşayıp gidiyormuşuz. Gönlümüze dünyayı, doğayı kullanıp tadını çıkarıyormuşuz. Fakat yine de şikayet ediyor, elimizdekilerin değerlerini bilmeyip hunharca hayvanlara, doğaya kötü davranıyormuşuz... Her eylemin bir sonucu vardır tabi ki... Buna ilahi adalet de, karma de , sebep sonuç ilişkisi de atılan her adımın sonucunda bozulup yeniden oluşan bir sistem var dünyada. İşte belki de corona virüsünü bunca tehlikeli ve yaygın kılan sebep bu. Ya da insanoğlunun sonsuz hayal etme enerjisiyle gerçekleştirdikleri olabilir mi? Şöyle bir düşünüyorum da etkilendiğim kitap ve filmlerin çoğunda dünyanın başına gelen talihsiz felaketler konu oluyordu. Bir de zaman içinde geliştirdiğimiz paranoyalarımız da var... Acaba tüm bunlar bir düzen mi, dünyanın dikkatini bir başka yöne çekmek için peydahlanmış bir oyun mu? Corona virüsü bir komplo teorisi mi bilmediğimiz güçlerin devreye soktuğu?
 
Hepsi de olabilir, içlerinden biri de doğru olabilir ya da hiçbiri olmayabilir... Bilemiyoruz işte, düşün düşün sonu yok... Var olan tek gerçek var, ortada bir virüs var. Bu virüs herkesi etkileyecek ama etkinliğinin sonuçları herkeste aynı olmayacak. Özellikle 60 yaş üstünün fiziksel sınırlarını sonuna kadar zorlayacak ve sonra... Sonrasını hepimiz gün be gün yaşıyoruz. Artıkcorona virüsüyerine bir başka sinema kategorisinde  iki film hakkında düşüncelerimi yazacağım ama elimden olmadan işin içine bir tutam corona virüsü atacağım. Hem belki böylece okuyucum falan artar.(Evet tam tahmin ettiğin gibi fırsatçıyım işte ben, krizi bile kendi lehime çevirebilme becerim var. Ne yapayım böyle doğmuşumJ)
 

 
Nuh Tepesi
 
Baş rollerini Ali Altay ve Haluk Bilginer’in paylaştığı Cenk Ertürk’ün yönettiği bol ödüllü bir film. Adana Altın Koza Film Festivalinde en iyi film, Tribeco Film Festivalinde en iyi senaryo ödüllerini almış. Ayrıca Ali Altay, Tribeco Film festivalinde en iyi oyuncu ödülüne layık görülmüş. Film, ölmek üzere olan babasının çaresizce son isteğini gerçekleştirmeye çalışan oğluyla olan ilişkilerini konu alıyor. Babanın isteği yıllar önce kendi arazisinde diktiği ağacın altına gömülmek. Gel gelelim o ağaç artık yüzyıllar öncesinden kaldığına inanıldığı için kutsal sayılmakta ve insanlar ağaca adaklar adamak için akın akın gelmektedir. Hiç kimse ağacın yakın zamanda dikildiğini kabul etmek istememektedir. Film boyunca baba oğulun yıllara yayılan sorunlu ilişkisi adım adım çözülür, cevaplanmayan sorular yine cevaplanmaz ama sevginin sarmaladığı değişik bir biçime girer. Film güzeldi fakat ışık çok karanlıktı, gündüz sahneleri bile karanlıktı.
 
Nuh Tepesi düzmecesini izlerken gerçekliğin kaypaklığını düşündüm. Birisi bir yalan söylüyor, diğerleri ona inanıyor ve bunun üzerinden ticaret yapılıyor. Geçenlerde arkadaşımla corona virüsü hakkında konuşuyorduk bana dedi ki:
 
“Bir yanım hiç inanmıyor bu olana bitene. Sanki her şey düzmece gibi geliyor. Bir oyun gibi.”
“Tüm bu verilere ve ölümlere rağmen mi?”
“Bilmiyorum işte öyle geliyor...”
 
 
 

Yeni Baştan (La Belle Epoque)
 
UmutluveromantikbirFransızfilmi.Artıkaşklarının, dostlukbağlarınınanlamınıvegerçekliğiniunutmuşbirçiftgeçmişitekraryaşamakşansınakavuşur.Bir film şirketigeçmişlerindeyaşamakistedikleribirzamandiliminihatırısayılırbirparakarşılığındayenidenyaratır.Bu vesileyle ilk tanışmaanlarınıhatırlayançiftaynızamandailişkilerininanlamınıvevazgeçilmezliğini de keşfeder.Filminmüzikleri de çokgüzel.
 
Artık corona virüsünühatırlatan,dünyanınsonunukonualanfilmleriizlemekistemiyorum. Bununyerineteknolojivehayalgücününsınırlarınımutlulukvekaybolandeğerleriyenidenuyandırmakiçinkullananfilmleriseyretmekistiyorum.Veseyrettikleriminhemengerçekleşmesini de istiyorum.Duydun mu?
 
 
 
 

 
Whether you're a brother or whether you're a mother
Anne de olsanerkekkardeş de olsan
You're stayin' alive, stayin' alive
Hayattakalıyorsun, hayattakalıyorsun
Feel the city breakin' and everybody shakin'
Şehrinparçalanmasını, insanlarıntitremesinihisset
Stayin' alive, stayin' alive
Hayattakalıyorsun, hayattakalıyorsun
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
KENDİ DÜNYASINDA BİR EDEBİYAT: HAKAN GÜNDAY
CORONA HER YERDE
MONOLOG...
KAFESTEN BİR KUŞ UÇTU VE DELİ OLDU
MESLEĞİM YAZARLIK
​BİR BAŞKA SİNEMA
BAZI KADINLAR KORSAN RUHLUDUR, BAZILARI SADECE KORSAN...
​MESAJINIZ VAR
​​YENİ YIL FANTEZİLERİ
​DURDURULAMAZ
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ