Bu makale 04 Ocak 2020 23:31:27 Tarihinde eklenmiştir.

​MESAJINIZ VAR

İnternet sitemi kapatmaya karar vermiştim. Beş senedir yazdığım bu site artık görevini tamamlamıştı. Artık yeni bir site ve gerçek adımla yazmak istiyordum. Sonra şöyle bir mesaj geldi...

“Abla iyi günler ilk öncelikle. Uzun zamandır sizi takip ediyoruz.. Özellikle ne paylaştığınızı. Hem instagram olsun hem de internet siteniz olsun sizi çok sevdik. Bloglarınızı çok beğendik hatta fırsatımız olsa hepsini okumayı düşünüyoruz. Bir nevi sizi kendimizde bulduk diyebiliriz.
 
Şu açıdan size teşekkür etmek isteriz: hayatı düz yaşamıyorsunuz bir şeylerin farkındasınız ve bunun için uğraşıyorsunuz.”
 
Mesajda yazanlar beni duygulandırdı. Yazışmalarımız sırasında mesajı yazanların17 yaşında yurtta kalan öğrenciler olduğunu okuyunca daha da şaşırdım. O yaş grubunun yazılarımı okuma ihtimalini bile düşünmemiştim. Bu sanal alemde neler oluyordu? Yazım kimlere ulaşıyordu ve ben kimlere ulaşmadığım için hayıflanıyordum? Oralarda birileri vardı demek, hayalet değillerdi galiba... Neyse çocuklar (Aslında genç demem daha doğru ama diyemiyorum çünkü ben kendimi hala genç sanıyorum, hem de çok genç...)  benden şöyle bir istekte bulundular.
 
“... Sizden bir ricamız var. Görüşlerinizi almak istiyoruz ve inanın bizim için çok değerli. Sizce nasıl gelişebiliriz? Nasıl insanların dikkatini çeker  ve onlarla etkileşim içine girebiliriz?  Düşüncelerimizi, görüşlerimizi nasıl paylaşabiliriz?”
 
Yazışmanın bundan sonraki bölümünde onlara ne kadar az okuyucum ve takipçim olduğunu, yorum yazanların bir elinin 5 parmağını geçmediğini, aslında kimseye ulaşamayan ama yine de kendi kendine maval okumaya devam eden bir kadın olduğumu anlatmaya ve onları popüler, çok satan, çok reklam alan bloggarlara, youtuberlara falan yönlendirmeye çalıştım. Aldığım cevap yaşlı teyzeler gibi ağlamama sebep oldu.
 
“Bizim için fazla okuyucunuzun olması veya olmaması önemli değil. Dediğimiz gibi biz sizin paylaşımlarınızı sevdik ve yapacağımız işlerde de sizin düşüncelerinizin bize yol göstermesini isteriz.”
 
Kabul ettim. Aslında onlara bu hafta sonu sitelerini inceleyip yazma sözü vermiştim. Fakat araya 2020 fantezilerim girdi.  Bu arada Selin’le  (www.celinandmickey.com) bu yaşadıklarımı paylaştığım zaman yaptığı yorum beni oldukça düşündürdü.
 
“Ben, Selda’yla ikinizi anlamıyorum, kendinizi değersizleştirmek için elinizden geleni ardına koymuyorsunuz. Yahu çocuklar biz sizi seçtik diyorlar sen hala ben iyi değilim diyorsun. Neden karşı tarafı ciddiye alıp kendi değerini görerek birlikte ilerlemiyorsun?”
 
Evet neden öyle yapmıyorum? Çünkü bana hep ne kadar değersiz olduğum öğretildi. Ben kendi içimdeki değeri görebilmekte çok zorlandım. Şimdi görüyorum ve seviyorum. Geçmişten gelen alışkanlıkları kırmak kolay olmuyor. Bu alışkanlıklara kendini ifade etme biçimi de dahil... Sanki evet ben iyiyim, çok iyiyim dediğim zaman çok büyük bir ayıp yapmışım gibi olacak. Öyle geliyor...du...Tesekkür ederim bana çok güzel bir farkındalık yaşattınız.
 
Gelelim yazımızın kahramanlarına...@proximaproduction, instagram hesabından anladığıma göre 19 Aralıkta sosyal medyada hayat bulmuş. Şu anda bilgisayar oyunları, diziler ve filmler hakkında kısa kısa bilgiler veriyor. Tanıtım seçimlerinde kendi beğenilerini ön planda tutuyorlar. Ayrıca proximaproductionblog.blogspot.com adresinde de yazılarını paylaşıyorlar. Kendilerini kurulma aşamasında bir yayın ve yapım şirketi olarak tanımlıyorlar. Yani gelecekte bizivideolar, kitaplar bekliyor olabilir.
 TheTherapist, 1937 – Rene Magritte
 
Benim onlara ilk vereceğim tavsiye özgün olmaları olacaktır. Özgünlük kendin olmaktan ve kendini açıkça göstermekten geçer. Yani bir dizi mi tanıtıyorsun içinde sen de olmalısın. Seni o dizide ne etkiledi, içindeki hangi duyguları canlandırdı? Sana farklı bir dünyanın kapılarını mı açtı? O zaman o dünyayı anlat. Bugün sosyal medyada gezindiğiniz zaman, özellikle de İngilizce biliyorsanız, ulaşamayacağınız bir bilgi yok. Yazıyorsan yazdığın fark yaratmalı. Fakat yazılabilecek her şey de yazılmış. Senin biricik varlığın dışında yazılabilecek herşey zaten yazıldı. Kendi biricik varlığını yazman gerek, bu öyle bir varlık ki hem çok farklı hem de her atan kalple bir ortak yanı var. Bunu yazmak için önce o biricik varlığını keşfetmen gerek. Bunu keşfedebilmek içinde yazman gerek, kendini dışa vurman, ta ki evrensel olan biricik varlığına ulaşana dek.
 
Yazının içinde herkesi içine alabildiği kadar dışında da bırakabilen biricik varlığını bulduğun zaman o yazı bir başyapıt olur...
 

 
And I'm right by your side
Vehemenyanıbaşındayım
Like a thief in the night
Geceniniçindebirhırsızgibi
I stand in front of a masterpiece
Bir başyapıtınönündeduruyorum.
And I can't tell you why
Vesebebinisanasöyleyemiyorum
It hurts so much
Çokacıtıyor
To be in love with the masterpiece
Birbaşyapıtaaşıkolmak
Cause after all
Çünküsonuçta
Nothing's indestructible
Hiçbirşeyyıkılamazdeğildir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​MESAJINIZ VAR
​​YENİ YIL FANTEZİLERİ
​DURDURULAMAZ
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:00
Güneş
07:23
Öğle
12:43
İkindi
15:29
Akşam
17:53
Yatsı
19:10
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ