Bu makale 01 Aralık 2019 21:15:54 Tarihinde eklenmiştir.

​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN

“Kendi boşluğumuzla yüzleşmeden varlığınızı dolduramazsınız. Şiir bizim kendimiz olmaya açılan kapımızdır. Ama bazen kendi kapımızı yüzümüze kapatırız. Kim olursanız, ne olursanız, nasıl olursanız olun, ama kendinize girip çıktığınız bir kapınız olsun. Az olun, ama hakiki olun! Bir gün kendi kapınızı çalacak yüzünüz olsun!” (sy 245) Şairin Romanı – Murathan Mungan

İki üç ay önce kütüphanemde “Şairin Romanı” adlı kitabı yeniden keşfettim. Kitap çok kalın olduğu için dışarıda yanımda taşımam mümkün değildi. Bu yüzden de onu uyku öncesi 20 sayfa kitabım yaptım. Kitap bilinmeyen kadim bir zamanda bilinmeyen bir dünyada geçen fantezi bir roman. En büyük becerinin şair olmak olduğu, şiirle yatıp kalkıp, şiirle nefes alan bir yerde geçiyor. Üç ana karakter var. Bendag, çok ünlü bir şair. Sıradan bir denizci olarak geçirdiği gönüllü 50 yıllık sürgün hayatına son verip memleketi Anakara’ya dönmeye karar veriyor. Memleketinde şöhretli ismini gizleyerek başka kimlikler altında gezinmeyi tercih ediyor. İkinci ana karakter şiir filozofu Mootoh’dur. O’da 20 yıllık ev inzivasından çıkıp iki tane çırağıyla ülkeyi gezmeye karar veriyor. Polis Gamenn ise bütün ülkeye yayılan şair cinayetlerini çözmek için detaylı araştırmalar yapıyor.  Bu üç karakterin ortak amacı Odragend kentindeki On Üç Ay Şenliklerine katılmak. Yaşanılan dünya kendine özgü yiyecekleri, gelenekleri, binaları, doğası olan ve Türk kültürüne ait ince detaylar da taşıyan bir yer. Şairin Romanı, şairliğe ve şiirin büyülü dünyasına yazılmış ince ince işlenmiş bir methiye. Bu yüzden de okurken aceleye getirmemek, her kelimenin hakkını vermek gerekiyor.
 

 
Uzun bir aradan sonra tekrar Murathan Mungan’ın cümleleriyle buluşunca diğer alıp da okuyamadığım, okuyup unuttuğum kitaplarını da karıştırmaya başladım. “Güne Söylediklerim” adlı kitabında yazarın belli konularda yazdığı denemeleri ve özel günlerde yaptığı konuşmalar bulunmaktadır. Kitapta 10 yazı bulunmakta, her biri de muhteşem bir akıcılıkla çok özel bilgileri okuyucuya sunuyor. “Dara Mira”adlı ilk yazı Mezopotamya’nın kadim kabilelerinden olan Ezidileri anlatıyor. Ezidilerin tarih içerisinde yaşadıkları baskıları, direnişlerini, günümüzdeki durumlarını, Ezidiliğin ne olup ne olmadığını son derece detaylı anlatıyor. Beni en çok etkileyen diğer yazı da Sevim Burak’la ilgili olandı. Sevim Hanımın kim olduğunu, yazarlığındaki amacı, üslubunu, kişiliğini anladım. Sevim Burak’la tanıştım. Yazıyı okuduktan sonra Sevim Burak’ın kitaplarını aldım. Maalesef Murathan Mungan’ın cümlelerinde anlattığı gibi bir keyif alarak okuyamasam da anlamaya çalışarak okudum.
 
“Yabancı Hayvanlar” kitabında yabancı ünlü yazarların içinde hayvan bulunan öykülerine yer verilmiş. Her bir öykü de anlatılan hayvanlar bizim insani yanımızla birlikte hayvani yanımızla da örtüşüyor.  Beni en çok etkileyen Borges’in çocukluğunu anlattığı ilk öykü oldu. Borges bir kaplan sahibi olmak istiyormuş. Fakat, hayallerindeki kaplanı asla gerçekliğe dönüştürememiş.Kaplan sadece bir kuş ya da köpek boyutunda belirmiş...
"Ey yetersizlik! Düşlerim asla arzulanan yırtıcı hayvanı yaratmayı başaramaz. Kaplan belirir, bu kesin, ama ya parça parça, ya kırılgan, veya gülünç biçimsel değişimlerle veya kabul edilmez bir boyutta veya son derece kısa ömürlü veya köpek ya da kuş görünümünde."
 

 
 
Ve şimdi elimde Murathan Mungan’ın son şiir kitabı “Çağ Geçitleri” bulunmakta. Daha henüz okumaya başlamadım. Şimdi kitaptan rastgele bir sayfa açacağım ve seninle benim için bir şiir tutacağım.
 
UÇAR DAMAR
Sesi gelecekten gelen
Bir ümidin peşinde
Yakalamış gibi bir halıyı
Tam uçar damarından  (sy 64)
 

 

İnce uzun duvarlar
Kaç hayat yaşadınız söyleyin
Sesler yüzler sokaklar

 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:24
Öğle
12:25
İkindi
14:55
Akşam
17:15
Yatsı
18:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ