Bu makale 15 Kasım 2019 23:11:26 Tarihinde eklenmiştir.

​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM

“Yaşayıp bitirdiği her günün, tutulmaz bir kuş olup uçtuğuna, yavaş yavaş gözden silinip bir küçük kara noktaya dönüştüğüne karar verdi.” Latife Tekin

Hayat garip bir şekilde akıp giderken sürekli ondan bir parça koparıp seninle paylaşmaya çalışıyorum. Bazen parçalar o kadar minik oluyor ki tek bir yazı için yeterli olmuyor. Sonra birbirinden habersiz gibi duran parçalar birbirine uyumlanıyor ve sana ulaşıyor.
 
Bir iki aydır zor bir süreçten geçiyorum. Hayatımda temelden inandığım değerlerimin altı üstüne geldi. İlk defa kendime acı çekmeye izin verdim. Tekrar yoga ve meditasyon uygulamalarıma başladım. İçimdeki çocuğun cıvıltısının tasını tarağını toplayıp gittiğini düşündüm. Belki de bundan sonra böyledir dedim. Sonra değişim başladı. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Hayatı kontrol edemeyeceğimi kabul edip ne olursa olsun dedim. Yaşayalım ve görelim...
 
Hayatımı kontrol edip yönlendirmeye çalışmaktan bir şekilde vazgeçince bu durum yaşamımın her alanına yansımaya başladı.. Her şeyin benim doğru olduğuna inandığım şekilde olması için kanımın son damlasına kadar diretmek gibi bir özelliğim vardı. Bu bazen çatışma ve gerginlik yaratabiliyordu... Oysa ki doğrular bazen şartlara bağlı olarak değişebilirdi.
 
Bu hafta sınıfımdaki  bir grup kız hocam sizinle kahve içip takılalım mı diye teklifte bulundu. Kabul ettim, ders arasında kafede oturduk. Hepsi gökkuşağının renkleri gibi pırıl pırıl, kendine özgü ve canlıydı. İlk önce bana geçmişte İngilizce öğretmenleriyle yaşadıkları tatsız deneyimlerini anlattılar. Sonra aşk hayatlarından bahsettiler. Birisi hemen aşık olduğunu söyledi, diğeri hep ona kötü davranan erkekleri sevdiğini söyledi, diğeri sessiz kaldı, bir tanesi kimseye bağlanamadığını söyledi. “Bana erkek arkadaşımın yaptığı en küçük bir hatada hemen ayrılıyorum.” dedi.  Sonra da “Anneme babam bir kere el kaldırmış. Annem de hemen ayrılmak istemiş. Sonra da babam intihar etmiş.” dedi ben susadım der gibi rahat ve pervasızca.
 
“Sonra da kurtuldu sanırım ve hala birlikteler değil mi?”  diye sordum.
 
“Yoo öldü, ben çok küçükmüşüm babamı hatırlamıyorum bile.” dedi. Ne diyeceğimi şaşırdım. Kızın gözlerine baktım. “Annem de geçen sene öldü.” diye devam etti. Gözleri güçlü olmak adına içine içine akıtılan yaşlardan parlıyordu. Ona sarılmak istedim, bütün hüznünü alıp götürecek güzel sözler söylemek istedim. Ama ne diyeceğimi bulamadım.
“Ben ölüme alıştım hocam, insanlar ölürler ve giderler. Benim hayatıma devam etmem gerek. Çok bencilce biliyorum ama ben böyleyim.” dedi.
“Hayır, bencilce düşünmüyorsun. Seni anlıyorum.” dedim. İçimden onun için dua ettim, bütün kötülüklerden uzak olsun ve sonsuz korunsun diye...
 

 
Bu güzel çocukları dönem sonunda toplayıp tiyatroya götürmeyi düşünüyorum. Bornova Büyükşehir Belediyesi çok güzel oyunlar sergiliyor. Geçen ay Uyuyan Güzel’le “Metot” adlı bir oyuna gittik. Onur Erdoğan’ın yönettiği oyun kesintisiz bir buçuk saate yakın sürdü, bir saniyesinde bile sıkılmadım.
 
Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi işsizlik. İnsanlar hiç mutlu olmadıkları halde istemedikleri işlerde ömürlerini tüketip mutsuz oluyorlar. Eğitimli, eğitimsiz iş arayan insan çok ama bulabilen çok fazla değil. Dolayısıyla bir iş ilanına yüzlerce kişi talip olabiliyor. Bunlar içinden seçim yapabilmek için şirketler farklı yöntemler de seçebiliyor. İşte metot bir iş görüşmesinde uygulanan o garip yöntemlerden birini konu ediyor. Bütün oyun camdan duvarları olan bir toplantı odasında geçiyor. Adaylara olağandışı psikolojik testler uygulanıp tepkileri tek tek ölçülüyor. Adaylar arasından hangileri gerçek aday hangisi şirket çalışanı, hangisi doğru söylüyor hangisi rol yapıyor oyunun sonuna kadar anlaşılmıyor.
 

 
 
 
 
 
Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” adlı romanından uyarlanan tiyatro oyununa gittim. Kitabı okuyalı çok uzun zaman olmuştu, oyunu izlerken bir daha okumanın vaktinin geldiğini düşündüm. Oyun 85 dakika kesintisiz sürüyor. Sahne dekoru olarak zeminde duran bir saksı çiçek ve tek kişilik dev bir oyuncu (Nezaket Eden) kadrosu var. Bu şartlar altında yoğun kalabalık bir dünya tüm halleriyle seyirciyle mükemmel bir şekilde paylaşıldı.
 
Oyun Dirmit’in sahnede yere uzanmış uyuyabilmek için Allah’a dua etmesiyle başlıyor. Allah uyku vermeyince yanındaki “Kepçe” diye çağırdığı bir saksı çiçeğiyle konuşmaya başlar ve onunla köyüne hayali bir geziye çıkar. Köyünde eski arkadaşı “Tulumba”yla karşılaşır ve ona köyden şehre geldikten sonra başından neler gelip neler geçtiğini anlatır. Babası iş güç bulmayıp yeşil kitaba düşmüştür. Büyük abisi Halit karısı Zekiye‘yi beğenmez olmuştur. Kolunun altına bir T cetveli alıp etrafta mühendis gibi dolaşmaya başlamıştır. Seyit ağabeysinin gözleri kaynak yapmaktan çipil çipil olmuş sonra da mafyacı olmuştur. En sonunda da Üçer şirketini kurmuş ama başarılı olamamıştır. Ablası Nuğber sevdaya düşmüş ama karşılık bulamamıştır. Küçük kardeşini sırasıyla okula,  terziye, perdeciye vermişler ama kardeşi hepsinden kaçmış ve sonunda Billy Kid olmuştur. Annesi sürekli onların iyiliği için dua etmiştir.
 
Dirmit evde tek okuyan kişi olarak kendine uğraş arayıp durmuştur. Radyo dinlemeyi çok sever olmuştur ama ailesi radyoyu kırdı. Voleybol oynamaya sardırmıştır ama ailesi topunu kesti. Arkadaşı Aysun’la sık sık görüşmeye başlamıştır ama ailesi onunla görüşmesini yasakladı. Dans etmeye, şiir yazmaya başlamıştır. Ailesi onları da yasakladı. En sonunda kara nokta oyununu keşfeder. Gözlerini kapatıp önüne gelen kara noktaların hikayelerini bulur ama o da yasaklanır... Dirmit direnir, yaşamaya, yaşamında tutanacak bir dal bulabilmek  için direnir...
 
Yaşamı anlamlı kılmak için direnen insanlar deyince aklıma “Affair” dizisi geldi. Orta yaş grubunun yaşadığı ilişkileri ve hayatlarını konu alan “Affair” adlı İngiliz dizisinin 5. Sezon final bölümünü izledim ve dizi hakkında bütün düşüncem değişti. Dizi boyunca oradaki karakterlerin davranışlarını ve seçimlerini çok uçta ve abartılı bulmuştum fakat final bölümünde konuyu çok iyi bağladılar. Ne olup bittiğini anlatmayacağım. Bunun yerine final şarkısını paylaşıyorum...
 

 
I spoke about wings
Ben kanatlar hakkında konuştum
You just flew
Sen sadece uçtun
I wondered, I guessed and I tried
Ben merak ettim, tahmin ettim, denedim
You just knew
Sen sadece bildin
I sighed
Ben iç çektim
But you swooned, I saw the crescent
Ama sen bayıldın, ben hilali gördüm
You saw the whole of the moon
Sen ayın bütününü gördün
The whole of the moon
Ayın bütününü
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:22
Öğle
12:23
İkindi
14:54
Akşam
17:15
Yatsı
18:36
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ