Bu makale 18 Ekim 2019 23:27:52 Tarihinde eklenmiştir.

MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN

“dalın, en tepedeki dalın ucundan sarkar elmanın en tatlısı; bıraktılar orada onu, koparmadılar; sanma ki unuttular; uzanamadı ki kimse taa oralara”

Sappo
 

Sabah kahvaltıdan sonra Lesvos’un en güzel denizinin bulunduğu Sigri’ye gittik.  Sigri’ye yaklaştıkça muhteşem bir manzara da bizi adım adım selamladı. Sigri ortasında ada bulunan ve iki ayrı sahile bakacak şekilde kurulan bir köydür. Ayrıca benim büyük dedem ve ailesi de mübadele öncesi bu köyde yaşamıştır. Sigri’nin sokaklarında gezindik, denizin kıyısındaki kalesine gittik. O günlere dair elimde hiçbir belge yok. Acaba nerelerde yaşıyorlardı? Dedemin teknesi neredeydi? Balıkçılık mı yapıyordu yoksa bir kaptan mıydı? Kaptansa nerelere sefer yapıyordu? Cevabını asla bilemeyeceğim sorular...
 

 
Dünyada en çok ağaç çeşidine sahip UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan fosil ormanı da buradadır. Fosil orman 20-22 milyon  yıl önce  kuzey Ege’deki yanardağ faaliyetlerinin sonucunda oluşmuştur. Kapadokya bölgesi de bu bölgeyle aynı şekilde oluşmuş. Volkan patlamasından önce burada çeşitli ve çok farklı ağaçlara sahip bir tropikal orman bulunmaktaydı. Volkan ormanlık bölgede faaliyete geçmedi, geçseydi fosil orman oluşmaz yol olurdu. Volkan patlayınca ilk başta ortaya değdiği her şeyi yok eden lav çıkar. Lavdan sonra kül yağmurları başlıyor. Güçlü patlamalardan etkilenen ağaçlar devrildi ve üzerleri külle kaplandı. Böylece ağaçların üzerinde bir koruma tabakası oluştu. Daha sonra tropik yağmurlarla küller ağaçların içine nüfus etti ve ağaç taşlaşmaya başladı.  Böylece taşlaşmış ormanlar oluştu. Fosil Ormanı dünyadaki en büyük ve en çok çeşide sahip orman ama tek değildir.
 

 
Sigri’den sonra ünlü büyük şair Sappo’nun memleketi olan Eressos’a gittik. Sappo MÖ 600lü yıllarda Eressos’ta doğmuş bir Antik Yunan şairdir. Gençlik yıllarını Sicilya’da sürgünde geçirdikten sonra Eressos’a döndüğünde kadınlar için bir okul açtığı ve burada lezbiyen bir hayat sürdüğü söylenir. Hatta Sappo’nun Lesbos’lu olmasından , Lezbiyen adının da buradan geldiği rivayetler arasındadır.
 

 
Biz Eressos’ta çok keyifli bir sahil olan Skala’ya gittik ve kıyıdaki restoranlardan birine oturduk. Manzara atmosfer falan güzeldi de hizmet ağır, porsiyonlar küçük, servisi yapanlar da gayet asık suratlıydı. Bu Midilli gezisi benim ada yemekleri sevgimi yerden yere vurdu... Akşam da taverna eğlencesi vardı. Eğlendik eğlenmesine ama en az 8 çeşit yemekten bir tanesi bile lezzetli değildi.
 

 
3. gün sabah Petra’da 114 basamaklı manastıra gittik. Ayin vardı. Tepeden ayin eşliğinde kilisenin balkonundan şehri seyretmek çok etkileyiciydi. Öğle yemeği ve yüzme molası da Petra’daydı. Öğle yemeğinde gittiğimiz restoranda yemekler fena değildi. Ama bu seferde porsiyonlarda bir gariplik vardı. Annem de ben de karides istedik. Anneme gelen porsiyon benimkinin iki katıydi. Sanki birisi bana kamera şakası yapıyordu. Sonuçta bol bol ekmek yedim.
 
Yazdığımdan daha fazla yer gezdik aslında ama benim için gezi öğle yemeğinde bitti. Sonrasında geri dönmek için oradan oraya savruldum. Akşam gemiye binmeden önce reçine şarabı aldım. Herkese tavsiye ederim.
 

 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
06:58
Öğle
12:15
İkindi
14:58
Akşam
17:21
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ