Bu makale 14 Ekim 2019 14:34:17 Tarihinde eklenmiştir.

​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ

Benim baba tarafım Midilli göçmenidir.

Babamın dedesi kaptanmış. Hatta çalışma odamda büyük dedeme ait olduğunu düşündüğüm kocaman bir çıpa resminin üstüne Osmanlıca yazılı bir belgeyi çerçeveletip duvarıma astım. 2. Dünya savaşı mübadele zamanında büyük dedem bütün ailesini teknesine yerleştirip onları Ab-ı Hayal’e bırakmış. Sonra tek başına kalan eşyaları almak için dönmüş; yolda onu Yunanlılar öldürmüşler. İzmir’de karaya vurmuş cesedini bulunmuş. Sonrasında o zaman çocuk olan dedem ve ailesine oturmaları için yer göstermişler, bir kaç parça arazi vermişler. Dedem geceleri yıldızlardan yön bulurmuş. Bütün yıldızları bilirmiş. Bu yüzden de soyadı kanunu çıktığı zaman Yıldız soyadını almış. Evlenme çağına gelince kendisi gibi Midilli göçmeni olan babaannemle evlenmiş. Bir bakkal dükkanı, bir de balıkçı teknesi varmış. Mutlu ve mizah yeteneği ciddi anlamda gelişmiş yaratıcı ve akıllı bir adammış. Bakkal dükkanında alacaklılarının hesabını bir deftere kaydedermiş. Okuma yazma bilmediği için borçluların isimlerini sembollerle çizermiş. Defteri onu tanıyanlar hala anlatır, içindeki sembollerle dedem kendi alfabesini geliştirmiş. Dedemi hiç göremedim. Kendi çocukları da onunla doya doya vakit geçiremedi çünkü 40lı yaşlarında kanserden ölmüş.
 
Küçüklüğümden beri dedemi dinlerim insanlardan. Onun yaratıcılığı, çocuklara duyduğu o sonsuz sevgi, bonkörlüğü herkesten ortak duyduğum özellikleridir. Annem de çocukluğunda onun bakkalına gittiğinde kendisine sevgi gösterip şeker verdiğinden bahseder. Öyle tontiş bir dedeyle geçirdiğim vakitlere dair asla gerçekleşemeyecek hayallerim var. Midilli’ye gidip en azından atalarımın topraklarını ziyaret etmek hayatta gerçekleştirmek istediğim gezilerden biriydi. Kısmet bu Eylül ayında hem de annemle birlikteymiş. Anne-kız bir ikili daha aramıza katılınca en güzelinin turla gitmek olduğuna karar verip bir tur acentesinden yer ayırtıp 20-21-23 Eylül tarihlerinde Midilli adasının dört bir yanını gezdik. Turla kısıtlı bir zaman dilimi içinde gidince böyle oluyor. Otomatik robot gibi oradan oraya dolaşıp asla hazmedemeyeceğiniz bilgi yığınlarını hiç yoktan iyidir düşüncesiyle anlamış gibi yapıyorsunuz. İşte bende Midilli yazı dizimde elimden geldiği kadar anlatacağım.
 
  1. GÜN
 
Sezonun son günleri gittiğimiz için 1,5 saat süren deniz yolculuğumuz oldukça sakin ve sessizdi. Saat 10:30 gibi Midilli Gümrük’e vardık. Annem kapı vizesi aldığından onu başka bir yere aldılar. Bir süre onu bekledik. Sezonda insanlar kalabalıkta bu gibi durumlarda 3-4 saat bekleyebiliyorlarmış. Oysa ki Midilliler rahatlıkla Ayvalık’a gidip alışverişlerini yapıp hatta hastane hizmetine kadar Türkiye’yi tercih edip güle oynaya adalarına geri dönüyorlarmış. Sonra şehir merkezine gidip birer kahve içip rehber eşliğinde tanıtıcı bir yürüyüş yaptık. Adaya biz Midilli diyoruz ama asıl adı Lesvos’tur. Midilli, adanın Türkiye tarafına bakan vilayetinin ismidir.
 
Memleketimde ki insanlar gayet kendi halinde yaşıyorlar. Merkezi çarşı dedikleri yolun yarısındaki dükkanlar ekonomik krizden dolayı kapatılmış.
 

 
 
Yunanistan’a ait 3. en büyük ada olan Lesvos’ta zeytin ağacı yetiştirenlere Avrupa Birliği güzel bir para ödüyormuş. Lesvos’un her yerinden termal su çıkıyormuş. Yerel halk gördüğüm kadarıyla genelde yaşlı nüfus. Bu adam da Lesvos’ta gördüğüm ilk ve tek sokak müzisyeniydi.
 

 
Şehir merkezinden sonra deniz kıyısı bir yere gidip öğle yemeğimizi yedik. Şunu itiraf etmeliyim ki Lesvos’ta yemekler ve servis benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Daha önceden Santoroni, Mikanos ve Samos adalarında bulundum.(O zamanlarda sana yazıyor olmayı çok isterdim.) Oralarda yediğim deniz ürünlerinin tadı ve sunumu hala aklımdadır. Burada hemen hemen gittiğimiz her restoranda servis ağır, yemekler tatsız, porsiyonlar küçüktü. Öğle yemeğinde sardalya yedim. Ekmek çok hoşuma gitti, sarı renkteydi ve üzerinde susamlar vardı. Zaten gezi boyunca da aç kalmamak için bol bol ekmek yedim.
 
Yemekten sonra sahilde kısa bir yürüyüş yapıp sahilde bir heykelin önünde durduk. Kucağında bir çocukla ayakta duran bir kadının olduğu bu heykel mübadele zamanında Türkiye’den gelirken yolda hayatını kaybeden Yunan babaları temsil ediyormuş. Yemek sonrası bir rakı fabrikasında durduk. Burada rakı ve likör çeşitleri satılıyordu. Bir de eskiden kullanılan rakı yapma makineleri sergileniyordu.
 

 
Sonra adanın en geleneksel köylerinden biri olan Agiasos dağ köyüne gittik. Bir tepecik üzerine kurulu dar sokakları vardı. Tahta oyma mobilya, seramik ve sergileyen yeşiller içinde minik bir çarşısı vardı.
 

Midilli deyince akla gelen müzisyenlerden bir tanesi  Solon Lekkas.

 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
06:58
Öğle
12:15
İkindi
14:58
Akşam
17:21
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ