Bu makale 19 Eylül 2019 22:42:44 Tarihinde eklenmiştir.

​URFA 1: URFA SARISI

“Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol.” (Kur’an, Enbiyâ Suresi 69)

13-15 Eylül tarihleri arasında arkeolog eşliğinde Urfa – Diyarbakır turuna katıldım. Tur her ne kadar 3 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşse de gezdiğimiz gördüğümüz yerler, yediklerim içtiklerim, tanıştığım yeni yüzler oldukça yoğun ve fazlaydı. Her ne kadar isyan ettiğim benden bu kadar artık otelde uyumak falan istiyorum dediğim anlar olsa ayrıcalıklı bir deneyimdi. Şimdi sana gezimi anlatmak istiyorum ama nereden başlayacağımı nasıl toparlayacağımı bilmiyorum. Eksik ya da hatalı bilgi verirsem lütfen beni bu konuda bilgilendir ki düzeltebileyim. Arkeolojik ve tarihsel bilgilerin çoğunu  Arkeolog Nezih Aytaçlar’ın hazırlayıp bize dağıttığı Urfa-Diyarbakır kitapçığından aktaracağım.


 
Sabahın 4’ünde hava alanında olmam gerektiği için o gece hiç uyumadım. O gün sadece uçakta iki saat uyudum. Sabah 8 gibi Diyarbakır’a indik ve güzel bir kahvaltı ettik. Diyarbakır’da biraz gezindikten sonra 2,5 saat süren bir otobüs yolculuğuyla Urfa’ya vardık. Otobüste her zaman ki gibi cam kenarına oturdum ve manzarayı seyrettim. Açık konuşmak gerekirse hayal kırıklığına uğradım. Her yer ya kara kara bazalt taşlarla doluydu ya da kuraklık simgesi o açık sarı renkli kuru otlarla kaplıydı. Arada yolun çok çok ötesinde antep fıstığı dedikleri ağaçlar hayal meyal görünüyordu. Yanımda oturan tur rehberi Arzu’yla hislerimi paylaştım.
“İzlemeye devam et. Aralarda sürpriz görüntüler yakalayacaksın.” dedi.


 
Sözünü dinledim. Önce büyük büyük araçlar gördüm. Bu araçlar toprağı bazalt taşından temizleyip tarım için yer açıyormuş. Sonra tamamen temizlenmiş taze koyu kahve araziler gördüm, bazılarına buğday ya da mısır ekilmişti.Ve sonra bir yerde bir su birikintisinin çevresine toplanmış, serinlemeye çalışan keçileri, inekleri ve koca kuyruklu koyunları gördüm. Bu bölge tarımdan ziyade  mera olarak kullanılıyormuş. Derken Siverek ilçesinde mola verdik. Siverek, Urfa’nın en büyük ilçesi ve aynı zamanda ünlü oyuncu yönetmen Yılmaz Güney’in memleketidir. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde olduğu gibi buradaki insanlar “Urfa’lıyım” demek yerine “Siverek’liyim” demeyi tercih ederlermiş.
  
Urfa’ya varır varmaz Urfa kalesinin hemen  önünde ve muazzam bir parkın kıyısında yer alan Balıklıgöl’e (Halil-ür Rahman Gölü) gittik .“Peygamberler Şehri” olarak tanınan Urfa’da Eyüp, İdris ve Şuayip peygamberler yaşamış. Ayrıca  Ortadoğu’daki tüm semavi dinlerinin başlangıcını oluşturan İbrahim peygamber de Urfa ve çevresinde yaşamıştır. Balıkgöl’ünde İbrahim Peygamberin sebep olduğu mucizenin sonucunda oluşmuş olduğuna inanılır.
 


Tevrat’a göre Hz. İbrahim güney Mezopotamya’daki Ur şehrinden babasıyla birlikte göçerek Harran’a gelir. Burada uzun süre yaşadıktan sonra Allah’ın kendisine vadettiği ülkeyi bulmak için Kenan iline gider. Karısı kısır olduğundan, cariyesi Hacer’den doğan erkek çocuğu İsmail Arap ulusunun atası olacaktır. Sonra Allah’ın mucizesiyle Sarah’ın doğuracağı çocuk İshak ise Yahudi ulusunu yönetecektir. Allah İbrahim’in inancını sınamak için oğlu İshak’ı kurban etmesini ister, ama sonradan çocuğun yerine bir koç indirir (Tekvin 11-25).


 
Kur’an-ı Kerim’de de öykü çok benzerdir. Ancak bu sefer hikayeye Nemrud’un zulmü eklenir.Yörenin hükümdarı Nemrud, yeni doğacak bir çocuğun bütün putları kıracağını öğrenir ve yeni doğan çocukları öldürülmesini emreder. Annesi İbrahim’i bir mağarada gizlice doğurur. İbrahim büyüdüğünde tapınağa giderek putları kırar . Nemrud İbrahim’i bir mancınık yardımıyla ateşe atmaya yeltenir, ancak Allah’ın araya girmesiyle ateş suya, odunlar balıklara dönüşür. Böylece Balıklıgöl; Nemrud’un ateş yaktığı Balıklıgöl ve  İbrahim’in doğduğuna inanılan Dergâh-ı İbrahim mağarası ile bilinir.


 

 
Balıklıgöl’den sonra Urfa’nın içindeki çeşitli camileri, hanları ve pazaryerlerini gezdik. Hepsinin kendine has bir tarihsel değeri ve hikayesi vardı. Uykusuzluk ve yorgunluktan çok fazla bir şey hatırlamıyorum. Unutamadığım tek şey Urfa sarısı. Buğday başaklarının soluk  sarı rengi şehrin dar sokaklarında, caddelerinde hakimdi. Daha önce hiç bu kadar yoğun maruz kalmadığım bu kuraklık hissi veren sarı renk bana garip bir geçmiş hissi verdi. Sanki ben de tüm o tarihe olma aşamasında eşlik etmişim gibi...
 
 

 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:22
Öğle
12:23
İkindi
14:54
Akşam
17:15
Yatsı
18:36
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ