Bu makale 11 Eylül 2019 13:27:31 Tarihinde eklenmiştir.

BİR BAŞKA AÇIDAN GÖBEKLİTEPE

Tanrı kavramı tarihimize Sümerler ve Mısırlı’larla birlikte girdi. Ancak Göbeklitepe bu tezi çürütmüştür.

BİR BAŞKA AÇIDAN GÖBEKLİTEPE 

Göbeklitepe M.Ö 10.000 yıllına dayanan ve dünyanın ilk tapınağı olarak tarihe geçen tarihi bir mekandır . Bölge, 1960’lı yıllardan beri biliniyor. Ancak 1994 te  Alman arkeolog Klaus Scmith tarafından kazı çalışmaları başlatılıyor. 

Dünyanın en eski tapınak bölgesi olan Göbeklitepe , kendisinden 1000 yıl sonrasına tarihlenen ve birer yerleşim yeri olan Çayönü, Nevala Çori  ve Hallan Çemi’den farklı olarak bir yerleşim yeri değil bir tapınak bölgesidir. Göbeklitepe kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan taş yapılar konutsal amaçlı değil, dinsel ve ayin törenleri için kullanılmıştır. Yani Göbeklitepe’yi  inşa edenler buraya yerleşmek için değil dini tören ve ayinlerini gerçekleştirmek için bu tapınakları inşa etmişlerdir. Yukarıda bahsettiğimiz Çayönü, Nevala Çori ve Hallan Çemi’de yapılan kazılar sonucu Göbeklitepe’ye benzer yapılara rastlanmıştır. Çünkü Göbeklitepe bölgenin ilk tapınak kompleksiydi. Buralarda yapılan yapılarda Göbeklitepe’deki  düzen tekrar edilmiştir. Tarihte insanların avcı – toplayıcılık ve göçebelikten yerleşik hayata geçmeleriyle birlikte barınma ve beslenme sorununu önemli ölçüde çözdükten sonra dinlerin ortaya çıktığı  kabul edilmektedir.

 

 Tanrı  Kavramı, Tarihimize Sümerler ve Mısırlı’larla Birlikte Girdi. Ancak Göbeklitepe Bu Tezi Çürütmüştür 

Tanrı  kavramı tarihimize Sümerler ve Mısırlı’larla birlikte girdi. Ancak Göbeklitepe bu tezi çürütmüştür. Çünkü Göbeklitepe ilk yerleşik uygarlıklardan ve yazının bulunmasından 7000 yıl öncesine denk gelmektedir. Demek ki insanlar daha tarımı ve hayvancılığı bilmeden çok daha önceleri avcı ve toplayıcıyken bile dini inançlara sahip olduklarını ve dini inançları için tapınaklar inşa ettiklerini görüyoruz. Bu tapınakların yapımında bölgede çokça bulunan çakmaktaşı ve kireçtaşı kullanılmıştır. Çakmaktaşıyla kireçtaşlarını yontarak taş bloklara şekiller vermişlerdir. Bu taş bloklar üzerindeki kol ve parmaklardan anlaşıldığı kadarıyla insanları tasvir etmektedir. Merkezdeki 2 T biçiminde stilize edilmişi insan ve etrafına halka oluşturmuş 12 tane T biçiminde stilize edilmiş insan tasvirinden oluşmaktadır. Muhtemelen halka oluşturan bu insanların merkezdeki 2 T biçiminde stilize edilen insanları izlediklerini anlatıyor. Bu taş bloklar üzerinde bir de hayvan kabartma sembollerini görmekteyiz. Bu taş bloklar üzerindeki hayvan sembolleri ile muhtemelen o dönemdeki bir efsaneyi anlatmak istemiş olabilirler. Aynı zamanda kendi ‘mit’lerini bu sembollerle anlatmak istemiş olabilirler. Bloklar üzerindeki kabartma sembollerine bakıldığında Antik Mısır’daki sembollere dayalı Hiyegrolif yazısını bize hatırlatmaktadır. Ancak Göbeklitepe’de yazı değil; sembolik bir anlatım söz konusudur. Peki 12.000 yıl öncesine ait olan bu tapınaklar günümüze kadar nasıl kalabilmişlerdir? Yapılan çalışmalarda bu tapınakların yapıldıktan 1000 yıl sonra taş ve toprakla gömüldüklerini  ortaya çıkarmıştır. Bu tapınakların neden gömüldüğü bilinmiyor. Ancak bu taş devri insanları gömdükleri tapınakların üzerine daha küçük tapınaklar inşa etmişlerdir.  Kazılarda ortaya çıkarılan 6 tapınağın dışında hala toprak altında olan 14 tane tapınak daha mevcuttur.  

 Kısacası biz tarihi çağları, yazının bulunmasıyla başlatıyoruz.  Fakat  Göbeklitep’de  yazı olmadığı için T biçiminde stilize edilmiş insanlar ve bu bloklar üzerindeki sembolik anlatımları yorumlar ve varsayımlara dayanmaktadır. Şu an için burada ne olduğunu, neler yapıldığını tam olarak  bilemiyoruz. Ancak  buranın taş devrinde kalma bir tapınak alanı olduğunu ve burada dini tören ve ayinlerin yapıldığını biliyoruz. Göbeklitepedeki kazılar çok uzun yıllar süreceği ve bu çalışmaların sonucunda daha yeni bilgilere ve sırlara kapı aralayacağı aşikar. 
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Mehmet HIZAR
    Mehmet HIZAR , 11 Eylül 2019 20:05:25
    Aydınlatıcı ve güzel bilgilerle dolu bir yazı olmuş emeğinize sağlık????
Bedir ŞAHİN Diğer Yazıları
BİR BAŞKA AÇIDAN GÖBEKLİTEPE
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:32
Güneş
06:52
Öğle
12:43
İkindi
15:52
Akşam
18:24
Yatsı
19:38
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ