Bu makale 09 Eylül 2019 16:32:43 Tarihinde eklenmiştir.

​BAR KUŞU

Haziran başında ChowChow’u anneme, Ab-ı Hayale bıraktım. Aslında annem çok gönüllü olmadı ve sadece 10 günlüğüne kabul etti. Kuşların tüyleri ve ekstra sorumluluk fikrinden hoşlanmamıştı. ChowChow da pek bir aksiydi; kafesinin yanına yaklaşanı gagalamaya çalışıyordu. Onu balkona deniz manzarasına karşı yerleştirdik. Balkon düzenli olarak hafif esinti alıyordu ve bazen dışarıdan kuş sesleri geliyordu. ChowChow’un hoşuna gitti ve orada kafasına estikçe ötmeye başladı.

Bir 15 gün sonra tekrar Ab-ı Hayal’e geldiğimde  ChowChow için endişelendim. Çünkü kafesinin altında epey kuş tüyü vardı. Bunalıma girmiş olabileceğini düşündüm. Annem de tüylerinden şikayet edip duruyordu. Zaten burada kafesinden de hiç dışarı çıkamıyordu. ChowChow’u İzmir’e geri götürmeye karar verdim. Annem tepki vermedi ama üzülmüş bir hali vardı. Sonra kuşu balkonda serbest bırakmak teklifinde bulundu.
 
Zavallı ChowChow çok az dışarı çıktığı için uçmayı unutmuştu. Balkonda serbest kaldığında öylece olduğu yerde durdu. Uçması için onu yakalıyormuş gibi yapıp azıcık ürkütmek gerekiyordu. En sonunda çamaşır ipinde huzur buldu. İpin üzerinde 360 derece dönünce öfkeyle bize bağırdı. Azıcık uçtu. Yere inip balkonun kenarında güneş alan bir köşede durdu. Tropikal bölgelerin kuşuydu, güneş onun besini sayılırdı. O gün kafesini de temizledim. Ondan sonra bütün gün durmaksızın öttü ve tüylerini yolmadı. Biraz daha kalmasına karar verdim.
 
Bir sonraki gelişimde annem çok tedirgindi. Balkondan ChowChow’un sesini duyan bir kaç kedi balkona girmiş ve ChowChow’a saldırmaya kalkmıştı. Annem bu kedilerin vahşi saldırısından çok korkmuştu. Artık annem ChowChow’u kesinlikle balkonda ve salonda yalnız bırakmıyordu. Geceleri de benim odama yerleştiriyordu. Diğer yandan benim yerimi kuşun aldığını falan söylemeye başladı.
 
Evimizin altında ağabeyimin işlettiği bir kafe bar var. Annem bazı akşamlar ChowChow’a değişiklik olsun diye onu bara da götürmeye başlamış. ChowChow barı çok sevmiş. Özellikle Raggie müzik türüne bayılmış. Raggie çaldığında hiç durmadan saatlerce ötüyormuş. Barda dinlediği değişik müzikler sayesinde repertuvarına değişik nağmeler eklemiş.
 

 
Ötüş sesi sahilden, denizden, apartmandan her yerde duyuluyor. Bazen ChowChow öterken sanki yanında birden fazla kuş varmış gibi geliyor. Ayrıca barda insan ayrımcılığını da bırakmış. Eskiden sadece annem ve bana canı isterse yüz verirdi. Şimdi kafesine hemen hemen her yaklaşana en azından “cik” diye bir kere ötüyor. Bu arada artık onun için gagalamak bir oyuna dönüşmüş. Annem eliyle kafese hafif dokununca o da gagalayacakmış gibi yapıyor.
 
Eylül başında yazlık yerler bence altın devrini yaşıyor. Ben de Ab-ı Hayal’e tatil yapmaya geldim. ChowChow’un kafesinde yine tüyler vardı. Azıcık sıkılmış gibiydi. Bunun iki sebebi var. Birincisi annem balkonda biber, patlıcan kurutuyor ve salça yapıyor. Kuş tüyü gelmesin diye de zavallı ChowChow’u balkona koymuyor. İkincisi de ChowChow’un çekirdeği bitmiş. Bu küçük sahil kasabasında kuş çekirdeği satan da yok.
 
İzmir’e gidip ChowChow’a çekirdek aldım. Bir de şu kaşınma olayını kuşçuya sordum. Kuşlar yazın sıcak aylarında bitlenirlermiş. Biti kendi bedenleri üretiyormuş. Bitlenince doğal olarak kaşınıyorlar ve tüylerini yoluyorlar. Ayrıca bu kuş bitleri kuşu zayıflatıyor ve bitkin düşürüyormuş. Kuş biti için bir sprey aldım. HemenAb-ı Hayal’e geri dönüp ilk önce kafesini temizledim. Sonra da spreyi hem kuşun üstüne hem de bütün kafese sıktım. Artık öyle aşırı kaşınmıyor. Sadece beni görünce aklına kaşınmak geliyorJ
 
Annem, ChowChow’a “Kuzum” diye sesleniyor, ChowChow’da ona ötüyor. Aralarında fiziksel ve sözel özel bir iletişim yolu geliştirmişler. Geçenlerde annem ChowChow’un suyunu değiştirmek için kafesin içine elini sokmuş, ChowChow’da onu gagalamış. Annem de tıpkı bize küçükken yaptığı gibi bir güzel azarlamış. Ertesi gün annem kafese elini sokunca hemen bir kenara çekilip beklemiş. Annem suyunu değiştirdikten sonra “Cik” diye ötüp teşekkür etmiş.
 
Şimdi ben kara kara kışın ne yapacağım diye düşünüyorum. Annem ChowChow’a İzmir’deki evinde bakamayacağını söyledi. ChowChow’u evime götürdüğümde bu kuş kesin bunalıma girer. Yalnızlıktan bütün tüylerini yolar. Artık bir gece hayatı da var. Ben onu İzmir’de barlara götüremem ki? Bilmiyorum ne olacak ChowChow’un bu hali?
 
İşte ChowChow’un favori parçalarından biriJ
 

 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
06:58
Öğle
12:15
İkindi
14:58
Akşam
17:21
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ