Bu makale 17 Temmuz 2019 20:43:45 Tarihinde eklenmiştir.

ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK

Benim tatile çıkma sebebim turistik yerleri gezip görmek değildir. Ben bir nebze olsun farklı kültürleri ve insanları tanımak için gezerim. Adalet’le de planımız buydu.

Fakat Adalet’in çok işleri çıktı ve ben yalnız kaldım. Bu durumda da yapılacak en iyi iş turlara katılmaktı. Tatilimin 2. ve 3. günleri sabahları yollara düşüp akşama kadar farklı ülkelerden gelmiş insanlarla Antwerp, Ghent ve Brugge şehirlerini gezdim. Ve tabi ki bir de Brüksel şehir tanıtım turuna katıldım. Böylece 4 farklı profesyonel rehber tanımış oldum. Rehberlerden bir tanesi  karizmatikti. Fransız aktör Gerard Depardieu’ya benziyordu. Benim Türk olduğumu duyunca bana İngilizce biliyor musun diye sorup şöyle bir süzdü. Ben de onu süzdüm. Ayrıca İngilizce bilmeden neden bu tura katılayım ki? Neyse turun sonunda yanıma yaklaşıp iki tür Türk olduğundan bahsetti. Ve bu iki tür Türk birbirine taban tabana zıtmış. Sanırım beni iyi tür kategorisine yerleştirdi. Rehberlerde bir nevi öğretmen gibiler. Şehirleri öğretiyorlar. Ama onların dersleri sayılı günlerde oluyor. Öğretmenlik gibi her gün değil.
 

 
Rehberlerden UNESCO dünya mirası logosunu öğrendim. UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) farklı kültür ve medeniyetler tarafından ortaya konan ve insanlığın ortak mirası olarak tanımlanan kültürel ve  fiziksel öneme sahip yerleri koruma altına alıyor. Koruma altına aldığı yerleri de resimdeki logoyla işaretliyor. Türkiye’de Göbeklitepe’de UNESCO’nun koruma altına aldığı bölgelerden bir tanesidir.
 
Tur katılımcıları Hindistan, Amerika, Japonya, İsrail’den gelmişlerdi. Hepimiz şaşkın şaşkın rehberlerin peşinden hızlı hızlı yürüdük. O kadar çok gezdim ve gördüm ki  bir süre sonra gittiğim yerlerin neye benzediğini unutmaya başladım. (Yani rehberler hızlıca anlattı ama bir öğretmen gibi konuyla ilgili egzersiz çözdürüp örneklerle açıklamadılar.).  Ah neyse, aklımda kalanları biraz da internetten araştırarak seninle paylaşıyorum.
 
ANTWERP (ANVERS)
09.07.2019 sabahında Brüksel turu yaptık. Güzel bir turdu, daha sonra paylaşacağım.  Öğleden sonra Antwerp’e gittik. Turdan aklımda net olarak kalan iki şeyden biri 10 katlı MAS müzesidir. 10. Kata kadar çıkıp terastan Antwerp limanına ve şehrine kuşbakışı bakmak özel bir deneyimdi. Bu arada Antwerp limanı Rotterdam limanından sonra Avrupa’nın 2. Büyük limanı. Muhteşem bir tren istasyonu var. Tren istasyonunda sizi kocaman bir güvercin heykeli karşılıyor.

 
Tur esnasında yürüyüşlerde hep bir Japon kızla denk geldik. Sonra konuşmaya başladık. Japonya’dan tek başına Belçika’ya gelmiş. Adı Nako, kendi kendine geziyormuş. Brüksel’e döndüğümüzde beni Chez Leon adında midyeciye götürdü. Brüksel’de midyeleri bir tencere içinde kereviz yapraklarıyla ve az bir unla pişiriyorlar. Midye tenceresinin dibinde beyaz renkli yeşil yapraklı çorba gibi bir su oluyor. Sonra bu midyeyi bira ve patatesle servis ediyorlar. Oraya özel bir yemek olduğu için yemek lazım ama ben bizim midye dolmayı tercih ederim. Bu midyeler minicik ve doğru düzgün bir tadı yok. Nako bir de waffle yapan bir dükkanı tavsiye etti: Maison Dandoy. Bir kaç gün sonra orada waffle yedim ve waffle olayını anladım. Çıtır ve yumuşak bir waffle özel soslarla servis ediliyor. Baklavayı tercih ederim ama bu da güzel.
 

 
GHENT (GENT)
09.07.2019 tarihinde sabah yine turla Gent şehrine geldik. Belçika’da gezdiğim bütün şehirlerde adım başı görkemli binalar, tarih ve doğa vardı ama Gent bence içlerinden en güzeliydi. Şehrin içinde bir kale ve nehir olması şehre masalsı bir hava veriyor. Heybetli saat kulesi bana garip bir şekilde güven hissi verdi. Sanırım turda her şeyin saatle olması ve benim sürekli geç kalacağım ve beni burada bırakacaklar diye endişe etmemden kaynaklandıJ
Bu tur sırasında da Amerika’da çalışan bir Hintliyle denk geldik. Ben binaları ağzım açık hayranlıkla seyrederken o şu sözlerle şikayet etti:
 
“Brüksel’de ve Antwerp’te bütün binalar yenileniyor buradakilere dokunulmamış bile, çok eskimişler. Restorasyona ihtiyaçları var.”
Adama uzaylı gibi baktım, idrak etmem zor oldu. Türkiye’de sit alanı ilan edilmesine rağmen korunmaya bile alınmayan tarihi ve kültürel mekanlar aklıma geldi. Derin bir iç çektim.
 

 
BRUGGE
Belçika’nın kuzeyinde orta çağ atmosferini yansıtan bir flaman bölgesi Brugge. Brugge şehrine gitmeden önce hakkında o kadar çok övgü işittim ki aslını gördüğümde hayal kırıklığına uğradım. Gent daha güzel, daha masalsı bence.  Brugge’da mutlaka kanal turuna katılın, yağmur da yağsa bu turu kaçırmayın. Hem şehrin doğal ve tarihi eserlerini hızlıca görmek hem de nehrin içinde yüzen kuğulara yakınlaşmak için çok ideal bir tur. Büyük Meydan (Grate Markt), şu zamana kadar gördüğüm en geniş meydanlardan bir tanesi. Meydanda içinde avlusu olan yapının tamamlanması 600 sene sürmüş. Meydanın çevresindeki ara sokaklarda alışveriş için her çeşit dükkan bulmak mümkün.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ