Bu makale 03 Temmuz 2019 14:33:41 Tarihinde eklenmiştir.

OLSUN.

“İkinci defa yaşıyormuşçasına ve ilk kez şimdi yapmak üzere olduğunuz gibi hatalı hareket etmişçesine yaşayın.” Victor E. Frankl

Geçen sene Berlin’e gittiğim zaman insanların anlayışlı ve yardımsever hallerinden çok etkilendim. Yolda sokakta yol sorduğum zaman uzun uzun anlattılar; sonra gözlerime bakıp anlamadığımı anlayıp akıllı telefonlarını açıp fotoğraflarla tarif ettiler. O kadar yer gezdim, hiç kimse benimle bu kadar ilgilenmedi. Türkiye’ye dönerken nasıl oldu bilmiyorum ama uçak biniş işlemlerimi Bussiness Class gişesinden yaptırmışım. İşim bitince fark ettim. Görevli kadına baktım, kadın gülümsedi ve “Bilmeden yaptığınızın farkındayım, önemli değil.” dedi. Yukarıda saydıklarım gibi kaldığım süre boyunca pek çok incelik ve nezaketle karşılaştım. Çok keyifliydi. Bu durumun sebeplerini düşünmeye başladım. Belki bu Hitler, Nazi Almanya’sı onlara çok büyük bir ders olmuştu. İnsana saygılı, önyargısız yaklaşmayı öğrenmişlerdi.

John Boyne’nin aynı adlı romanından uyarlanmış “Çizgili Pijamalı Çocuk”u yeniden izlerken bunlar geldi aklıma. “Çizgili Pijamalı Çocuk” kitabı bir baş yapıt. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun bir kitap. Nazi kamplarını, Yahudilere yapılan zulmü çok farklı bir bakış açısından anlatıyor. Nazi askerlerinden bir tanesinin oğlunun gözünden roman şekilleniyor. 9 yaşındaki Bruno ailesiyle birlikte Nazi Kampının çok yakınlarında olan bir eve taşınırlar. Eve sürekli askerler girip çıkmaktadır. Bir de zaman zaman etraf garip bir şekilde çok kötü kokmaktadır. Bir gün Bruno etrafı keşfetmek için ailesinden izinsiz ormanlık alana çıkar ve oradan Nazi Kamp alanını keşfeder. Tellerin ardında onun yaşlarında bir çocuk vardır. Onunla arkadaş olur. Savaştan, Yahudilere yapılan zulümden, krematoryumda diri  diri yakılan mahkumlardan haberi yoktur. Kendine göre etrafında olup bitenleri tellerin ardındaki yeni arkadaşıyla birlikte yorumlamaya başlar. Son derece çarpıcı bir sonu olan romanın içinde çok çok güzel satırlar var.

“Tam olarak fark neydi? Kendi kendine düşündü; Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?”


“Burada yüzlerce çocuk var," dedi Bruno, ağzından çıkmadan önce ne söylediğini düşünmeden. "Sadece tel örgülerin diğer tarafındalar."

“Ve sonra oda kapkara oldu ve yaşanan karmaşaya rağmen Bruno hâlâ Shmuel’in elini sımsıkı tutuyordu ve dünyadaki hiçbir şey Bruno’yu, onun elini bırakmaya razı edemezdi...”

2. Dünya savaşını, Nazi Almanyası ve Yahudilere yapılan zulmü değişik bir bakış açısıyla anlatan bir diğer filmde “Hayat Güzeldir” adlı eserdir. Guido, eşi ve oğlu esir kampına gönderilirler. Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu söyler. Oğluna eğer oyunu başarıyla tamamlarsa ödülün çok istediği oyuncak tank olduğunu söyler.

Anne, oyunu biz kazandık! Bin puanı biz topladık! Biz birinci olduk. Eve tankla döneceğiz! Biz kazandık!Uzun süredir acının ölçülebilirliği üzerine düşünüyorum. Nazi kamplarında insanlar korkunç bir acı içindeydi, bu acı bizim günlük hayatta çektiğimiz acılarla eşdeğer olabilme ihtimali var mı? Sonuçta acının matematiksel bir hesabı yok. İki kilo acı çektim bu yüzden de bir kilo canım yandı gibi bir denklem yok. Çoğu zaman elimizde olanların değerini bilmek ve şükretmek acıyı hafifletebilir. Nazi kamplarında çekilen acıyı hafifletebilmek için tutunacak hiçbir şeyin olmaması ölçülebilir olan. Sadece hayatta olman bir şans, o hayatta her an krematoryumda yakılabilir. Hep düşündüm nasıl var oldular, nasıl hayatta kalabilecek gücü buldular ve o zulümden kurtulduktan sonra böylesi korkunç bir travmanın üstesinden nasıl geldiler. Psikolog Viktor E. Frankl’in yazdığı “İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitap bu sorularımın cevaplarını detaylı bir şekilde veriyor. Kitabın ilk bölümü yazarın toplama kampında yaşadıklarını, bu zor şartlar altında insanların nasıl değiştiğini ve ne tür mücadeleler verdiklerini anlatmaktadır. Bu zor şartlar altında nasıl var olabilme gücünü bulabildiğini ise kitabın ikinci bölümde anlatmaktadır. Kitabın ikinci bölümünün adı “Genel İlkeleriyle Logoterapi”dir.

Logoterapi, Psikoterapinin Üçüncü Viyana Okulu olarak da bilinir. İlk psikoloji okulu Sigmund Freud, ikincisi Adler, üçüncüsüyse Viktor Frankl tarafından kurulmuştur. Victor Frank’in teori ve terapi yaklaşımını kendisinden önce gelen Freud’un çalışmalarıyla karşılaştırılabilir. Her iki doktorunda ilgi alanı nevrozların yapısı ve iyileştirilmesidir. Freud, bu can sıkıcı rahatsızlıkların kökenini, çatışan bilinçdışı güdülerin neden olduğu kaygıda aramaktadır. Frankl ise çeşitli nevroz türleri arasında ayrım yapmakta ve bunlardan bazılarını, acı çeken kişinin, var oluşunda bir anlam ve sorumluluk duygusu bulmayı başaramayışına bağlamaktadır. Freud, cinsel yaşamhdaki engellenmeyi vurgular, Frankl ise “anlam isteminin” engellenmesini. (sy 8)

Logoterapi “anlam” yoluyla terapi demektir. İnsan en zor şartlarda bile yaşamaya değer bir anlamın varlığına inanıyorsa hayatta kalmayı başarabiliyor. Yaşamın gerçek anlamını insan kendi içinde ya da ruhunda değil, dünyada keşfetmesi gerekmektedir. İnsan olma gerçeği her zaman için insanın kendi dışındaki bir şeye ya da bir kişiye yöneldiği anlamına gelmektedir. Victor E. Frankl, toplama kampında bu anlamı karsını tekrar görebilmek umuduna (bir kişiye) ve kendi alanında yaptığı çalışmaları tamamlamak olarak bulmuştu. “Hayat Güzeldir” filminde baba, çocuğuna her şeyi bir oyun olarak yansıtır ve oyunun kazanına bir ödül vardır: oyuncak tank…

“…Anlamsızlık duygusunun nedenine gelince, aşırı basitleştirme de olsa, insanların yaşamalarını sağlayacak çok şeyin bulunmasına karşın, uğruna yaşayacakları bir şeyin olmadığı söylenebilir; insanlar araçlara sahip, ama amaçları yok…”(sy152)


https://youtu.be/s_iDJaUMLkg

Ama yalanlar görüyorum hala
Burdan bakınca şu sonsuz dünyaya

Olsun.

 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ