Bu makale 14 Haziran 2019 11:09:39 Tarihinde eklenmiştir.

​ASİYE KURTARDI!

Bu bayram tatili epey hareketli geçti. Karaburun, Aliağa, Çandarlı derken finali Bodrum’da yaptık ve Cumartesi akşam İzmir’e eve geldim. Nereye gitsem yatağımı özlüyorum. Pazar günü öğlene kadar uyudum. Niyetim evde aylaklık yapıp sonra da bir tatil yazısı yazmaktı. Kendime güzel bir kahvaltı hazırladım; koca bir demlik çay yaptım. Ve kahvaltıdan sonra o büyük an geldi, evimde özlediğim ikinci eylem: Netflix.

Acrimony (Hırçınlık) adında bir filmi izlemeye karar verdim. Filmin konusu oldukça tanıdıktı. Genç bir kadın duygusal anlamda zayıf olduğu bir zamanda bir erkekle tanışır. Erkek ona iyi gelir. Kadın erkeğe aşık olur, erkek de kadına aşık olduğunu söyler fakat erkeğin bir takım maddi problemleri vardır ve bu yüzden çok üzgündür. Kadın erkeği mutsuzluktan kurtarmak için ona maddi olarak destek olur, erkek bir süre mutlu olur. Fakat sonra yine erkek mutsuzdur çünkü maddi ve manevi desteğe ihtiyacı vardır. Kadın adamı çok sevdiği için, aşkları için erkeğe daha fazla destek olur. Erkek kadını aldatır. Kadın erkeği aldatırken yakalar. Erkek pişman olur özür diler, kadın affeder. Bir süre mutlu olurlar. Sonra aynı döngü devam eder. Kadın en sonunda erkeğin ona aslında değer vermediğini anlar, çılgına döner, psikolojisi bozulur. Ama artık çok geçtir... Arkadaşlarımdan ve çevremden böyle hikayeleri o kadar çok duyuyorum ki... Kafam çok karışıyor böyle konularda... Bu yaşanan ilişkinin adı sevgi, aşk falan olmamalı. Ama yaşayanlar bu döngünün içine aşık oldukları için girdiklerini iddia ediyorlar. Eğer aşk, sevgi falan buysa lütfen beni sevmeyin, ben zaten sizi sevmem.
 

 
İşte böyle aşklı, meşkli derin konular üzerinde düşünürken perdenin arkasında, aşağıda gezinen küçük küçük karaltılar gördüm. Bir de “gruk, gruk” ses çıkarıyorlardı. Gittim baktım. Fransız balkonuma iki kumru girmişti.  Yerde dolaşıyorlardı. Bir şekilde aşağıya kadar inmişlerdi ama tekrar dışarı çıkamıyorlardı; çünkü balkon kanatlarını açıp çırpamayacakları kadar dar. Kuşları ellerimle tutup dışarı çıkarmam gerekiyordu ama ben bunu yapamazdım. Biliyorsun Chow Chow’la da bu yüzden çok bozuştuk. Zeyno’yu aradım. Bir kuşlardan anlamadığını söyledi. Fakat yanındaki arkadaşı Asiye bana yardımcı olabileceğini söyledi. Kahraman AsiyeJ Neyse Zeyno, Asiye ve Zeyno’nun dünya tatlısı yeğeni Cimcime geldi. Asiye kuşları kurtardı.  Fakat kuşların kanatlarının yakalarken zedelenmiş olabileceğini söyledi. Bu yüzden de kuşları alıp dışarıya çıktık. Yakındaki bir parkta yere bıraktık. Önce biraz yerde yürüdüler, kanatlarını açıp gerindiler, sonra da uçtular.
 

 
Onlar uçup gidince etrafımıza sinsi sinsi toplanmış, ağızları sulanmış, avlarını bir an önce yakalayabilmek için pusuda yatmış kedileri fark ettik. Gözleri vahşi vahşi bakıyordu. Ay bu kediler çok fena...
 

 
 
Asiye’nin kumruları kurtarması ben de  Müjde Ar’ın başrolünü oynadığı “Asiye Nasıl Kurtulur?” filmini hatırlattı. Artık Asiye’nin kurtarılmaya ihtiyacı yok. Asiye kurtarıyor. Asiye kuşları kahramanca kurtardı. Kafamdaki düşünceleri arkadaşlarımla paylaştım. Gülüştük. Cicime filmi sordu, onun filmi izlemesinin uygun olmadığını söyledik. Dilerim Cimcime filmi izleyebilecek yaşa geldiğinde de filmde vurgulanan kadın erkek problemi çözülmüş olur.
 
Kuş kurtarıldıktan sonra hep birlikte film izlemeye karar verdik. Cimcime bir Türk filmi seçti: “Yol Arkadaşım”. Oldukça eğlenceli ve komik bir yol filmdi. Kahkahalarla izledik. Filmin konusu bana Robert Downey Jr’ın “Due Date (Git Başımdan)” adlı filmini hatırlattı. Bu filmde de “Yol Arkadaşım” filminde olduğu gibi acelesi olan, son derece disiplinli ve sorumluluk sahibi bir karakter, sorumsuz ve çocuk ruhlu bir başka karakterle yolculuğa çıkmak zorunda kalıyor. Yolculuk boyunca sorumsuz karakter yüzünden pek çok problem yaşanıyor. Bir şekilde ikisi birlikte problemlerin üstesinden geliyorlar. Yolculuğun sonunda ikisi de olumlu yönde değişiyorlar ve birbirlerinin can dostu oluyorlar.
 
Aklıma bir şey takıldı. Sana söylemeden duramayacağım. Şimdi benim balkonumda çifte kumrular mahsur kaldı ya bu bir işaret midir dersin?
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​MESAJINIZ VAR
​​YENİ YIL FANTEZİLERİ
​DURDURULAMAZ
​EKİM HİKAYESİ (OCTOBER TALE) – NEIL GAIMAN
​1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN
​BENDEN NE OLUR? KENDİYLE DOST OLUR!
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:26
Öğle
12:42
İkindi
15:25
Akşam
17:49
Yatsı
19:07
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ