Bu makale 06 Haziran 2019 08:34:27 Tarihinde eklenmiştir.

​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ

“Anlıyorsun değil mi Mustafam, insanın tabiatında varolan sevgidir, nefret değil. Nefret aykırı bir şey. Sonradan olma bir şey, yapma bir şey. Çocuğa bak, ikisi bir araya geldiğinde hemencecik kaynaşırlar, sevgi hemencecik yürütür hükmünü, ne zaman ki oyuncaklarını bölüşemezler kavga ve nefret başlar. Bugün herkese ektiği toprak, diktiği ağaç, tuttuğu iş dedik, yarın belki de herkese herkesin toprağı diyeceğiz, herkese herkesin malı mülkü diyeceğiz, yarin yanağından gayri diyeceğiz.…” Orhan Asena - Simavnalı Şeyh Bedrettin


 

 
Hafta sonu bir arkadaşın davetlisi olarak Karaburun’a gittik. İzmir’den yeni yapılan yolu kullanarak çok kısa sürede Karaburun’a vardık. Karaburun’un küçük küçük köyleri ve koyları var. Hepsinin de kendine has bir özelliği var. Örneğin, Bodrum Koyunda Ergin Pansiyonun tek başına bir koyu var ve  patates kızartması efsane. Yeni Liman köyü balıkçılarıyla meşhur. Ayrıca çakıl taşlı uzun bir sahili ve temiz bir deniz var. Çok keyifli sakin, huzurlu bir sahil beldesi Karaburun. Kaldığımız ev Osmanlı Konaklarından ilham alınarak yapılmış . Beni en çok cezbeden çalışma mekanı oldu.
Evin manzarası çok güzel, bahçesindeki ağaçlar çeşit çeşit… Bol bol beyaz dut ve karadut yedik ağaçtan koparıp koparıp. Ev satılık, eğer düşünürseniz,bu numaradan detayları öğrenebilirsiniz:

Karaburun merkezde gezinirken karikatürhane ve caminin arasındaki boş bir alana geldik. Buraya Börklüce Mustafa’nın heykeli yapılması planlanmış. Hatta 2016 yılında heykel için bir yarışma düzenlenmiş. Ama hala heykel yok…

Börklüce Mustafa, Şeyh Bedrettin’in basilica müridi. 14. yüzyılın ikinci yarısı ve 15. yüzyıl başında yaşamış. 1415-1416 yıllarında Karaburun yarımadasında topladığı Türkmen köylüler, Rum denizciler ve Yahudi tüccarlarla birlikte yüksek vergilere ve adaletsizliğe isyan etmiş. İsyanın bastırılmasının ardından Börklüce Mustafa, işkence edilip çarmıha gerilerek idam edilmiş. Şeyh Bedreddin ve destekçileri özel mülkiyeti red ederek mülkiyetin halkın ortak malı olduğunu savunmuşlar.
 
Söz Şeyh Bedrettin’den açılmışken Şeyh Bedrettin Destanı ve hafızalarda yer tutmuş pek çok şiirin yazarı Nazım Hikmet’i anmadan olmaz. 3 Haziran 1963 tarihinde aramızdan ayrılan Nazım Hikmet, şair, oyun yazarı, roman ve anı yazarıdır. “Romantik Devrimci” olarak da tanımlanır. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca hapse girmiş ve sürgüne gönderilmiştir. Şiiirleri elliden fazla dile çevrilip eserleri de pek çok ödüle layık görülmüştür.
 
 
 
NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
 
Ne güzel şey hatırlamak seni:
ölüm ve zafer haberleri içinden,
hapiste
ve yaşım kırkı geçmiş iken...

Ne güzel şey hatırlamak seni:
bir mavi kumaşın üstünde unutulmuş olan elin
ve saçlarında
vakur yumuşaklığı canımın içi İstanbul toprağının...
İçimde ikinci bir insan gibidir
seni sevmek saadeti...
Parmakların ucunda kalan kokusu sardunya yaprağının,
güneşli bir rahatlık
ve etin daveti:
kıpkızıl çizgilerle bölünmüş
sıcak koyu bir karanlık...

Ne güzel şey hatırlamak seni,
yazmak sana dair,
hapiste sırt üstü yatıp seni düşünmek:
filanca gün, falanca yerde söylediğin söz,
kendisi değil
edasındaki dünya...

Ne güzel şey hatırlamak seni.
Sana tahtadan birşeyler oymalıyım yine:
bir çekmece
bir yüzük,
ve üç metre kadar ince ipekli dokumalıyım.
Ve hemen
fırlayarak yerimden
penceremde demirlere yapışarak
hürriyetin sütbeyaz maviliğine
sana yazdıklarımı bağıra bağıra okumalıyım...

Ne güzel şey hatırlamak seni:
ölüm ve zafer haberleri içinde,
hapiste
ve yaşım kırkı geçmiş iken...
 
Nazım Hikmet
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:10
Güneş
05:38
Öğle
12:33
İkindi
16:17
Akşam
19:19
Yatsı
20:41
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ