Bu makale 02 Haziran 2019 00:26:20 Tarihinde eklenmiştir.

​HER KUŞA BİR YUVA

Netflix aboneliğim 11 Haziranda bitiyor. Kesinlikle yenilemeyeceğim. Neredeyse bütün boş zamanlarımda dizi izliyorum. Dizinin bir sezonunu en fazla iki günde bitiriyorum. Garip garip korku dizileri izlemeye başladım. Bu gidişat iyi değil. Dizi izlemek yerine yazacağım, en azından daha anlamlı, yaratıcı bir eylem... Tabi hiç dizi izlemeden yapamam... Alışkanlık var tabi... Bu ayarsız dizi izleme alışkanlığımı ayarsız yazma eylemine dönüştürebilirsem daha mutlu olabilirim. Bakalım yapabilecek miyim? Biliyor musun? Ben seninle “Yapmak istiyorum”, “Adalet yerini bulsun istiyorum.”, “Şu durumdan kurtulmak istiyorum” gibi ne dilesem oldu. Bazıları cidden mucize gibiydi. Bu niye olmasın? Olur değil mi?

Olur mu?
 
Kuşum mu? Chow Chow mu?
 
Ya ben sana ne soruyorum, sen bana ne diyorsun... Chow Chow’la ilişkimiz epey evrildi. Birbirimizi tanıma aşamasını tamamladık sayılır. İkimiz de birbirimizin alanına saygı duyuyoruz; diğer yandan aramızdaki iktidar savaşı halen daha sürüyor. Madem bu kadar merak ettin ben sana olup biteni kısaca özetleyeyim:
 

Chow Chow ne yapsam kesinlikle bana yaklaşmadı. Öyle kafesinin içinde takıldı, benimle birlikte dizi izledi, ben yokken kuş sesleri dinledi, En sonunda da gerçekten de çok güzel ötmeye başladı. O böyle güzel ötünce onu evcilleştirmenin ne kadar saçma ve bencil bir düşünce olduğunu tekrar anladım. Chow Chow’un konuşmak değil ötmekti doğası... Elime gelmesi bana yaklaşması da gerekmiyordu. Onu her gün balkona çıkarıp kafesinin kapağını açtım. Balkon camla kaplı ve az eşyalı olduğu için kuş için güvenliydi. Kesinlikle dışarı çıkmadı. Demek ki kafesinde mutlu dedim.
 
 
 
 
 
 
Üç dört günde bir kafesini temizliyorum. Bir gün mutfakta kafesini temizledikten sonra onu ocağın üstüne yerleştirdim. Ben de yeni aldığım yeşillikleri(dereotu, maydanoz, nane, roka) yıkadım. İlgiyle beni izlediğini görünce tek tek her yeşillikten verdim. Dereotuna çıldırdı ve ilk defa elimden bir şey yedi: Dereotu! O günden sonra daha yakın bir ilişkimiz oldu. Dereotunu görünce Chow Chow yapmayacağı hiçbir şey yoktu.
 
Ta ki bir hafta sonumu evden uzakta geçirip Chow Chow’u yalnız bırakana kadar... O günden sonra tüylerini yolmaya başladı. Acaba pis olduğundan mı tüylerini yoluyor deyip onu fıs fısla bir güzel yıkadım. Çok kızdı. Ve kurumaya başlar başlamaz tekrar tüylerini yolmaya başladı. Kafese yaklaşıp işaret parmağımı sallayıp “Chow Chow tüylerini yolma diye bağırdım.”. Ağzını açıp cak cak cak bana bir bağırdı ki anlatamam. Bu kuş ejderha olacakmış da son anda Sultan Papağanı olmuş. Kesin şöyle diyordu:
 
“Tüyler benim, sana ne? Beni bırakıp giderken aklın neredeydi? Bir de sırılsıklam ıslattın beni?”
 
Ne yapsam tüylerini yolmaktan vaz geçmedi. Ümidimi kaybettim. İnternetten papağanların tüy yolmasıyla ilgili araştırma yapınca moralim iyice bozuldu. Derileri gözükene kadar tüylerini yoluyorlar, sonrada derilerini kanatıyorlar. İşin bu seviyeye gelmesine dayanamazdım. Kuşu vermeye karar verdim. Chow Chow’un yanında sürekli olup onunla ilgilenebilecek bir arkadaşım vardı. Onu aradım. Olumlu yaklaştı. Benim kadar iyi bakabilecek miydi? Bir tarafım da Chow Chow’u bırakmak hiç istemiyordu. Eve geldim, yine tüylerini yoluyordu. İnan bana gözlerim dolu dolu oldu. Kafesin yanına gittim. Bu sefer onunla hüzünlü bir konuşma yaptım. Yollarımızı ayıracağımı söyledim. Ve koltuğa oturup dizi izlemeye başladım. Kafese hiç bakmamaya çalışıyordum. Ne oldu biliyor musun? O konuşmadan sonra tüylerini yolmayı bıraktı.
 

 
Artık iyiyiz. Ama beni ne zaman görse tüylerini gagasıyla kaşımaya başlıyor. Kesinlikle yolmuyor ama kaşınması bile beni rahatsız ediyor gözümün önüne tüyleri yolunmuş kuşlar geliyor, derileri kanayan... İlk başlarda kaşınmasını da engellemeye çalıştım. Ama bu haksızlıktı, sırf ben evhamlanıyorum diye Chow Chow kaşınamayacak mıydı? Ben de çareyi her kaşınmaya başladığında onu balkona çıkarmakta buldum. Balkon kapalı olduğu için ses yankılanıyor, orada ötmeye bayılıyor...
 
Bu evham meselesi bana annemi hatırlattı. Ben çocukken sırasıyla voleybol, basketbol ve yüzme takımına seçilmiştim. Ve annem beni hiçbirine yollamadı. Gerekçesi şuydu maçlara ve antrenmanlara otobüsle gidiliyormuş, ya otobüs kazası olursa, ya bana bir şey olursa, o ne yaparmış? O zamanlar ona inanmamıştım ve çok kızmıştım. Beni göndermemek için yalandan saçma bahaneler ürettiğini düşünmüştüm. Şimdi anlıyorum. Çünkü aslında kuşun gagasıyla tüylerine bile değmesini istemiyorum. Bir şey olacak diye korkuyorum. Saçma biliyorum ama bu endişemi gidermiyor. Kısaca içimden annem çıktı...
 
 
Bugün sabah youtube da Ellen Degeneres videolarını izlerken bir anda araya reklam girdi. Hande Yener “Kuş” adlı bir şarkı söylüyordu. Şarkı gerçekten çok kötü. İlk dikkatimi çeken Hande Yener’in aylı yıldızlı elbisesinin kumaşından bir  masa örtüm olduğuydu. Kumaşın üstündeki aylar yıldızlar fosforlu, geceleyin parlıyor. Elindeki kafes bana kendimi anımsattı. Bu kuş evde yalnız kalmayı sevmediğine göre yazın tatilde böyle yanımda gezdirmek zorunda kalabilirimJ Masa örtüsünü de kesip biçip dikip bir tünik haline getirebilirim. Hande Yener bana şarkı yapmış dedim. Daha güzel bir şarkı olabilirdi ama olsun. En azından klip Afrika’da çekilmiş. Manzaralar çok güzel. Kim bilir belki bu yaz ben nerelere uçarım? Aşklarda da kampanya varmış! (Bir söz daha ne kadar kötü olabilirdi?)
 
 
Her kuşa bir yuva
 
Aşklarda kampanya kampanya
 
(Sözlerin kötü olması dilime dolanmasını engellemiyor, ne yapabilirim?)
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
​SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:35
Güneş
06:58
Öğle
12:15
İkindi
14:58
Akşam
17:21
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ