Bu makale 22 Nisan 2019 17:18:04 Tarihinde eklenmiştir.

AROMATERAPİ NEDİR?

Aromaterapi aslında son 100 yılda popüler olmuş bir konu değil binlerce, on binlerce hatta ve hatta belki de insanlığın varoluşundan bugüne kadar süregelmiş tedavi türüdür. Sadece İran, Mısır, Hindistan ve Osmanlı’da değil Avustralya aborijinlerinden Amerika yerlilerine kadar kullanılmış bir sağlıklı yaşam yöntemidir.

Kokulu bitkilerin sağlık ve güzellik amaçlı kullanımı insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. 1957-1961 yıllarında bugün ki Kuzey Irak’ta yapılan bir arkeolojik kazıda bulunanlar, bitki insan ilişkisinin başlangıcına ait ilk bilgiler olarak kabul ediliyor. Bir şamana ait olduğu düşünülen bu mezarda civanperçemi, kanarya otu, mor sümbül, gül hatmi, peygamber çiçeği ve efedra gibi bitki türlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kazılar sırasında oraya çıkarılan sekiz bitkinin yedi tanesi bugün hala kullanılmaktadır. Örneğin; civanperçemi yağı, ağrı kesici ve yara iyileştirici özellikleriyle aromaterapide sıkça kullanılan güzel kokulu yağlardandır. 

Bir kazazedenin yaralarını sararken keşfedilen tedavinin hikayesi ise şöyledir;  parfüm endüstrisinde faaliyet gösteren bir ailenin laboratuvarında çalışan Gattefosse’nin (Fransız Kimyager Doktor-Aromaterapnin babası) çalışması esnasında bir patlama gerçekleşiyor. Patlama sonrası tesadüfen orada bulunan İngiliz Lavantası yağını yaralarına sürüyor ve bu yağın mucizevi yara iyileştirici etkilerini deneyimleyen Gattefosse, 1937 yılında önceleri pek de meşhur olmayan kitabını yazıyor. Ve böylece ‘’ AROMATERAPİ’’ kelimesi ilk kez kullanıma giriyor.
 
Tanımını yapacak olursak ‘Aromaterapi’ şöyledir; Bitkilerin kök, yaprak ve ya çiçeğini damıtarak elde edilen yağların hastalıkları önlemek ve var olan hastalıkları da tedavi etmek amacıyla kullanılmasıdır. Eski çağlarda sıkça kullanılan bu tedaviler, nüfusun artışı ve teknolojinin yaygınlaşmasıyla yerini bu bitkilerden üretilen ve daha ucuz olan sentetik ilaçlara bırakmıştır. Yıllar içinde mikroorganizmalar sentetik ilaçları tanımış ve direnç kazanmışlardır. İşte tam da bu noktada önemi daha da artan Aromaterapi devreye girmiştir. Çünkü Aromaterapi yağları mikroorganizmaların da yapı taşlarında bulunduğu için bunlara direnç kazanılması söz konusu değildir.


 

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ne yazık ki ülkemizde daha çok masaj, kozmetik ve güzellik gibi konularda; hiçbir şekilde aromaterapi eğitimi almamış kişilerce güvenilir kaynaklara dayanağı olmayan, eksik ve yanlış bilgilerle gündeme getirilmiştir. Tedavi ve şifa amaçlı kullanımı yıllarca alternatif tıp olarak kabul edilmiş üstelik piyasada tam anlamıyla saf tıbbi yağların bulunmayışı sebebiyle uzmanlar tarafından uygulanamadığı gibi saf olmayan, tedavi amacı taşımayan yağlar yıllarca Hekim ve Eczacılar dışında işinin ehli olmayan kişilerce de suistimal edilmiştir. Günümüzde başta İngiltere olmak üzere bazı gelişmiş ülkelerde geri ödeme kapsamına alınmış olan bir tedavidir. Neyse ki ülkemizde de bazı değerli eczacılarımız tarafından çok zor elde edilen bu  yağlara rahatlıkla ulaşabilmekteyiz.


 

Aromaterapinin Tedavi Amaçlı Kullanımı

Aromaterapi,  bilhassa  hazımsızlık  sorunları,  cilt  hastalıkları (örn: egzema), baş ağrısı, uykusuzluk, stres, kanser tedavisi ve zihinsel  algılamayı  geliştirme  amacıyla  kullanılmaktadır. Uçucu yağların  ve aroma  kimyasallarının antibakteriyel  ve  antifungal etkileri yanında sinir sistemi, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, solunum sistemi üzerindeki etkileri son yıllarda birçok araştırmaya konu olmuştur.


 

Bazı Uçucu Yağların Aromaterapide Kullanım Amaçları:

Limon yağı: Antibakteriyel, antiseptik ve kanama durdurucu, antidepresan

Tarçın yağı: Antiseptik, kas ağrılarını rahatlatıcı, iltihap önleyici ve sökücü, antioksidan

Melekotu esansı: Hazımsızlık, öksürük, ateş

Anason esansı: Hazımsızlık, öksürük, bronşit

Fesleğen (Reyhan) esansı: Gut, ağrı, bronşit, halsizlik, soğuk algınlığı, migren, depresyon, sivrisinek kovucu
 
Bergamot esansı: Ateş, akne, tansiyon, yara iyileştirici
 
Sitronel esansı: Böcek öldürücü, deodorant, tonik, stimulan (uyarıcı)
 
Ökaliptus esansı: Boğaz ağrısı, öksürük, bronşit, sinüzit, cilt enfeksiyonları
 
Rezene esansı: Hazım sorunları, menopoz, oburluk, bulantı, kabızlık, idrar zorluğu
 
Lavanta esansı: Yanıklar, yangılar, kesikler, yaralar, egzema, dermatit, baş dönmesi, baş ağrısı, antioksidan, enfeksiyonlar, sivilce, astım, damar sertliği,
 
Çay ağacı (Tea-tree) esansı: Virus, bakteri ve mantar enfeksiyonları, yara, yanık, yangı, soğuk algınlığı, nezle
 
Bahçe nanesi esansı: Gaz sancısı, hazımsızlık, bağırsak spazmı, bulantı
 
Çam  esansı:  Safra  kesesi  ve  böbrek  sorunları,  romatizma,  solunum sistemi hastalıkları, dolaşım bozuklukları
  

Çocuklara Aromaterapi Uygulanabilir mi?

 
Genel olarak her yaş grubunda yararlanılabildiği gibi çocuklarda da bitkilerin mucizevi şifa gücünden yararlanabiliriz. Çünkü aromaterapide kullanılan yağlar ilaçlar gibi vücuda yabancı değil birebir hücrelerimizin kendi zarı ve yapıtaşları ile benzerlik göstererek etki etmektedir. Ancak tedavide verilen dozla meydana gelecek yan etkiler unutulmamalıdır. Ayrıca gerçek yağlar yerine marketlerde ve ya internette güvenilir olmayan sitelerde satılan sentetik yağların kullanılması tıpkı ilaçlar gibi etki ederek çocuklarda ciddi yan etkilere sebep olmaktadır. Uçucu yağların kullanımı konusunda mutlaka bir eczacı ve ya uzman bir hekimden yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır.


İletişim:
ecz.kuces95@gmail.com
twitter: KubraUces

Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:09
Güneş
06:29
Öğle
12:15
İkindi
15:21
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ