Bu makale 11 Nisan 2019 21:55:13 Tarihinde eklenmiştir.

DİZİ DİZİ DİZİ

Uzun süredir dizi tanıtmadığımı fark ettim. Epey birikti. Tek tek başlayalım.

TURNUP CHARLIE

Luther dizisinde seyretmelere doyamadığım Idris Elba hangi dizi de oynasa seyrederim.. Dizide Charlie orta yaşlarda doğru düzgün hiç baltaya sap olamamış iyi yürekli bir adam. Hayatı, baş belası, çok bilmiş bir kız çocuğuyla tanışıp ona dadılık yapmak zorunda kaldığı anda değişmeye başlar. Charlie’nin küçük kız çocuğuyla olan ilişkisi ve müzik kariyerinde ilerlemesi dizinin ana konusu. Kolay izlenir bir dizi, boş zamanınız varsa izleyin...


SOMEWHERE BETWEEN

Güney Kore’deki popüler yapımlardan olan “God’s Gift: 14 Days” adlı dizinin Amerikan versiyonu “Somewhere Between”. Laura Price kızının ölümüne engel olmak için zamanda yolculuk yapar. Kızının kim tarafından ve nasıl öldürüleceğini bilmemektedir. Merak içinde, her an tetikte, gerilimli bir mücadele içine girer.

Dizi merak uyandırdığı için sürükleyici. Ama bir şekilde oyunculuk çok yapay  kalıyor. Karakterler sanki dizide sırıtıyor. Örneğin kız çocuğu çok sevimli ama haddinden fazla, annesi çok kaygılı heyecanlı neredeyse akıl hastası gibi...


PENNY DREADFUL

Bu diziyi ağabeyim şiddetle tavsiye etti. İlk başta gene mi vampir dizisi diye burun kıvırdım ama izledikçe hayran kaldım. Penny Dreadful muhteşem bir kombinasyon. Şu ana kadar çekilmiş bütün vampir dizilerini, Frankestein gibi kült karakterleri saygıyla selamlıyor, üstüne İngiliz edebiyatı serpiştiriyor ve dizinin geçtiği dönemdeki tiyatro gibi sanatsal etkinlikleri vurguluyor, sonra da kadın haklarına, feminizme sıkı bir dokunuş yaparak ağzımızı açık bırakıyor.

AMERICAN GODS

Neil Gailman’ın aynı adlı kitabından uyarlanan dizi. Çekimler, karakterler, olaylar ilgi çekici ama çok karışık. Neredeyse bütün Tanrılar toplanmışlar dizi çekiyorlar. Kurgusu oldukça çetrefilli. Bu diziyi izlemeden önce kitapları okumak şart.

LOVE, DEATH AND ROBOTS

David Fincher ve Tim Miller’ında imzasını taşıyan bir mini animasyon netflix dizisi. 18 bölümden oluşuyor ve her bölüm birbirinden bağımsız ve 5-15 dakika sürüyor.  Hemen hemen her bölüm ayrı bir dizi olabilecek zekice bir kurguya, derinliğe ve kaliteye sahip. Keyifle izledim, tekrardan izleyebilirim.

KILLING EVE

Eve, zeki, yetenekli fakat işinde aradığını bulamamış bir ajandır. Villanelle, Dexter kadar karizmatik ve etkileyici bir seri katildir. Bu ikisi şiddetle birbirlerine çekilmektedirler. Her ne kadar bir gerilim dizisi olsa da insan izlerken gülmekten kendini alamıyor. Hikaye ilerledikçe dizi daha da güzelleşiyor.


BATAKLIK (QUICKSAND)

Bataklık, gençlik dizisi kapsamına girebilecek bir İsveç dizisi. Stockholm’de yaşayan lise öğrencisi Maja’nın erkek arkadaşı Sebastian’la başı derttedir. Çok zengin bir ailenin çocuğu olan Sebastian’ın annesi yoktur ve annesinin nerede olduğu hakkında hiçbir bilgisi de yoktur. Parayla her şeyi halledebileceğini sanan babasının sevgi ve şefkatten yoksun bakımına muhtaçtır. Babası her fırsatta Sebastian’ı eleştirmekten geri kalmaz. Sebastian son derece zengin ve son derece mutsuzdur. Tek dayanağı MaJa’dır. Maja ilişki içersinde her ne kadar istemese de Sebastian’ın sorumluluğunu almak zorunda kalmıştır. Bu çarpık ilişki içinde Sebastian’ın durumu git gide kötüye gitmektedir ve Maja’da peşinden sürüklenmektedir. Ve bir gün sınıfta katliam olur ve pek çok kişi öldürülür. Maja’da cinayetten suçlu olarak yargılanmaya başlar. Maja o cinayetleri bilerek mi işlemiştir? Cinayetler kaderin acımasızlığının sonucunda Maja’ya mı kalmıştır? Güzel, düşündürücü ve etkileyici bir dizi.

OA

Ölüm nedir? Ölenler gerçekten toprak olup gidiyor mu yoksa başka bir boyuta mı atlıyor? Eğer ölüm bir boyut değiştirmeyse bu dünyada yaşarken başka boyutlara geçebilme imkanımız var mı? İmkanımız varsa bunun yöntemini nasıl öğrenebiliriz? Acaba birilerinde boyut değiştirmenin şifresini veren kadim bilgiler var mı? Bu bilgilere sahip olanlar ne yapıyorlar? Ve bir bilim adamı ölümden sonrasına merak sarıp kendine özel bir laboratuvar kurup insanları hapsedip denek olarak kullanabilir mi? Ölümden sonraki boyutlar kaç tanedir?

Yukarıda yazdıklarım ve pek çok sorunun cevaplarını veren keyifle izlediğim bir dizi...

Bu şarkı Killing Eve’in müziklerinden bir tanesi...


I got issues, you got ’em too  – sorunlarım var, senin de var
And one of them is how bad I need you
Bunlardan biri de sana ne kadar çok ihtiyacım olduğu
I got issues, you got ’em too  –  Sorunlarım var, seninde var
Cause I got issues, but you got ’em too
Çünkü sorunlarım var ama seninde var
So give ’em all to me and I’ll give mine to you
Bu yüzden seninkileri bana ver ve benimkileri sana vereceğim
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:10
Güneş
06:30
Öğle
12:15
İkindi
15:20
Akşam
17:50
Yatsı
19:05
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ