Bu makale 23 Kasım 2018 14:57:58 Tarihinde eklenmiştir.

ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD

Dönem başından beri farenjitten mustaribim. Kronikleşti sanırım, çünkü hiç geçmiyor, ince ince ben buradayım diyor. Sınıfta çocuklar kendi aralarında konuşmaya başladıklarında bir uğultu oluyor, sesimin duyulması için yüksek sesle konuşuyorum ve boğazım acıyor. Bu da sinirlerimi bozuyor. Ne kadar az konuşursam o kadar iyi, bu yüzden de yoga derslerime tamamen iyileşene kadar ara verdim. Spora da çok gitmemeye çalışıyorum. Bu hafta sonu içinde niyetim evde dinlenmek ve ilaç yüklemesi yapmaktı. Fakat Pazar günü Zeyno aradı ve “Sinemaya gidelim mi?” dedi. Film seyrederken insanın çok konuşması gerekmez değil mi?

İlk önce Bohemian Rapsody’i izledik, hemen arkasından Müslim, sonra da ben eve gidip Leonard Cohen Belgeseli “I am Your Man”i izledim. Bu ne hız değil mi? Dedim ki bu üç adamın hayatlarını aynı gün izlemem sıradan bir rastlantı olamaz. Nedir bunların ortak noktası ya da noktaları? 1) Üçü de sanat için doğduklarının farkındaydı. 2) Üçü de acıyı çok derinden yaşadı. 3) Üçününde maneviyatı bir şekilde kuvvetliydi. 4) Son nefeslerini verirken üçü de huzurlu ve mutluydu.
 
 

Freddie Mercury

 
Freddie Mercury,  sanatçı olmak, sahneye çıkmak için doğduğunu ifade ediyordu. Vizyonu hep yükseklerdeydi. Asla küçük düşünmedi. Asla yeteneğinden ve kendinden şüphe etmedi. Kendisi gibi olmaktan asla vazgeçmedi. Acısı da bu noktada başladı. Sevdiğini düşündüğü “Hayatımın Aşkı”(Love of My Life) dediği bir kadınla tutku duyduğu erkeklerin arasında bocaladı durdu. Cinsel kimliğini yaşamaktan asla çekinmedi ama bunu açıkça ifade etmekte onun için zor oldu. Filmde Freddie’nin maneviyatıyla ilgili hiçbir bilgi yok ama bence onun Hindistan’da doğmuş olması ve orada iyi bir eğitim almış olması bile maneviyatının kanıtıdır. Nitekim Freddie, hatalarını fark ettiği anda geri adım atıp telafi etmesini bildi. Ve kendine uygun bir yaşantıyı en sonunda kurmayı başardı. Belki çok genç öldü ama hayatın her nimetinden doya doya yararlandı ve her türlü duyguyu da sonuna kadar yaşadı. Kısacası Freddie kim ne derse desin dolu dolu yaşadı ve kendinden başka kimseye de zararı dokunmadı.
 

 

 

Müslüm Gürses

 
Müslüm Gürses’in babası eziyet etmeyi seven şiddet yanlısı bir adamdı. Müslüm’ün şarkı türkü söylemesini değil doğru düzgün bir işte çalışıp eve para getirmesini istiyordu.  Adana’da halkevinde bir saz ustasından çok iyi bir eğitim aldı. Aldığı eğitim sadece müzik değildi,  ustası ona türkülerin ardında yatan felsefeyi de öğretti. Müslüm hocasından dervişlik nedir, gönül adamı olmak nasıldır bunları da öğrendi. Evi şarkı söyleyerek geçindirmeye başladı. Babası, kız kardeşini ve annesini çocuklarının gözleri önünde öldürdü ve hapse girdi. Müslüm şarkı söyleyerek hem kardeşine baktı hem de geçimini sağladı. Babası hapisten çıkınca onu affetti ve ona da bir ev açtı. Kardeşi askerden kaçınca babası jandarmaya haber verdi ve kardeşi bir jandarma kurşunuyla öldürüldü. Yetmedi Müslüm trafik kazası geçirdi ve öldü diye morga kaldırıldı. Hareket ettiğini gören çalışanlar onu apar topar hastaneye geri getirdiler. Alnına bir plaka yerleştirdiler, koku alma duyusunu yitirdi, bir kulağı duymaz oldu, korkunç baş ağrıları çekmeye ve kabuslar görmeye başladı. Doktorlar artık şarkı söyleyemezsin dediler. O içindeki inanca sarıldı, neden var olduğunu çok iyi biliyordu ve tekrar şarkı söylemeye başladı. Müslüm bu hayatta pek çok kez öldü ve şarkıyla , türküyle dirildi. Hiç kimseye kin tutmadı, intikam düşünmedi. Yaşadığı talihsizliklere, kötü kadere sadece şarkı söyleyerek, kalbindeki acıyı avaz avaz notalara dökerek isyan etti ve onun gibi sıkışmış, eli ayağı bağlanmış acı çeken kalabalık bir kitleyi kendine aşkla bağladı. Sonra şarkılarındaki o isyan bir nebze olsun yaşadığı ilişkiyle yumuşadı. Müslüm Gürses, mutlu ve huzurlu öldü.
  
 

Leonard Cohen

 
Leonard Cohen 40 yıl boyunca kronik depresyon tedavisi gördü. Depresyon tedavisinin ardından da 10 sene boyunca da genel bir mutsuzluktan acı çekiyordu. Sebebini o da bilmiyordu. Sadece acı çekiyordu ve bu acıdan kaçmak için alkol, uyuşturucu ne bulursa denedi. O huzurlu, sakin görüntüsünün altında acıdan kıvranan, yaşadığı acının nedenlerini niçinlerini sorgulayan bir adam vardı. Yazar kimliğiyle kitaplarında ve şiirlerinde  bu sorgulama anlarındaki düşüncelerini deşifre etti. 60 yaşında, 1994 yılında bir Zen manastırına gidip Zazen meditasyon eğitimi aldı. Ardından Zen Budist rahibi oldu. Aslında Leonard Cohen hayatı boyunca bir mucize bekledi. Bu hiç bir travmayla bağlantılı olmayan acısının, mutsuzluğundan kurtulmayı diledi. Ve en sonunda özgürleşti, acısından, karanlıktan özgürleşti. Röportajlarından birinde bunun hiç ummadığı bir anda gerçekleştiğini söylüyor. Leonard Cohen ölümünün yakın olduğunu biliyordu ve ölüme hazır olduğunu “You want it Darker” (Sen Onu Daha Karanlık İstersin) şarkısıyla çok net bir şekilde ifade etmiştir.


 
 
Şimdi hayal et bu üç adam aynı sahnede Queen’in “We are the Champions of the World” şarkısını söylüyorlar. Freddie’nin taşkın enerjisi,  Müslüm’ün derin acısını ve Leonard’ın sürekli sorgulayan ağırlığıyla şarkı yorumlanıyor. Bence gayet güzel olurdu. Çünkü onlar şampiyon.
 

 
I've paid my dues 
Borçlarımı ödedim 

Time after time 
Zaman geçtikçe 

I've done my sentence 
Hükmümü yedim 

But committed no crime 
Ama hiç suç işlemedim 

And bad mistakes 
Ve kötü hatalar 

I've made a few 
Bir kaç tane yaptım 

I've had my share of sand 
Payıma düşeni aldım 

Kicked in my face 
Yüzüme tekme yedim 

But I've come through 
Ama ayakta kaldım 

And we mean to go on and on and on and on 
Ve daha ileri gitmek istiyoruz daha ileri daha ileri 

We are the champions - my friends 
Biz şampiyonlarız - dostlarım 

And we'll keep on fighting till the end 
Ve sonuna kadar savaşmaya devam edeceğiz 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ