Bu makale 18 Kasım 2018 18:44:29 Tarihinde eklenmiştir.

KARANTİNA

En sonunda Çekirdek Kadro (Peter Pan, Kavalcı, Uyuyan Güzel) evime misafirliğe geldiler. Yağmur ormanlarını, yoga kasesini, şarap bardağını ve havanı çalarak müzik yaptık ve cok eğlendik. Sonrasında akşam Bornova Büyükşehir Belediyesinin “Ziyaret” adlı oyununa gittik. Uzun süredir tiyatroya gitmemiştim, hem oyunun kurgusal yorumu hem de oyunculuk çok iyiydi.

“Ziyaret”  adlı oyun, Friedrich Durrenmant’ın  “Yaşlı Kadının Ziyareti”(1956)  adlı oyununun modern çağa uyarlanmış hali denilebilir. Claire ve Alfred 45 sene önce Karantina kasabasında tutkulu bir aşk yaşarlar. Claire hamile kalınca Alfred çocuğun sorumluluğunu almak istemez ve mahkemede yalancı şahitler tutarak Claire’i karalar. Bunun sonucunda Claire karnında çocukla “Karantina” kasabasını terk etmek zorunda kalır. Alfred evlenir ve bakkalcılık yapmaya başlar.

 
 
 
 
Claire, “Karantina” kasabasını terk ettikten sonra genelevde çalışmaya başlar ve zengin bir iş adamıyla evlenir. Kocasının ölümüyle milyarder olur ve pek çok evlilik yapar. Dünyayı dolaşır ve kaldığı şehirlere büyük bağışlar yapar. Fakat hiç mutlu değildir. Kalbinde 45 sene önce uğradığı haksızlığı hiç unutmamıştır. En sonunda “Karantina” kasabasını ziyaret eder. Karantina kasabası çok fakirleşmiştir. Claire, kasabalılar tarafından görkemli bir şekilde karşılanır. Kasabalılar bu ziyaretten büyük miktarda para yardımı beklemektedir. Claire yardım etmeyi kabul eder. Bir tek şartı vardır: Adalet. 45 sene önce uğradığı haksızlığın telafisini istemektedir. Ona iftira atıp kasabadan gitmesine neden olan Alfred’in öldürülmesini istemektedir. Kasabalılar ilk önce kabul etmezler. Sonra yavaş yavaş Claire’e yanaşıp onun maddi konforundan yararlanmaya başlarlar. Bol bol alışveriş yapıp borçlanırlar. Ve en sonunda da Alfred’i oy birliğiyle öldürürler. Karantina kasabası da refaha kavuşur. Claire hala mutsuzdur.
 
TDK, karantina kelimesini “Bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için belli bir bölgenin veya yerin kontrol altında tutulup giriş çıkışların engellenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi” olarak tanımlıyor. Oyundaki Karantina kasabası sakinleri de çıkarları söz konusu olduğunda her şeyi yapabilecek, ahlak yoksunu bir grup insan. 45 sene önce masum bir kızı para için kasabadan atabildikleri gibi 45 sene sonra yine para için kızın sevgilisini öldürebiliyorlar. Ve bu iki suç eylemini de adalet kılıfıyla gerçekleştiriyorlar. Bu oyun tam 62 sene önce yazılmış fakat ne yazık ki dünyada bazı şeyler hala aynı kalmış.
 
“Düşüşlerinin son basamağında bile ideallerini bırakmayan “geniş yaratık”ların bizde bu kadar çok olma nedeni budur. İdealleri uğruna kıllarını bile kıpırdatmazlar, azılı birer haydut, hırsız gibi davranırlar; fakat ilk idealerine duydukları saygı hiç kaybolmaz, çok namuslu bir ruha sahiptirler.”
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, Yeraltından Notlar
Siz Clara’nın yerinde olsaydınız ne yapardınız? İntikam sizce doğru bir yöntem mi? Oyunun sonunda Alfred öldü fakat Clara hala mutsuzdu çünkü gidenler geri gelmiyordu. Hiç kendinizi Clara gibi hissettiniz mi? Yani bir grub insan size çıkarlarına hizmet etmediğiniz için kötü davrandı mı, kendinizi kötü hissettirdi mi? Ben böyle bir durum yaşadım. Uzunca bir süre içimde bir nefretle yaşadım. Adalet yerini bulsun istedim. Fakat bulmadı. Sonra kendime döndüm. Yaşadığım hayatın nefret ettiklerim üzerine kurulu olduğunu gördüm. Kendimi yaşamıyordum, öfkemi sürekli körüklüyordum. Bu karşı tarafı zenginleştiriyor besliyordu. Tıpkı Clara’nın kasabayı zenginleştirmesi gibi. Zor oldu ama affettim ve Allah’a teslim oldum. Bıraktım ilahi adalet işlesin. Ve gerçekten de ilahi adaletin olduğunu anladım. Fakat evrendeki adalet anlayışı bizim zihnimizle kavrayabileceğimiz gibi değil, onun çok daha farklı bir oluşumu var.
Demek istediğim, benim kendi nacizane tavsiyem kimseden nefret etmeyin. Her ne olursa olsun siz içinize dönüp içinizdeki sevgiyi bulun ve onu besleyin. Kötü insanları da Karantina’daki hastalar gibi görün, uzak durun. Ve hayat sizi neye çağırıyorsa ne sizi mutlu ediyorsa ona gidin, ona dört elle sarılın, onun için gece gündüz çalışın. Böylece kötülükten de uzak kalabilirsiniz. Biliyorum çok zor. Hayat sabrımızı, içimizdeki iyiliği ve sevgiyi çok zorlu bir şekilde sınayabiliyor. Siz ne olursa olsun kötülüğe yenilmeyin. İyiliğe, sevgiye ve bunların gücüne inanın çünkü kötülüğü, yozlaşmayı yenmenin tek yolu bu. Yani benim yaşadıklarım bana bunu öğretti. Ben böyle mutlu oldum. Siz başka bir yol daha biliyorsanız, lütfen benimle de paylaşın.
Bu da Çekirdek Kadro’nun ilk müzik klibi


 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ