Bu makale 14 Kasım 2018 12:52:59 Tarihinde eklenmiştir.

CHOW CHOW

“Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma ihtimaliniz yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.” Jim Rohn

Yoga derslerimdeki öğrencilerimin hepsi kadın ve evli. Hayatım boyunca bekar bir kadın olarak hep bekar arkadaşlarımla takıldığımı fark ettim. Evli olanlar da oldu ama çok uzun soluklu olmadı. Bu sefer her şey güzel bir uyum ve ahenk içinde. Kadınlar kulübü gibi herkes her şeyini anlatıyor. Bazen paylaşımlarımız önce geliyor yoga bile yapmadığımız oluyor. Bu etkileşim ortamında, benim boş zamanlarımdaki aktivitelerin amaçlarını tanımlama biçimim değişmeye başladı. Çünkü en yakınımdaki üç kişinin yorumları benim algımı da etkiliyor. Size örnekler vereyim.
 
Hiç küçük bir çocuk; şöyle 1-3 yaş arasında bir çocuk size sarıldı mı? O minikten gelen enerjiyi hatırlıyor musunuz? İşte ben bu enerjiyi istemeye başladım. Küçük bir çocuğun bana sımsıkı sarılmasını istiyordum. Bunun annelik içgüdüsü denilenle alakası var mı diye düşündüm. Hayır ben sadece çocuk bana sarılsın istiyordum. Daha fazlası için bir tutkum yoktu. Bu annelik duygusundan çok saf sevgi arayışıydı. Bir kedi ya da köpek almam iyi olabilir diye düşündüm. Kedi evimdeki mobilyalarımı tırmık tırmık yapar diye vazgeçtim. Köpeği de sabah akşam gezdirmek isterdi. Sonra bir arkadaşımdan Çin Aslanı’nı gezdirmeye gerek olmadığını, evde mutlu olduğunu duydum. Çin Aslanı (Chow Chow) resimlerini görünce çok sevdim. Ve ciddi ciddi bir tane chow chow sahibi olmayı düşünmeye başladım. İsmini bile belirledim : OKSİ (Oksitosinden geliyor; detaylı bilgi ve açıklama için not1’e bakınız.). Bu düşüncelerimi yoga grubuyla paylaşınca köpeğe bakmanın çok zor olduğunu söyleyip fikrimi değiştirmeye çalıştılar. Sonra da
 
“Bir köpek sahibi ol, onu dolaştırırken yeni insanlarla tanışırsın.”
 
“Chow Chow’ları dolaştırmaya gerek yokmuş.”
 
“Oldu mu şimdi, yine eve kapattın kendini, köpeğe sarılıp oturursun artık.”
 
Aslında OKSİ’yle evde oturmak düşüncesi çok hoş geliyordu ama kaçırdığım bir şeyler olabilir miydi?
 
 
Geçen hafta bir rüya gördüm. Rüyamda tatsız bir şekilde yolumu ayırdığım eski spor salonundaki müdürün de olduğu bir masada grup olarak yemek yiyorduk.
“Türk Musikisi korosu kuruyoruz, sen de katılsana.” dedi bana spor salonu müdürü.
“Sizinle bu saatten sonra neden aynı etkinliğe katılayım ki?” cevabını verip uyandım. Ne garip rüyalar görüyorum, spor hocası ve Türk Musikisi korosu ne alaka diye düşündüm. O gün öğleden sonra okuldan mail geldi. Türk Musikisi korosu açılıyormuş. Hadi canım dedim, Türk Musikisi, Türk Sanat Müziği falan hiç sevmem. Yetmedi o gün akşam arkadaşımlarımla yemeğe çıktım. Ve tam karşımda oturan kız bir anda ballandıra ballandıra Türk Musikisi Koro çalışmalarını anlattı. Ben de rüyamı anlattım. Başka bir arkadaşım “Ben de katılmak istiyorum. Birlikte gidelim mi?” sordu. Bu kadar tesadüfün bir anlamı olmalı dedim ve kabul ettim.  Sonrasında neler mi oldu? Bu da bir başka yazının konusu...
 
Tabi ki yoga grubuma bu yeni aktivitemin de faaliyet raporunu verdim. Onlarda beklediğiniz tepkiyi verdiler.
“Orada belki birisiyle tanışırsın.”
Artık yeni insanlarla tanışmak konusunda gerçekten beynim yıkandı. Önceden ne diyor bunlar , ne komik diye düşünürken. Artık istemiyorum ama lütfen yan cebime koyar mısın kıvamına geldim. Bunun üzerine kucağıma iki kitap koydular ilişki üzerine: “Aslında Giden Erkek Yoktur” ve “Duygu Simyacısı”.
 

 
Kendi aklımla hayatta almayacağım, isimlerinden dolayı son derece küçümsediğim bu kitapları kucağıma düştüler diye okudum. Sonra Seda Diker’in dört kitabını daha da alıp onları da okudum. İlişkileri hiç böyle düşünmemiştim. Diğer insanların ilişkilerinde ne yaşadıklarından haberim bile yoktu. Bütün kitapları hayretler içinde merakla okudum. Bana bunları kimse söylememişti. Bunlar gerçek miydi? Uygulanabilir miydi? Uygulanması gerekli miydi? Bilmiyorum, kesin bir şey diyemem ama bana çok ilginç geldiği kesin. Şimdi size kısa kısa okuduğum ilk iki kitabı tanıtayım:
 
ASLINDA GİDEN ERKEK YOKTUR
 
Kadının ilk çağlardan günümüze rolünün tarihçesini vermiş. Anaerkil sistemden ataerkil sisteme geçiş... Çalışan kendi ayakları üzerinde duran modern kadının neden kadın erkek ilişkilerinde bir türlü sınırlarını korumayı beceremediğini ve bunu nasıl başarabileceğini danışanlarının yaşamlarından gerçek örnekler vererek anlatmış. Ben en çok korku ve endişelerimizden kurtulmak için uygulayabileceğimiz yöntemi çok yararlı buldum.  Bu kitaptaki uygulamalar sadece kadın erkek ilişkilerinde değil yaşamın tüm alanlarında uygulanabilir teknikler.
 
DUYGU SİMYACISI
 
Yine yaşamın her alanına uygulanacak tekniklerin verildiği bir kitap. Gerçek hayatlardan örnekler ince ince detaylarıyla anlatılmış. Ben bu kitapta en çok “Teslimiyet” kavramını sevdim. Uzun süredir hayata tam anlamıyla güvenmediğimin, ipleri hep elimde tutmak istediğimin  ve bu konuda kesinlikle başarılı olamadığımın farkındaydım. Sanırım vakti gelmiş  çünkü bu kitapla kendimi hayatın akışına iyicene bıraktım gibi geliyor.  Teslim olmak çok güzel, rahatlıyorsun, sanki seni bütün dünya bulut kollarıyla sarmalıyor. Bu arada internette kitap için yapılan yorumların birinde “Duygu Simyacısındaki teknikleri ateistler uygulayamaz çünkü Allah’a teslimiyetten bahsediyor.” yazıyor. Buna katılmıyorum, çünkü biz adına ne dersek diyelim zaten Allah her yerde var, başka isimler altında her yerde. Herkes birbirine ince ince iplerle bağlı ve hayat kendi matematiğiyle ilerliyor. Teslim olmasan da zaten resmin içindesin, özgür iraden bir yere kadar. Senin üstünde bir güç var ve senin iyiliğin için çalışıyor. Bu iyiliği fark edebilmen için anla birlikte akman şart; bunun da tek yolu teslimiyet. Yaradan de, Allah de, Hayat de, Yaşam de , her ne dersen de ona ama bir güç, bir enerji var.
 
NOT: Henüz olmayan köpeğime OKSİ adını koyarken, oksitasinin  sarılmakla oluşan bir hormon olduğunu sanıyordum. Hatta sarılacak çocuk bulamayınca , henüz de köpeğim olmadığı için ağaca sarıldım ve çok iyi geldi. Oysa ki oksitosin sevgi ve aşk hormonuymuş, pek çok yararı varmış. Eksikliği de vahim bir şeymiş. Oksitosin hormonunun detayları da bir başka yazının konusu olsun . Şimdilik benden bu kadar.
 
Bu yazıya Murathan Mungan sözleriyle bir Müslim Baba şarkısı yakışır dedim.
 
Her şeyi al
Bana beni geri ver
Bir şansım olsun
 

 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ