Bu makale 06 Kasım 2018 20:28:37 Tarihinde eklenmiştir.

ŞEKERONYA

“Kalbinde çözülmeden kalan her şey için sabırlı ol. Cevapları şimdi arama. Şu anda cevaplar sana verilemez çünkü sen onları yaşayamazsın. Bu her şeyi o an yaşama meselesidir. Şu anda soruyu yaşaman gerekiyor. Belki daha ileride, farkına bile varmadan, günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın. Rainer Maria Rilke”

Hayatımın belli bir döneminde o zamanlar hayatımda olan insanlara verdiğim değer yüzünden süpriz deneyimler yaşadım. Tüm bunların sonucunda anladım ki hayatımıza giren insanlar ister iyi diye tanımlayalım ister kötü hep bir amaç için varlar. Eğer almamız gereken dersi almıyorsak (ki ben çok inatçıydım uzun süre direndim) sürekli farklı bedenlerde hayatımıza girip bize aynı duygu ve hisleri yaşatıyorlar. Aklımı başıma toplayıp tüm yaşadıklarımla yüzleşme cesaretini gösterebilince yeni yollar keşfettim. Duygularımı dönüştürmeyi öğrendim; öfkelenmek yerine “Neden acaba? Benim neyi anlamam gerekiyor ki böyle bir deneyim yaşıyorum?” demeyi öğrendim. Gördüm ki hayattan almam gereken dersi aldığım zaman yolum açılıyor, giden insanların yerine beni geliştiren, ruhumu zenginleştiren yeni insanlar geliyor. Belki sana abartılı gelecek ama artık “Mevlana’nın ne olursan ol gel.” sözünde ne demek istediğini anlıyorum. 
 


Bu sene hayat önüme çok güzel insanlar çıkarttı. Onlarla vakit geçirmek, yoga yapmak, gezmek hepsi ayrı bir keyif ve yaşam dersi. Bunun sonucunda biraz fazla sosyal olmaya başladım. Fazlalıktan kastım, son bir aydır ne doğru düzgün spor yapabildim ne de romanım üzerinde çalışabildim. Oysa ki biliyorum ben kendi alanımda tek başıma hobilerimle vakit geçirmeyi de çok seviyorum. Şu anki halime mutluluk sarhoşluğu diyelim, biliyorum zamanla geçecektir. Bugünkü yazımda sana yaz ve güz döneminde izlediğim ve takip ettiğim bazı dizilerden bahsedeceğim. Bir de Katıksız arkadaşımın üzerinde epey emeğinin geçtiği bir sahne sanatları gösterisini paylaşacağım.


 
THE GOOD PLACE (İYİ YER)
 

 
Bencil Eleanor Shellstrop, bir hata sonucu İyi Yere (The Good Place) gelir. Burada iyi bir insan olmak için ikinci şansı yakaladığına inanır ve orada kalmak için çaba sarf eder. Dizinin üçüncü sezonu halen daha devam etmektedir. Ben ilk iki sezonu çok sevdim, büyük bir merak ve hayretle izledim. Üçüncü sezonu ise ilk iki sezonun hatrına izliyorum, yani skıcı. 
 
THE HAUNTING OF A HILL HOUSE (TEPEDEKİ PERİLİ EV)
 
Çocukken korku kitaplarını ve filmlerini çok severdim. Stephen King’in bütün romanlarını okumuştum. Sonra bir şey oldu ve ben korkulu olan her şeyden korkmaya başladım. İzlediğim ya da okuduğum gerçek hayatımda endişe yaratmaya başlayınca korkuyla ilgili her etkinliği hayatımdan çıkarttım. Shirley Jackson’ın romanından uyarlanan The Haunting Of A Hill House (Tepedeki Perili Ev) dizisiyle tekrar korkuya geri döndüm. Diziyi çok sevdim, kurgusu, çekimleri, oyunculuk son derece başarılı. Özellikle finalde verdikleri mesaj oldukça anlamlı. Mesajdan uzun uzun bahsetmek isterdim ama bu sefer seyretmenizin anlamı kalmayacak.
 

 
MR MERCEDES
 
Sosyopat bir seri katil emekli dedektife kafayı takar. Sürekli mesajlarıyla onu taciz ettiği gibi dedektife yakın olan insanlara da zarar vermektedir. Emekli dedektifin tek bir çıkışı vardır seri katili yakalamak. Bu diziyle birlikte tekrar Stephen King okumaya ve yazdığı senaryoları izlemeye karar verdim.
 

  
THE DISCOVERY OF WITCHES (CADILARIN KEŞFİ)
 
Matthew yaşının kaç olduğu bilinmeyen bir vampir Diana’da güçlerini yeni yeni keşfeden bir cadı. Bu ikili Oxford üniversitesinde birbirleriyle tanışırlar ve aşık olurlar. Gelgelelim Matthew’in annesi cadı düşmanıdır, ayrıca vampirlerle cadıların aşk yaşaması yasaktır. Bizim zamanımızdaki zengin kız fakir oğlan çatışmalarından doğup seyirciyi gözyaşı içinde bırakan aşk hikayeleri evrildi ve vampir ile cadı aşkına dönüştü, üniversite ortamında bedenlendi. Aralarına şeytanlar girdi. Hadi hayırlısı...
 

 
LUCİFER
 
Cehennemim Efendisi olan şeytan yaşadığı hayattan bıkıp Los Angelas’ta yaşamaya karar verir ve orada bir polis memuruna aşık olur. Peşinden melek kardeşi Amenadial, annesi ve diğerleri de gelmeye başlar. Tabi ki babasının gözü her zaman üzerlerindedir. Lucifer dizisinin ilk bölümü yayınladıktan sonra özellikle dini çevrelerden tarafından eleştirilmiş. Sonrasında ilk bölümdeki konudan uzaklaşılarak polisiye tarza geçiş yapılmıştır. Thomas Ellis, Lucifer Morningstar karakterini büyük bir başarıyla canlandırmaktadır. Kendisi Once Upon A Time dizisinde de Robin Hood karakteriyle de çok etkileyiciydi. HayranıyımJ
 


YOUNG SHELDON (GENÇ SHELDON)
 
Big Bang Theory dizisindeki Sheldon karakterinin çocukluğu ve aile ilişkileri anlatılmaktadır. Deha Sheldon’ın hayatı üstün zekası ve çocuk kalbiyle yorumlayışı oldukça etkileyici.
 

 
 ŞEKERONYA
 
İzmir Devlet Operasında sahnelenen bir çocuk operası Şekeronaya. Müziği, sahne tasarımı ve konusuyla çok başarılı. Şekeronya’nın haylaz çocuğu Fırıldak evden kaçar ve yeni arkadaşlar edinir. Şekeronya’ya yani Masal Ülkesine geri dönmek için bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Şekeronya’ya giriş ancak kitap ile mümkündür çünkü masal kahramanlarının yaşayabilmesi için çocukların kitap okuması gereklidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ