Bu makale 08 Ekim 2018 13:10:50 Tarihinde eklenmiştir.

Hadi İngilizce Öğrenelim

Okullar açıldı. Uzun bir tatilden sonra derslerin yoğun temposuna alışmam biraz zaman aldı. Bu sene sınıflarımın hepsi başlangıç seviyesinde, bu yüzden de ilk derste öğrencilerimle tanıştıktan sonra onlara İngilizce öğrenme becerisi ve bu beceriyi geliştirme yolları konusunda bir konuşma yaptım. İngilizce öğrenmek isteyenlerin işine yarayabileceğini düşündüğüm içinde paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle İngilizce öğrenme hızının herkes için aynı olmadığının altını çizmeliyim. Kimi insan dil öğrenmeye çok yatkın oluyor ve bir şekilde maruz kaldığı yabancı dili doğal yollarla çaba göstermeksizin öğrenebiliyor. Buna örnek olarak BTS grup üyelerinden bir tanesinin sadece “Friends” dizisini izleyerek İngilizceyi öğrenmesini örnek gösterebilirim. Kimi insan dersten sonra öğrendiklerini evde tekrarlayıp ve yazılı egzersizlerle pekiştirip sınavlarda başarılı olabiliyor. Kimisi de – Anadolu Lisesi Hazırlık sınıfında  benim deneyimlediğim gibi- tüm çalışmalarına tekrarlarına rağmen sadece ortalama bir not alabiliyor. Fakat benim şahsi tecrübem bu insan sonradan (o kendini başarısız gördüğü) yabancı dili kullanırken çok iyi hissetmeye başlayabiliyor. Bunu birikim gibi düşünebilirsiniz. Bir şeyi depoluyorsunuz, depoluyorsunuz, depolayacak yeriniz kalmayınca bari kullanayım deyip açığa çıkartıyorsunuz.
 
Nasıl bir öğrenci olursanız olun İngilizce öğrenmeyi bir hayat biçimi haline getirmeniz gerekiyor. Çünkü İngilizcenin ucu bucağı yok. Kelimler var, ileri seviye dil yapıları var, sokak dili var, deyimleri var, akademik İngilizce var, var da var... Ayrıca İngilizce, öğrendim oldu bitti, bana lazım olduğu zaman açar kullanırım gibi bir şey de değil. İngilizce ikinci plana alındığı zaman size küser ve körelir. Bir bakmışsınız bildiğiniz kelimeler aklınıza gelmiyor, doğru düzgün cümle kuramıyorsunuz, okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Günlük hayatınızın içine İngilizce öğrenmeyi yerleştirmezseniz ilerleyen zaman içinde başladığınız noktaya dönmeniz hiçte düşük bir olasılık değil. Peki İngilizce öğrenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirmemiz için ne yapmalıyız?
 
Aslında yaşadığımız çağda İngilizceden uzak durabilmek büyük başarı çünkü gelişen teknoloji, internet, cep telefonu uygulamaları, bilgisayar oyunlarının genellikle dili İngilizce. Benim İngilizce öğrendiğim zamanları ve öğretmenliğin ilk senelerini hatırlıyorum da halimiz içler acısıydı. Ders kitaplarının kasetleri vardı o zamanlar ve bu kasetler orijinal İngilizce bir konuşmayı dinleyebilmemiz için tek yoldu. Genelde kasetçalarların hoparlörlerinden çıkan ses boğuk boğuktu. Kısacası o kasetteki duygusuz insanların konuşmalarını dinlemek tam bir işkenceydi. İngilizce şarkı dinlemek, hele hele şarkı sözlerine ulaşmak çok zahmetli ve pahalıydı. Şarkı sözlerine ulaşmanın tek yolu orijinal kaseti almaktı. Evde kendi kendine çalışman için sadece kitaplar vardı. Kitaplardaki alıştırmalarda tek düze ve ezbere dayalıydı. Oysa şimdi her şey elimizin altında. Birazdan sıralayacağım taktikleri hayatınıza geçirirseniz güzel bir sonuç alabileceğinizi düşünüyorum.
 
 1. Yabancı dizileri İngilizce altyazıyla izleyin. Eğer yabancı dizileri Türkçe dublajla izliyorsanız, önce İngilizce dublaj Türkçe altyazıyla izleyin, üç dört ay sonra İngilizce altyazıya geçin. Önemli olan diziyi tüm detaylarıyla anlamanız değil, önemli olan İngilizceye uzun süre maruz kalmanız. Eğer diziyi anlamak istiyorsanız aynı bölümü iki kere izleyin. İngilizce altyazılı dizi izleyerek hem dinleme hem de okuma becerinizi geliştirebilirsiniz. Friends, How I Met Your Mother, The Last Man on Earth, Fringe gibi dizilerde kullanılan İngilizce aksan gayet anlaşılır.
 
 1. Sevdiğiniz şarkıların şarkı sözlerini çıkarın ve bu şarkıları şarkıcıyla birlikte söyleyin, kısaca karaoke  yapın. Bu uygulama  sizin İngilizce kelimelerin doğru telaffuzunu öğrenmenize yardımcı olacaktır.
 
 
 1. Bilgisayar oyunlarını seviyorsanız, İngilizce oynamayı tercih edin.
 
 1. Busuu, Duolingo gibi cep telefonuna yüklenen İngilizce öğrenme programları var. Bunların ücretsiz olanları da var. Bu programlardan bir tane edinin ve günde yarım saatinizi bu programlardan İngilizce öğrenmek için kullanın.
 
 
 1. İngilizce konuşma yapmanız için oluşturulmuş internet siteleri var. Buralara üye olun ve anadili İngilizce olan ya da İngilizcesi iyi olan yabancı arkadaşlar edinin ve onlarla internet üzerinden İngilizce konuşun.
 
 1. Eğer İngilizce öğrenmek için okula ya da bir kursa gidiyorsanız düzenli olarak dersleri evde tekrarlayın ve verilen ödevleri zamanında yapın.
 
 
 1. Asla ne olursa olsun ümitsizliğe kapılmayın. İngilizce öğrenmeyi kafanıza koyun, elinizden ne geliyorsa yapın. Er ya da geç öğreneceksiniz.
 
Artık bilginin dili İngilizce, yeniliklerden haberdar olmak, çağı zamanında yakalamak istiyorsanız İngilizce öğrenmeniz şart. Öğrenmenin yaşı yoktur, istediğiniz her zaman öğrenebilirsiniz. Diğer yandan ne demiş atalarımız :”Erken giden yol alır.”
 
Sevgiyle kalın
 
 

Don't know much about history,-tarih hakkında çok fazla şey bilmiyorum 
don't know much biology.-biyoloji hakkında çok fazla şey bilmiyorum 
Don't know much about a science book,-fen kitabı hakkında çok fazla şey bilmiyorum 
don't know much about the french I took.-gördüğüm fransızca hakkında çok fazla şey bilmiyorum 
But I do know that I love you,-fakat şunu biliyorum seni seviyorum 
and I know that if you love me, too,-ve senin de beni sevdiğini bilsem 
what a wonderful world this would be.-ne şahane bir dünya olurdu 
 
Not: Başlangıç seviyesinde sınıflara ders verirken çok konuşman gerekiyor. O kadar çok konuşmuşum ki bu hafta sonu faranjitten evde boylu boyunca yattım kaldım.
 
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
 • Ramazan
  Ramazan , 11 Ekim 2018 11:39:06
  Teşekkürler.
  Thank you
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:13
Güneş
04:59
Öğle
12:32
İkindi
16:24
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ