Bu makale 27 Eylül 2018 20:45:02 Tarihinde eklenmiştir.

Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor

Geçenlerde dört tip olumsuz duygunun hayatımızı kararttığını okudum.

Geçenlerde dört tip olumsuz duygunun hayatımızı kararttığını okudum : 1) Korku 2) Öfke 3) Acıma/Acındırma 4) Suçluluk. Bu duygulara kapıldığımız anda duyguları bize hissettiren kişiye bütün pozitif enerjimizi verdiğimiz gibi onun da bütün negatif enerjisini yüklendiğimizi duyunca dehşet içinde kaldım. Kesinlikle doğruydu. “İyiler çok yaşamaz”, “Kötüler hep kazanır.” gibi sözler boşuna söylenmiyordu. Kötü insanlar kendi çıkarları doğrultusunda ilerleyebilmek için her yolu deniyorlardı. Sınırları yok onların, karşı tarafın duygularını düşünüp ona göre hareket etmek gibi dertleri de yok. Tek hedefleri olası tehlikelere karşı çıkarlarını korumak için önlemler almak  ve hedeflerine ulaşmak için gerekli kadroyu kendi yörüngelerine sokmak. Mobbing (iş yerinde örgütlü bir şekilde bir kişinin kasıtlı olarak  üzerine gelinmesi) gibi durumlar hep bu tür insanlar yüzünden oluyor. Mobbing etkisi altına giren kişi bu dört temel duygunun girdabına sürükleniyor adeta. Peki bunun için ne yapmak gerekir? Bence bir iş yerinde insanlar sonsuza kadar aynı görevde kalmamalı, rotasyon olmalı. Ya da o görevde kalıp kalmaması seçimle belirlenmeli.
 
Diğer yandan iş yerlerinde bu tip uygulamalar, düzenlemeler yapılsa da toplum denilen hepimizin içinde var olduğumuz bir olgu var. Toplumda da iyiler var , kötüler var ve tıpkı işyerinde olabileceği gibi günlük hayattaki insanlar ve deneyimlenen durumlar da size bu dört temel duyguyu yaşattırabiliyorlar. Bu duyguların girdabına kapıldığımız anda  felakete doğru sürüklenmeye başlıyoruz. Peki nasıl baş edebiliriz böylesi bir dünyada bu duygulardan uzak kalmayı? Aklıma teslimiyet kavramı geliyor. Olan her ne ise onu olduğu gibi kabul edip yoluna devam etmek. Kötü bir insanla savaşamazsın, sana yaptığı haksızlıkları ondan savaşarak geri alamazsın. Çünkü o kötüdür ve ona göre kazanmak için her yol mubahtır. Onu yenmek için onun gibi savaşman gerekir. Onun gibi savaşırsan artık sen sen olmaktan çıkarsın, o kötü insana dönüşürsün. O zaman kazansan da acaba gerçekten kazanmış olur musun? Bence sadece o sevmediğin kişiye dönüşmüş olursun. Bu hoşuna gider mi? Tek çözüm teslimiyet; olanı olduğu gibi sabırla kabul edip kendi yolunda Allah’a, evrene, hayata, büyük resme güvenerek ilerlemek. Sana çok iyimser gelebilir sözlerim. Ama hayat bana bunu öğretti.
 
Geçenler de izlediğim “Kelebek Etkisi” adındaki bir film de bana düşüncelerimin doğruluğunu başka bir açıdan gösterdi. Filmde ana karakterin geçmişe dönüp olayların seyrini değiştirme gücü vardı. Baş karakterin sevdiği bir kız vardı, tek isteği bu kızla mutlu bir beraberlik yaşamaktı. Bu mutlu sona kavuşabilmek için defalarca geçmişe gitti ve olayların seyrini değiştirdi. Olaylar farklı bir şekilde gelişse de sonuç hep aynı oldu: kızla oğlan mutlu sona kavuşamadı. Ne kadar kabul etmek istemesem de kader diye bir şey var. Bazı şeyleri ne yaparsak yapalım değiştiremiyoruz. Bu noktada sadece iki seçeneğimiz var: 1) İstediğimiz olmadı, olmuyor diye sürekli şikayet edip hem kendimizi hem çevremizi mutsuz etmek. 2) Olmayanı kabul edip yüzümüzü başka olasılıklara , önü açık olan yollara çevirmek. Çalışmaya, yaşamaya, paylaşmaya devam etmek.
 
Hayatın kendi içinde bir düzeni var, asla büyük resmi görebilecek kadar bilge olabileceğimi düşünmüyorum. Sadece hayatla inatlaşmaktan vazgeçip, olanın olmasına ve gitmesine izin verip bana sunulan hayatı keşfedebilirim. Ve o zamanda herkesle ve her şeyle barışık ve huzurlu yaşamayı öğrenebilirim gibi geliyor.
 
Neşet Ertaş’a, büyük ustaya, kalpten yaşayıp dehasıyla sanata aktarana saygıyla... 

Sen ağladın canım ben ise yandım
Dünyayı gönlümce olacak sandım
Boş yere aldandım boş yere kandım
İrengi gözümde solan dünyada

Ah yalan dünyada yalan dünyada

Yalandan yüzüme gülen dünyada
 
Etiketler
Yorum Yap
Melike Yıldız Diğer Yazıları
İzmir Hayal Parkı
ÖNÜMDE BOŞ BİR UZAM
​KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİN KALMAYINCA...
MİDİLLİ 2: BALIKÇI KAPTAN
​MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ
DİYARBAKIR
URFA 4 : HARRAN ve TEK TEK DAĞLARI MİLLİ PARKI
​URFA 3: GÖBEKLİTEPE
​URFA 2 : SIRA GECESİ
​URFA 1: URFA SARISI
BİRAZ DAHA GÜNEŞ
​BAR KUŞU
​YAZI İŞÇİLİĞİNE GİRİŞ
DÜNÜN DÜNYASI
SEN BANA FAZLA İYİSİN
​AMSTERDAM’DA EV ÖZLEMİ
​BRÜKSEL’DE HEM DELİ HEM DİVANE
ANTWERP- GENT – BRUGGE: HIZLI ÇEKİMDE GEZMEK
FLAMAN MI VALON MU?
BİR DEMET KİTAP ve BİR BONUS
OLSUN.
ONDAN, BUNDAN, ŞUNDAN...
DİZİ DİZİ DİZİ 2
​BEN HEP SENİN YANINDAYDIM
​ASİYE KURTARDI!
​NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ
​HER KUŞA BİR YUVA
HER ŞEY HAYATTA KALABİLMEK İÇİN...
ÇIĞLIK: RUHUN İÇSEL RESİMLERİ
ZAMAN ZAMAN
2 OYUN 2 KİTAP
BAL BÖCEĞİ
DİZİ DİZİ DİZİ
​EVCİLLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
EJDERHANA NASIL KENDİNİ SEVDİRİRSİN?
ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYE ÖVGÜ
​AH ÇOK AYIP
ACEP NİÇİN ÜZDÜN BENİ?
YİNE DÜŞTÜK YOLLARA YOLLARA
VAR MISIN YOK MUSUN?
ŞEFKAT MEDİTASYONU
MELİKE LASTİKÇİDE
HADİ KOLAYSA SAKİN OL
Bu 5 Kişi Herkes Olabilirdi
Birbirimizi Taşımak
TEŞEKKÜR EDERİM
DİLİ OLAN KONUŞUR AMA NASIL?
İKİNCİ DİL ÖĞRENİMİNE DAİR HURAFELER
​YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK
BABAMIN 45LİKLERİ
1 KADIN 3 ŞAİR: OLAY NEDİR?
ÜÇ ADAM: FREDDIE , MÜSLÜM, LEONARD
KARANTİNA
CHOW CHOW
ŞEKERONYA
Aramadan Bulunmaz
BEN KENDİM İNSAN
Hadi İngilizce Öğrenelim
Çöpçatan
Dört Tip Olumsuz Duygu Hayatımızı Karartıyor
Hayal Et
Nerede Kalmıştık?
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:31
Güneş
06:54
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ