Bu makale 26 Ocak 2018 21:33:02 Tarihinde eklenmiştir.

Şanssız Urfam

Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki sorunlarını yaz yaz bitmiyor. 2016 ADNKS verilerine göre nüfusu 1 milyon 940 bin 627 olan ve Türkiye illeri nüfus büyüklüğü sıralamasında 9. sırayı alan Şanlıurfa'da elini nereye atsan karşına koskoca bir sorun çıkıyor.

 Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki sorunlarını yaz yaz bitmiyor. 2016 ADNKS verilerine göre nüfusu 1 milyon 940 bin 627 olan ve Türkiye illeri nüfus büyüklüğü sıralamasında 9. sırayı alan Şanlıurfa'da elini nereye atsan karşına koskoca bir sorun çıkıyor. 

    İlimizdeki tarihi ve kültürel değerlerden biri veya birkaçı herhangi bir şehrimizde olsa o şehri her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ederdi. Şöyle Türkiye coğrafyasına bir göz atacak olursak hangi şehrin Şanlıurfa'dan tarih ve kültürel olarak fazlası var.

    Onlarca peygamberin doğduğu ve yaşadığı, tarihin başlangıç noktası ve Hz.Adem'in çiftçilik yaptığı Harran'ı, Göbeklitepesi, Halil-ür Rahman ve Aynzeliha Gölleri, Hz.İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı, putları kırdığı şehir, Hz.Eyyub peygamberin yaşadığı, çile çektiği sabır mağarası, Hz.Musa'nın çobanlık yaptığı ve mucizevi asasını burada Şuayp peygamberden aldığı Şuayp Şehri, Hz.Yakub'un ve Hz.Yusuf'un yaşadığı yer, ay ve güneş tanrılarının tapınaklarının bulunduğu mağaraları, Hz.İsa'nın mucizevi mendilinin bulunduğu ve minaresinin eni ile yüksekliğinin aynı olduğu Ulu Cami'si, son devrin en büyük alimlerinden olan Üstad Bediuzzaman Said Nursi'nin kabrinin bulunduğu Dergah'ı, Amazon kraliçelerinin ve Aşil'in mızraklarının bulunduğu, kelaynak kuşlarının ve siyah güllerin vatanı, Arap atları, ceylanları, göz kamaştıran hayatlı evleri, hanları, yemek kültürü ve mutfağı velhasıl çiğköftesi, fıstığı, kebapları ve sıra geceleri ile yaşadığımız bu güzel şehrimizi yeterince tanıyor ve tanıtabiliyor muyuz? Hayır.

    Her zaman yazdığım gibi; Urfa Balıklıgöl ve ciğer kebabından ibaret değildir. İdarecilerimizin Urfa için yeterli, gerekli çalışmaları ve hizmetleri yaptıklarından emin değilim.
    Temizlik, su, ulaşım ve denetim belediyenin günlük görevlerindendir. Asıl olan gereken yerlerde gereken denetim yapılıyor mu? Belediyenin hizmet alanı içindeki esnaflar denetleniyor mu? Mesela ekmek konusunda Urfa'da en düşük kaliteli un kullanıldığını düşünüyorum. Çarşıda esnaf alabildiğine dükkanları yolun ortasına kadar yaymış. İnsanlar birbirine değmeden geçemiyor. Belediye zabıtaları sadece göstermelik olarak Haşimiye Meydanı'nda duruyorlar.

    Bu şehirde temizlik sıfır, her gün sular ve elektrikler kesiliyor. Her seçim arifesinde kapı kapı dolaşan muhtarlarımız, mahallenin ve mahallelinin hangi sorunlarıyla ilgileniyor? Konu ve sorun o kadar çok ki. Ama yazamıyorum çünkü uzun yazıları kimse okumuyor, yazık. Bu şehir bizim, başka da Urfa yok.
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?