Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu makale 01 Ocak 2018 09:30:59 Tarihinde eklenmiştir.

Erdem neydi?

Erdemli olmak neydi? Bildiğimiz ERDEM, günlük hayatta durumlar için kullandığımız ‘erdemli’ anlamlandırmasıyla olması gereken erdem aynı erdem miydi? Arada ne kadar fark vardı? Bunu tartışalım istiyorum.

Erdemli olmak neydi?  Bildiğimiz ERDEM,  günlük hayatta durumlar için kullandığımız ‘erdemli’ anlamlandırmasıyla olması gereken erdem aynı erdem miydi?  Arada ne kadar fark vardı?  Bunu tartışalım istiyorum.

Erdemli olmak genellikle takdir toplayan iyi olduğunu düşündüğümüz eylemlerdi genellikle. Büyüklere saygı,  yaşlılara otobüste yer vermek, dürüst olmak,  çalışkan olmak,  vatansever olmak erdemlerden bazılarıydı.

Aristoteles de erdem altın ortaydı. Azlardan ve çoklardan uzak durmaktı, ölçü ahlakıydı. Dinler de erdem aşırılıklardan uzak durmaktaydı…

Dinlerin geliş amacı neydi peki?  Aslında amaç erdemli bir toplum yaratmaktı. Bunu nasıl başarırız diye dinler,  siyasetler, çeşitli teoriler pratiğe yeterince dönüşmediği için bir türlü erdemli olamadık. Savaşlar oldu, hükumetler değişti, yine bir türlü doğruyu bulamadık erdemli olamadık.

ERDEM sadece dinin ya da ahlakın konusu değildir.

Felsefeciler , din adamları , siyasetçiler,  bilim adamları toplumu ileri götürmek isteyen yazarlar,  şairler,  kanaat önderleri aslında hep erdemin peşindeydiler. Erdem sadece dinin ya da ahlakın konusu değildi. Bütün konular için felsefenin genel açıklamaları ve bireysel konular için bilimin açıklamaları çabaları da bu yolculuğun basamakları idi, emekçileri idi. Tabi bu kadar çalışanı olan bir konuda ne kadar ilerdeyiz. Verimli çalışmış
mıyız?  Tartışılır!

Erdem le erdim aynı yer midir?  Bilemedim? Olgunlaşmak,  dünyayı anlamak , kemale ermek de erdem olarak görülür.  İyi , güzel ne varsa,  düşünce – duygu bütünlüğü sağlayan ne varsa erdem gibi görünüyor.

Bilgili olmak,  fit olmak,  güçlü olmak da birer erdem konusu. istenen ne varsa erdem orda sanki. Net bir tanım yapmak kolay görünmüyor.  Aynı şey farklı durumlarda erdemli ve başka durumlarda erdemsiz görünebiliyor.

Örneğin kısa boy normalde jokey değilsen erdemsiz bir durum olarak görülür,  ve birçok konu ve amaç için yetersizlik ifade ediyor.  Ama jokey için erdem kısa boy ve az kilo olarak karşımıza çıkıyor. Buna benzer  çok sayıda örnek verebiliriz.

Silah savaş durumunda ya da savunmak için erdemli bir şeyken normal zamanda erdemden uzaktır.  Örneklerden de anlaşılacağı gibi erdem için koşullar önemli ve belirleyicidir . Eğitim için de kaygı istenen bir şey olmamasına rağmen,  hiç kaygı olmadığında yine başarı mümkün olmuyor. Bu konuyu genişleterek ilerleyen haftalarda yazmayı düşünüyorum.
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 7°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:25
Öğle
12:27
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?