Bu makale 14 Aralık 2017 12:03:08 Tarihinde eklenmiştir.

Paylaşılamayan Şehir: Kudüs

Kudüs şehri 3 semavi din için içerisinde barındırdığı önemli unsurlar dolayısıyla son derece önem taşıyan bir şehirdir.

Kudüs şehri 3 semavi din için içerisinde barındırdığı önemli unsurlar dolayısıyla son derece önem taşıyan bir şehirdir. Şehrin dini fonksiyonlarına bakıldığında Kudüs, Yahudiler için aşağı yukarı 3000 yıl, Hristiyanlar için 2000 yıl ve Müslümanlar için 1400 yıl civarında kutsal kabul edilmektedir. Şehrin kutsal kabul edilmesine götüren sürece bakıldığında Yahudiler için Kral Davud’un şehri Milattan Önce 10. yüzyılda ele geçirmesiyle kutsallaşmıştır. Hıristiyanlar için Hz. İsa’nın burada yaşaması, Kutsal Kabir Kilisesi (Hz. İsa’nın yeniden dirileceği yer) olarak adlandırılan kilisenin burada olması nedeniyle kutsanmıştır. Kudüs’ün Müslümanlar için önemi ise: Şehrin Müslümanlar için, Hz. Muhammed’in cennete Kudüs’ten çıkması, İsra Suresi’nin ilk Cüzü, Hz.Muhammed’in cennete olan bu gezisinin Mescid-i Aksa’dan gerçekleştiğini belirtmesi ve Kıblenin, Mekke’deki Kâbe’den önce Kudüs olması Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmesini sağlamıştır. Kudüs’ün üç semavi din için önem taşıması şehrin paylaşılamamasına neden olmuş tarihsel süreçten günümüze kadar zaman zaman çatışmaların olmasına neden olmuştur.

Son günlerde ABD’nin İsrail Başkonsolosluğunu kudüs’e taşıması kararı üzerine şehir tekrar karışmaya başladı. ABD’nin bu kararı Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyan İslam devletlerini hiçe sayma anlamına gelmiştir. Bunun üzerine İstanbul’da toplanan İslam işbirliği teşkilatı ABD’yi kınayan karar aldı ve doğu Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti olduğunu kabul ettiğini ilan etti.

ABD’nin Kudüs kararıyla ilgili neler yapılmalı sorusu sorulduğunda İslam devletleri ABD’ye ambargo uygulamaları durumunda ABD kararından vazgeçmek zorunda kalacaktır. Çünkü en fazla petrol aldığı ülkeler, üslerinin bulunduğu ülkeler İslam ülkeleridir. Türkiye’deki incirlik üssü ABD için hayati önem taşımaktadır. Üssün kapatılma ihtimali dahi kararın geri çekilmesine neden olabilir. Yoksa İslam ülkeleri istedikleri kadar İsrail ve ABD ‘yi kınasınlar ne yazık ki sonuç alınabileceğini düşünmüyorum…
 
 
 
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Hasan
    Hasan , 14 Aralık 2017 15:27:06
    Derinlemesine bilgilendirdigin icin tesekkur ederim.urfa nin gelecegi adina ilham veriyorsunuz
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:32
Güneş
06:52
Öğle
12:43
İkindi
15:52
Akşam
18:24
Yatsı
19:38
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ