Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu makale 28 Kasım 2017 17:08:04 Tarihinde eklenmiştir.

Hz. Jesus ve Hz. İsa aynı kişiler mi?

Bu hafta yazacağım yazımda, Tarih’in tozlu sayfalarını biraz koklamak ve tozunu almak istedim. Bizler neleri biliyoruz ya da bildiklerimizin ne kadarı doğru? Ve hangimiz anlattığımız bir konuyu ezber dışında bir amaçla araştırıp inceledik ki? Kitaplarda ne yazıyorsa harfi harfine aktardık nerdeyse hiç sorgulamadan. Peki doğru mu bu yaptıklarımız? Bunlar doğru diye düşündük mü? Ne haddimize sakın demeyin çok sinir oluyorum bu cümleye!! Kulak verin bu sözüme: hemen hemen her insanda bilim adamlarına varacak seviyede akıl var; bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki aklınızı kullanın! Düşünmeyi ve akıl yürütmeyi her alanda kullanmaya çalışın o zaman göreceksiniz ki aklın ve düşüncenin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

 Bu hafta yazacağım yazımda, Tarih’in tozlu sayfalarını biraz koklamak ve tozunu almak istedim. Bizler neleri biliyoruz ya da bildiklerimizin ne kadarı doğru? Ve hangimiz anlattığımız bir konuyu ezber dışında bir amaçla araştırıp inceledik ki? Kitaplarda ne yazıyorsa harfi harfine aktardık nerdeyse hiç sorgulamadan. Peki doğru mu bu yaptıklarımız?  Bunlar doğru diye düşündük mü? Ne haddimize sakın demeyin çok sinir oluyorum bu cümleye!! Kulak verin bu sözüme: hemen hemen her insanda bilim adamlarına varacak seviyede akıl var; bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki aklınızı kullanın! Düşünmeyi ve akıl yürütmeyi her alanda kullanmaya çalışın o zaman göreceksiniz ki aklın ve düşüncenin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

 Bu yazdıklarım gerçekten çok ciddi araştırmalar sonucu ortaya çıktı; ilginç bir sonuçla karşılaştım ve ne kadar yanıldığımızı buldum. Bu yazıyı yazmadan önce: tarihten, dilerden (Arapça, Latince ve İngilizce’den), kutsal kitaplardan (Kur’an-ı Kerim, İncil/Bible ve Tevrat’tan ) ciddi şekilde incelemelerden istifade ettim. Bu yazdıklarımı anlayabilmek için tarihi, dilleri ve gramer bilgisini iyi bilmek gerekiyor. Lütfen dikkat edin okurken ve ben de elimden geldikçe en basit şekilde açıklamaya çalışacağım sizlere.

Dillerden diğer dillere isimler hiç değişmeden geçiyor. Harf farklılıkları olsa bile isimler telaffuz edilirken birbirine yakın şekillerde telaffuz edilir. (Adem/Adam; Davud/David; Muhammed/Mohommed gibi) dikkat edilirse eğer isimlerin okunuşu,  yazılış ve telaffuzu birbirine çok benziyor. Ama nedense Hz. İsa’nın ismi İngilizcede Jesus ve dikkatimi çekti hemen. Harfler farklı olsa bile iki isim aynı şekilde telaffuz ediliyor. Kendi kendime dedim ki burada bir yanlışlık var ve ciddi bir çelişki var bu isimlerde. Bu isimler aynı kişiler olabilir mi dedim? Biraz tefekkür edince aynı kişiler olmadığını anladım. Hz. İsa; Jesus değilse Jesus kim? Peygamberler tarihine baktım ve peygamber isimlerini tek tek yazdım kağıtlara ve karşılaştırdım. Kur’an-ı Kerim’de yer alan hiçbir isim ile benzerliği yoktu. Bunun akabinde ise tarihi araştırmalara başladım. Ve nihayetinde Hz. Cercis diye bir isme rastladım bu isim; İngilizcedeki Jesus isminin telaffuzu ile uyum içinde idi. Bu peygamberin doğum tarihi Gregorian Takvimi (Milat) olarak ‘’0’’ veya Gregorian sonra (Milattan sonra) ‘’3’’ veya ‘’7’’ yıllarına denk geliyordu. Hemen Latince ve İngilizcede kullanılan takvim ismine baktım ve Gregorian takvim kullanılıyordu. Hz. İsa nerede peki dedim? İmam Rabbani’n kitaplarını okurken ‘’ulu’lul azam peygamberler arasında 1000 yıldan az zaman olmaz’’ diyordu. Ama hesapladım Jesus ile Hz. Muhammed arasında 571 yıl gibi bir zaman farkı vardı. Biraz daha sonuca yaklaştığımı hissettim.  Aslında konu çok uzun ve birbirine benzeyen o kadar çok şey var ki birbirinden ayırt etmek çok zor. Tarihte yolculuk etme imkânımız yok ancak yazılı belgelerden bir şeyler çıkarmak mümkün olabiliyor. Yine de her şeyin doğrusunu Allah cc bilir.

Özet olarak: Hz. İsa’nın doğumu miladi olarak sıfır (0) değil bundan çok önce olduğu, bugün Hz. İsa olarak Hristiyanların kabul ettiği Jesus ise başka bir peygamberdir diye düşünüyorum. İslam inancında bütün peygamberlere iman vardır, biz de bütün peygamberlere iman ediyoruz.

‘’Tüm hayatım boyunca kelimelere hep onları ilk kez görüyormuşum gibi merakla baktım.’’ -Ernest Hemingway-
 
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 2 Yorum
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 7°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:25
Öğle
12:27
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?