Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu makale 03 Kasım 2017 15:46:46 Tarihinde eklenmiştir.

Arakan Zulmüne Bakış

Myanmar ülkesinin 7 eyaletinden biri olan Arakan eyaleti son yıllarda çatışmamaların odağında bulunup, bununla adını tüm dünyaya duyurmuştur. Belirli bir alanda ortaya çıkan karışıklık durumunda normal koşullarda ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin gibi devletlerin müdahil oldukları görülmekteyken Arakan’a farklı baktıkları ortaya çıkmıştır.

Myanmar ülkesinin 7 eyaletinden biri olan Arakan eyaleti son yıllarda çatışmamaların odağında bulunup,  bununla adını tüm dünyaya duyurmuştur. Belirli bir alanda ortaya çıkan karışıklık durumunda normal koşullarda ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin gibi devletlerin müdahil oldukları görülmekteyken Arakan’a farklı baktıkları ortaya çıkmıştır.

Arakandaki çatışmalara bakıldığında ikinci Dünya Savaşından sonra İngilizlerin bölgeden çekilmesi üzerine Arakan’daki Müslümanlar bağımsız devlet kurmaya çalışmışsa da başarılı olamamış, bölgedeki halk ile Myanmar ordusu arasında sahada çatışmalar ortaya çıkmıştır. Bölgede günümüze kadar zaman zaman yeni çatışmalar meydana gelmiştir. Myanmar hükümetinin baskısı sonucu bölgedeki Müslümanların büyük bir kısmı Bengladeş’e kaçarak mülteci konumuna düşmüştür. Birleşmiş Milletlerin çabalarıyla mültecilerin bir kısmı ülkelerine geri dönebilmişken son yıllarda Arakanlı Müslümanlar üzerindeki baskı artış göstermiştir.

Arakandaki çatışmaların ve ülkede yaşanan insanlık dramına güçlü ülkelerin sessiz kalmasının temel nedenine bakıldığında, Arakan eyaletinin güçlü petrol yataklarının olduğu görülmektedir. Myanmar devletinde dini inanışın büyük kısmı Budistlerden oluşmaktadır. Ülkedeki faşist Budistlerin büyük kısmı arakanda yaşayan Müslümanların ülkeyi terk etmelerini istemekte bu amaçla Müslüman köylerine baskınlar yaparak evleri de yakıp yıkarak ordu ile birlikte hareket ettikleri görülmektedir. Birleşmiş Milletlerin en son yaptığı açıklamada Arakanda etnik temizlik yapıldığı ve derhal durdurulması gerektiğini ifade etti. Ancak myanmar hükümeti halen zorbalığa devam ediyor. Bu zorbalıkta güvendiği ülkeler Hindistan ve Çin gibi ülkeler olduğu görülüyor. Çünkü bu ülkelerin Arakan eyaletinin bulunduğu alanlarda çıkarları var ve ne yazık ki Müslümanları çıkarlarında feda ediyorlar…
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
9°C / 8°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:25
Öğle
12:27
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?