Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu makale 27 Ekim 2017 14:34:20 Tarihinde eklenmiştir.

Neyin kafasını yaşıyoruz!

Neyin kafasını yaşıyosun! . Bildiğimiz, duyduğumuz bir espri. Bu espriye hangi durumlarda maruz kalıyoruz? Bu hakikaten espri denilip geçilecek kadar basit bişey mi? Bu konuda söylemek istediklerim var. Espriler, komiklerden ortaya çıkar, komik ise eksik olandan, ortalamanın üstünde ya da altında algılanan, beklentinin dışına çıkan durumda belirir. Bir jokeyi yolda görsen boyuna kilosuna bakarak gülersin. Ama aynı adamdan kazandığı yarıştan sonra ya da farketmez işini yaparken hipodromda imza istersin. 2 metre üzeri boyda bir basketbolcuya baktığında yine duygu benzerdir! Dolayısıyla alışılmışın dışında burun, boy, saç vs. herhangi duyusal bişey espri konusu olabilir.

Neyin kafasını yaşıyosun! J. Bildiğimiz, duyduğumuz bir espri. Bu espriye hangi durumlarda maruz kalıyoruz? Bu hakikaten espri denilip geçilecek kadar basit bişey mi? Bu konuda söylemek istediklerim var. Espriler, komiklerden ortaya çıkar, komik ise eksik olandan, ortalamanın üstünde ya da altında algılanan, beklentinin dışına çıkan durumda belirir. Bir jokeyi yolda görsen boyuna kilosuna bakarak gülersin. Ama aynı adamdan kazandığı yarıştan sonra ya da farketmez işini yaparken hipodromda imza istersin. 2 metre üzeri boyda bir basketbolcuya baktığında yine duygu benzerdir! Dolayısıyla alışılmışın dışında  burun, boy, saç vs. herhangi duyusal bişey  espri konusu olabilir.

Zihinsel faaliyetlerimiz verilerini dışardan, duyusal dünyadan aldığına göre düşüncelerimizi ifade ettiğimizde neyin kafasını yaşıyor demeleri de bundandır. Zihnimiz duyu algısını temel alarak gelişir soyuta yükselir. Biz dışardan duyu malzemesini alıp zihnimizde işleyerek bilgi oluştururuz. Yani soyut dünyamız somut olana göre şekillenir. Bu sayede düşünceleride eşyalar gibi yan yana koymaya çalışırız, sabitlemeye uğraşırız. Bunun sonucu olarak ortaya düşünceler anlamında da alışılmışın dışına çıkana espri tepki olarak ortaya çıkar. Fiziksel anlamda alışılmışın dışına çıkıldığında nasıl gülüyorsak düşüncelere de öyle güleriz.

Form olarak bir durum espri olmuşsa, dillere dolanmışsa burda bir felsefe vardır. Bu durum iş için, aşk için, herhangi bir insani durum içinde geçerlidir. Bu espriyi yeri geliyor konuyla alakası olmayan bişey söylediğimizde de duyuyoruz. Dolayısıyla burdaki felsefe derindir, konusuna ve amacına uygun yaşamak gerekir! Konusuna ve amacına göre yaşamayı yani -Erdem- i  başka bir yazımda daha geniş anlatmayı düşünüyorum.


 SAYGILARIMLA…
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 2 Yorum
  • Mustafa Doğan
    Mustafa Doğan , 29 Ekim 2017 22:22:20
    Ćok Haklisiniz Hocam
  • Ali Ergat
    Ali Ergat , 29 Ekim 2017 12:05:53
    Dedikleriniz çok güzel hocam ama başlığı daha dikkatli seçin tam bir uyum halinde olursa daha iyi olur.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
9°C / 8°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:57
Güneş
07:25
Öğle
12:27
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?