Bu makale 21 Temmuz 2017 14:32:30 Tarihinde eklenmiştir.

Urfa’da Vali Ve Bakan Heyecanı

Medeniyetin doğduğu Şanlıurfa, yıllar içerisinde gelişen, büyüyen bir kent olması gerekirken, tam aksine yaşanabilir kentler arasında son sıralardayer alıyor.Şanlı şehrimizin bugüne kadarki geri kalmışlığının birçok nedeni olsa da, sorumluların başında siyasiler ve bürokratlar ilk akla gelen isimler oluyor.

Medeniyetin doğduğu Şanlıurfa, yıllar içerisinde gelişen, büyüyen bir kent olması gerekirken, tam aksine yaşanabilir kentler arasında son sıralardayer alıyor.Şanlı şehrimizin bugüne kadarki geri kalmışlığının birçok nedeni olsa da, sorumluların başında siyasiler ve bürokratlar ilk akla gelen isimler oluyor.


GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da; mevcut tarım, turizm ve sanayi potansiyelinin henüz yüzde onluk kısmı kullanılabilir halde. Bu büyük potansiyeli kullanacak dinamikler, ne yazık kibugüne kadar bir araya gelemedi, ya da gelmedi!
Sivil toplum kuruluşları, akil adamlar ve aklından razı olanlar, kent için her konuda kendi imkânlarıyla çalışmalar yürütse de, birlikte hareket edilemediğinden sonuç istenilen düzeyde olmadı. Tüm bu çalışmalar yapılırken hiçbir şey yapmayanlarda oldu, yapılanları eleştirenlerde.


Bu kentin birlikte hareket edebilmesi, tüm alanlarda başarıya ulaşabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere ihtiyacı var.Kentin menfaati için bir araya gelemeyen, gelse de bir konuda uzlaşamayan bu kitleleri, toparlayacak, komuta edecek, sözü geçecek bir lidere ihtiyaç var.


Peki, bu lider kim olabilir?


Şanlıurfa’ya birçok bürokrat geldi, ciddi anlamda katkısı olanlar oldu, olmayanda!Ama liderlik edemediler. Ancak Şanlıurfa’ya geçtiğimiz günlerde atanan Vali Abdullah Erin,  bu anlamda yeni bir umut ışığı oldu. Geçmiş dönem çalışmalarına ve aldığı eğitimlere baktığımda bu liderliğe haiz özellikleri dikkatimi çekti. Vali beyle tanışınca da,bu tespitlerimde haklı olduğumu anladım.


Halkın içinde olduğunu gördüğümüz, göreve başladığı ilk günlerde bile, habersiz hastane denetimleri yapan, halkın içine vatandaş gibi karışan bir bürokrat,doğrusu bende büyük heyecan uyandırdı.Kendisi ile tanışma fırsatı bulan birçok kişi de aynı kanıya sahip. Bu kentin başına, bu kenti anlayabilecek bölge insanı, denetleyebilecek bir bürokrat, sorgulayabilecek bir liderin geldiği görüşünde hemfikirler


AK Parti hükümetinin bu atamayla Şanlıurfa’ya pozitif ayrımcılık yaptığını bir kez daha anlama fırsatı bulduk. Görev yaptığı her ilde arkasından büyük duaların edildiği Vali Abdullah Erin’in Şanlıurfa’ya atanması susamış çiçeklere verilen can suyu gibi oldu.


Şanlıurfa çok büyük potansiyel bir şehir olması yanında çok zor bir şehirdir, şahsi menfaatlerin ön planda tutulduğu şehirde, il veya ülke menfaati maalesef ikinci sırada yer alıyor.Hal böyle olunca kent için yapılan çalışmalarda birine dokunursanız, işte o zaman kötü insan oluyorsunuz, hele de bu insanların birde siyasi gücü var ise o zaman bu şehirde fazla uzun kalamıyorsunuz.Şanlıurfa için büyük bir şans olan Vali Abdullah Erin’in bu çalışmalarında karşılaşacağı siyasi baskılara hep birlikte karşı durup yanında yer alarak, kentin hak ettiği noktaya gelmesine katkı sağlamalıyız.


20 yıla yaklaşan mesleki hayatım boyunca birçok bürokratı siyasi ve toplumu ilgilendiren kişi ve kuruluşları yakından takip etme fırsatı buldum.


Dünya Gazetesi Bölge Temsilciliği görevini yürütürken, Mardin,Batman,Siirt,Şırnak illerini kapsayan Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği(DİKA) görevini yürüten Abdullah Erin’in o dönem çalışmalarına bizzat şahit olup, haberlerimize taşımıştım. Sayın Erin, DİKA Genel Sekreterliği’ne Kurucu Genel Sekreter olarak atanan ve kısa sürede kuruluş ve kurumsallaşma çalışmalarını ve dört ilde teşkilatlanmasını sağlayan ve bu ajansı Türkiye’deki en iyi ilk 3 ajans arasında yer almasını sağlayan kişiydi.


Kamu-özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi modelleri ile ilgili bilgi birikim ve beceriye sahip Vali Abdullah Erin’in Şanlıurfa’mızın kalkınmasına ve Kamu özel sektör işbirliğine büyük katkıları olacağı şüphesizdir.  Şanlıurfa’nın derdiyle dertlenen, STK başkanlarının gönderdiği mesajlara anında cevap verip, sorunun takipçisi olan, halkın gönlünde taht kuran Şanlıurfa milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanması da, hiş şüphe yok ki, valinin elini güçlendirecektir.


Şanlıurfa için yapacağı hayırlı hizmetler için hem bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, hem de Valimiz Abdullah Erin’le özlenen birlikteliği göreceğimize inanıyorum.
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:32
Güneş
06:52
Öğle
12:43
İkindi
15:52
Akşam
18:24
Yatsı
19:38
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ