Kaya iletti, Bakan Elvan not etti

Mehmet Kaya, TOBB’un en geniş istişare mekanizması olan Konseyler Müşterek toplantısına katılarak Urfalı esnaf ve tüccarların sorunlarını iletti.

Kaya iletti, Bakan Elvan not etti

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yönetiminde yapılan toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da iştirak etti. Sektörler, bölgelerin sıkıntıları ve beklentileri ve salgın sürecinden etkilenen iş kollarının gündemi oluşturduğu toplantıda Mehmet Kaya kürsüde konuşarak Ticaret Borsası üyelerinin taleplerini bir bir sıraladı. Konuşmasına toplantıda emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan Kaya, tarımsal ekonomi üzerine genel bir değerlendirme yaptıktan sonra Urfa’da yaşanan sorunları ve şehrin taleplerini dile getirdi.

Başkan Kaya, bu yıl yaşanan kuraklığa dikkat çekerek; kuraklıktan dolayı verilen 100 TL desteğin yükseltilmesinin elzem olduğunu söyledi. Sözlerine Urfa’nın fıstığın ana vatanı olduğunun altını çizerek devam eden Kaya, “Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’de dahi kazılar sırasında fıstığın üretildiği anlaşılmıştır. Şuanda Fıstık, ilimizde kıraç topraklara ekilmektedir. Ağaç olarak bir yıl verim veren ertesi yıl ise verim alınamayan Fıstığın ürün bazlı desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

Başkan Kaya ‘’ İlimizde şu an için sulanan alan yaklaşık 4 milyon dekar. GAP Projesi tamamlandığında toplan 7.6 Milyon dekar sulanabilir araziye kavuşacağız. Ayrıca, 5.1 Milyon dekar ekonomik sulanabilir alan olarak planlanmaktadır. Acilen 3.6 Milyon dekar alanın bitirilmesini talep etmekteyiz. Yani GAP Projesi kapsamında hâlihazırda gerçekleşen oran %55’tir. %45’lik bölümün sulamasının ivedilikle tamamlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

TOBB’un en geniş istişare mekanizması olan Konseyler Müşterek toplantısında dile getirilen talepleri Cumhurbaşkanı’nın da bilgisine sunmak üzere not alan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu