Karagülün bu kez lokumu yapıldı

Dünyada sadece Halfeti’de yetişen karagülden çeşitli ürünler elde ediliyor. Bu kez karagül yağından ‘karagül lokumu’ yapıldı.

Karagülün bu kez lokumu yapıldı

Dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen ve kendine has siyah rengiyle birçok dizi ve romana konu olan karagülün bu kez lokumu yapıldı.

Kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan, rengiyle turistlerden yoğun ilgi gören karagülden daha önce reçel, parfüm, kolonya, çikolata, sabun ve krem gibi ürünler elde edilmişti.

Türkiye’de bu defa ilk kez karagülden elde edilen yağla karagül lokumu yapıldı. Gıda Mühendisi Oğuz Fırat Şenkal, karagül yağıyla elde edilen lokumu üretti.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ŞANLIURFA’DA YAPILDI

Gıda Mühendisi Oğuz Fırat Şenkal, karagülden nasıl lokum elde edildiğini Bizim Haber Ajansı’na (BİHA) anlattı.

Lokum ve şeker üzerine ürünler yaptıklarını belirten Şenkal, karagül lokumunu ilk defa Şanlıurfa’da kendilerinin yaptığını söyledi. “Türkiye’de bu lokum sadece bizde var” diyen Şenkal, şunları ifade etti:

“Lokumun içerisinde karagül aroması ve karagül yağı bulunuyor. Şanlıurfa’da çok bilinen bir lokum çeşidi değil ama il dışından gelen turistlerin en çok aldığı ürün karagül lokumudur.”

Şenkal, karagül lokumunun 600 gramlık kutularda 40 TL’ye sattıkları bilgisini verdi.

 

“TER KOKUSU YERİNE GÜL KOKUSU VERİYOR”

Karagül lokumunun tamamen doğal olduğunu ve içerisinde glikoz (şeker) barındırmadığına dikkati çeken Şenkal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karagül lokumu içerinde hiçbir yan etkisi bulunmuyor, doğal üründür. Karagül üretimi çok az olan bir üründür. Biz bu karagüllerin yağını çıkarıp lokum içerisine ekliyoruz. Lokumun içerisinde kendi yağı var. Bu yağ sayesinde yazın düzenli bir şeklide tüketildiği zaman ter kokusu yerine gül kokusu veriyor.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu