Kara Listede Olanlar Dikkat! Artık Kredi Çekebileceksiniz

TBMM'de gündeme gelen konular arasında yer alan sicil affından kimlerin faydalanacağı belli oldu. Borcunu Ödeyen kara listeden kalkacak.

Meclis’te gündeme gelen konular arasında yer alan sicil affından kimlerin faydalanacağı belli oldu.

Yaklaşık 10 milyon sicili bozulan kişi için müjdeli haber geldi. Milyonlarca kişinin beklediği kredi, kredi kartı ya da çek, senet borcu yüzünden kara listede olanlar için sicil affı meclis’e geliyor. Torba yasa teklifinin içinde olması beklenen kanunla birlikte Haziran 2023’e kadar borcunu ödeyen kara listeden çıkacak.

Sicil affı hakkından anapara ve taksit ödeme tarihi, 1 Ekim Cumartesi gününden önce olan vatandaşlar ile şirketler faydalanabilecek.

Borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödeyen kişilerin ya da yapılandıran vatandaşların, Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki kayıtları silinecek.

Öte yandan kredi kuruluşlarının ve finansal kuruluşların, bu vatandaşlar ya da şirketlerle yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar da dikkate alınmayacak.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecek. Bunu sağlayan finans kuruluşlar için bu işlemlerden dolayı hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacak.

BİHA     

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu